Odlewy z PGO na farmie wiatrowej Hywind pływającej na Morzu Północnym

1012

Spółka Pioma Odlewnia należąca do Grupy PGO, dostarczyła odlewy do systemu cumowania wież, będących elementem konstrukcji pływających turbin wiatrowych.

Zamówienie zrealizowane zostało dla firmy MacGregor w ramach dostawy systemu cumowania Pusnes dla każdej z pięciu pływających turbin wiatrowych, pilotażowego projektu Hywind. Po uruchomieniu w 2017 roku, Hywind będzie dostarczał energię do 20 tysięcy domów. Projekt ma charakter pilotażowy i stoi za nim firma Statoil.

Nasza oferta została wybrana ze względu, na jakość i technologię wykonania oraz gwarancję terminowego dostarczenia. Rynek offshore, to nie tylko wydobycie węglowodorów, ich systemy przesyłowe i coraz bardziej prawdopodobne pozyskiwanie także innych surowców z morskiego dna, ale co warto podkreślić także farmy wiatrowe. Wszędzie tam potrzebne są najwyższej jakości odlewy. Chcielibyśmy, aby w przyszłości zamówienia offshorowe, zwiększyły swój udział w portfolio naszych realizacji – mówi Rafał Kania, Dyrektor Operacyjny i Członek Zarządu Pioma- Odlewnia Sp. z o.o. – W naszej spółce w Piotrkowie Trybunalskim po ostatnich modernizacjach, mamy możliwość produkcji odlewów o podwyższonych wymaganiach, takich, jak te stosowane właśnie w energetyce morskiej i lądowej – dodaje Kania.

Spółka z Grupy PGO odpowiadała za przygotowanie i dostarczenie trzech kluczowych komponentów: łoża, zapadki łańcuchowej i koła łańcuchowego będących elementami systemu cumowania pływających turbin.

Wiedza, technologia i doświadczenie

Hywind Scotland Pilot Park  to pilotażowy projekt, który obejmuje budowę pięciu turbin wiatrowych o mocy 6MW każda (łączna moc elektrowni wyniesie 30 MW). Innowacyjna farma wiatrowa zlokalizowana będzie w pobliżu Buchan Deep, około 25-30 km od szkockiego wybrzeża Peterhead. Turbiny będą pływały na wodach o głębokości przekraczającej 100 metrów. Wykorzystywane rozwiązania technologiczne zostały wcześniej przetestowane u wybrzeży Norwegii. Przewidywana data uruchomienia elektrowni Hywind to 2017 rok i docelowo farma powinna dostarczyć tyle energii, by zaspokoić potrzeby 20 tysięcy domów.

-Firma dużo zaangażowania wkłada w rozwój technologii odlewów m. in. dla energetyki czy offshore. Są to obszary, z którymi wiążemy plany na przyszłość. W opisywanym przedsięwzięciu Pioma-Odlewnia realizowała zamówienie od projektu modeli odlewów, aż po ich wykonanie. Na potrzeby produkcji został dobrany odpowiedni skład chemiczny, stworzono instrukcje wytapiania staliwa oraz jego obróbki cieplnej zgodne z wymaganiami DNV. Produkcja elementów poddana była niezwykle ścisłej kontroli wewnętrznej oraz ze strony klienta. W trakcie przygotowania projektu zamawiający prowadził stały monitoring jakościowy na wszystkich etapach procesu, w efekcie którego do każdego z trzech elementów zostały stworzona szczegółowa dokumentacja parametrów i wykonania odlewów. Warto podkreślić ogromny wkład naszych pracowników zaangażowanych w projekt, zarówno inżynierów i konstruktorów, jak i działów produkcji oraz kontroli jakości – dodaje Rafał Kania.

Pioma-Odlewnia znaczną część produkcji przeznacza na eksport. Odlewy trafiają m. in. do firm z przemysłu maszynowego, wydobywczego, kolejowego. Grupa PGO znalazła się w najnowszym rankingu magazynu „Forbes” Lista 100 – Największe Polskie Firmy Prywatne. Rankingu, który zdaniem publicystów magazynu pokazuje prawdziwą wartość polskiego biznesu, opartą się na silnych, wartościowych firmach.

###

Grupa PGO, w skład której wchodzą: Pioma-Odlewnia Sp. z o.o., Odlewnia Żeliwa „Śrem” S.A oraz Kuźnia „Glinik” Sp. z o.o., należy do grona największych w Polsce firm działających w branży metalurgicznej. Jest producentem odlewów żeliwnych i staliwnych oraz odkuwek matrycowych i swobodnie kutych. Oferuje produkty spełniające najwyższe standardy i normy europejskie, które kieruje na rynek krajowy i międzynarodowy.

Więcej informacji na stronie: www.pgosa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj