Autonomiczne roboty mobilne: Szybkie i efektywne wdrożenie dzięki partnerstwu Advantech z MOV.AI

396

Advantech, wiodący dostawca przemysłowych platform obliczeniowych, ogłosił współpracę ze spółką MOV.AI – producentem oprogramowania robotyki mobilnej. Celem partnerstwa jest zapewnienie producentom robotów autonomicznych, jak i integratorom systemów, dostępu do nowoczesnej przemysłowej technologii obliczeniowej oraz oprogramowania do budowania, wdrażania i obsługi inteligentnych robotów.  

Pandemia COVID-19 i jej konsekwencje w postaci m.in. niedoboru siły roboczej spowodowały gwałtowny wzrost popytu na autonomiczne roboty mobilne (AMR), odgrywając coraz istotniejszą rolę w Przemyśle 4.0. Jednocześnie rozwiązania AMR pozwalają na usprawnienie procesów produkcyjnych, a co za tym idzie: skrócić czas realizacji zleceń.  

Według danych Interact Analysis, dostawy autonomicznych robotów wzrosły o 53 proc. w 2022 roku, a prognozy przewidują, że będą one rosły o około 50 proc. rocznie do 2027 roku. W efekcie szacuje się, iż w przeciągu 4 najbliższych lat w zakładach produkcyjnych zostanie zainstalowanych 4 mln AMR. Ponadto, IA estymuje, że przychody w segmencie AMR będą rosły o 30-40 proc. w latach 2023-2027.  

Wymierne korzyści dla firm 

Rozwiązania sprzętowe Advantech można łatwo zintegrować z platformą Robotics Engine Platform™ firmy MOV.AI, co ułatwia opracowywanie i wdrażanie autonomicznych robotów mobilnych (AMR) dla firm. Implementacja tych rozwiązań zapewnia szybszy czas realizacji zleceń, elastyczność, lepszą wydajność oraz produktywność w procesach produkcyjnych i logistycznych. Platforma MOV.AI oferuje producentom AMR i integratorom niezbędne oprogramowanie i narzędzia do zaawansowanej automatyzacji, w tym nawigacji, lokalizacji i kalibracji. Poza gotowymi algorytmami, system oferuje również inter-operacyjne zarządzanie flotą, elastyczne interfejsy ze środowiskami magazynowymi oraz wszelkie standardy cyberbezpieczeństwa.  

Automatyzacja a czynnik ludzki 

Automatyzacja procesów magazynowych jest jednym z najbardziej powszechnych i skutecznych zastosowań w środowiskach logistycznych. Wbrew powszechnej opinii, wprowadzenie autonomicznej robotyki nie oznacza wyeliminowania zasobów ludzkich. Pracownicy wciąż odgrywają kluczową rolę w procesach kreatywnych, strategicznych oraz obsługi maszyn. Przy czym wdrożenie mobilnej robotyki pozwala na przydzielanie jej zadań niebezpiecznych dla człowieka. Rozwiązania Advantech i MOV.AI umożliwiają wykonywanie ryzykownych prac robotom, niwelując potencjalne uszczerbki na zdrowiu pracowników danego zakładu. Dzięki temu mogą skupić się na bardziej kreatywnych zadaniach. Ścisła współpraca ludzi i robotów to jeszcze do niedawna scenariusz występujący jedynie w filmach. Dzisiejsza rzeczywistość Przemysłu 4.0 pokazuje, że taka kooperacja nie tylko jest możliwa, ale wręcz konieczna w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników. 

Intuicyjna integracja 

Advantech w swoim portfolio posiada komputery brzegowe, które są zoptymalizowane pod kątem najwyższej wydajności obliczeniowej, wielu funkcjonalności i łatwości wdrożenia. Wspierane przez najnowsze procesory Intel® oferują optymalną moc na wielu płaszczyznach takich, jak automatyka, produkcja, logistyka, handel detaliczny oraz transport.  

Jednym z takich produktów jest UNO-238 V2 – kompaktowy komputer brzegowy wyróżniający się: 

  • Procesorem Intel® Core™ 12 generacji; 
  • Pamięcią DDR5 SODIMM do szybkiego, wielozadaniowego przetwarzania i przesyłania danych; 
  • Bezwentylatorową i wzmocnioną konstrukcją, idealną do wymagających środowisk przemysłowych; 
  • Wytrzymałością na szeroki zakres temperatur od -20 do 60 °C (-4 ~ 140 °F).