Ciągle w ruchu – Wyzwania w zakresie komunikacji i bezpieczeństwa stojące przed producentami robotów mobilnych

565

Roboty mobilne można spotkać wszędzie – od magazynów po szpitale – są nawet widoczne na ulicach. Ich popularność jest łatwa do zrozumienia; są tańsze, bezpieczniejsze, nie wymagają procesu rekrutacji i są bardziej produktywne niż pracownicy z krwi i kości.

Rozwiązania robotycznej można łatwo skalować lub łączyć z innymi maszynami. Ponieważ roboty mobilne zbierają wiele danych w czasie rzeczywistym, firmy mogą je wykorzystać, aby rozpocząć swoją przygodę z IIoT.

AGV firmy VersaBox
AGV firmy VersaBox

Aby jednak działać wydajnie, roboty mobilne wymagają bezpiecznej i niezawodnej komunikacji. Artykuł ten przedstawia główne wyzwania związane z bezpieczeństwem i komunikacją przemysłową, przed którymi stają producenci robotów mobilnych oraz prezentuje łatwy sposób przezwyciężenia tych problemów pozwalający utrzymać je w ciągłym ruchu.

Czym są roboty mobilne?

Na początku zdefiniujmy, co rozumiemy pod pojęciem roboty mobilne.

Roboty mobilne transportują materiały z jednego miejsca do drugiego i występują w dwóch typach: jako zautomatyzowane pojazdy kierowane (AGV) i autonomiczne roboty mobilne (AMR). Pojazdy AGV wykorzystują infrastrukturę naprowadzającą (przewody , odbłyśniki lub paski magnetyczne), aby podążać ustalonymi trasami. Jeśli obiekt blokuje ścieżkę pojazdowi AGV to zatrzymuje się i czeka, aż obiekt zostanie usunięty.

AGV firmy VersaBox
AGV firmy VersaBox

Pojazdy AMR są bardziej dynamiczne. Poruszają się za pomocą map i wykorzystują dane z kamer, wbudowanych czujników lub skanerów laserowych do wykrywania otoczenia i wybierania najbardziej efektywnej trasy. Jeśli obiekt blokuje zaplanowaną trasę pojazdowi AMR, to obiera on inną drogę. Ponieważ wózki AMR nie są uzależnione od infrastruktury naprowadzającej, są szybsze w instalacji i mogą dostosowywać się do zmian logistycznych.

Jakie wyzwania w zakresie komunikacji i bezpieczeństwa stoją przed producentami robotów mobilnych?

1. Nawiązanie połączenia bezprzewodowego

Pierwszym wyzwaniem dla producentów robotów mobilnych jest wybór najbardziej odpowiedniej technologii bezprzewodowej. Zwykle polega to na ustaleniu wymagań, ocenie standardów i wybraniu najlepszego dopasowania. Niestety, nie zawsze jest to możliwe dla producentów pojazdów AGV/AMR, ponieważ często nie wiedzą oni, gdzie maszyna będzie zlokalizowana, ani jakie są dokładne szczegóły docelowego zastosowania.

Czasami połączenie Bluetooth będzie optymalne, ponieważ zapewnia stabilne połączenie bez przeciążeń, podczas gdy inne aplikacje będą wymagać szybkiego, bezpiecznego połączenia komórkowego. Dla producentów robotów mobilnych optymalna byłaby technologia sieciowa, którą można łatwo zmieniać w celu spełnienia określonych wymagań.

AGV firmy VersaBox
Fig.1 Standardy bezprzewodowe – główne zalety i wady

Drugim wyzwaniem jest zapewnienie działania instalacji zgodnie z planem. Przed wdrożeniem rozwiązania bezprzewodowego należy wykonać na miejscu ankietę predykcyjną w oparciu o rysunki obiektu, aby upewnić się, że zautomatyzowane pojazdy mają wystarczający zasięg sygnału w całej lokalizacji. Badanie terenu powinno określić optymalną lokalizację punktów dostępowych, właściwy typ anteny, optymalny kąt anteny oraz sposób ograniczenia zakłóceń. Po instalacji należy użyć bezprzewodowych narzędzi typu sniffer, aby sprawdzić projekt i dostosować punkty dostępowe lub antenę zgodnie z wymaganiami.

2. Łączenie robotów mobilnych z sieciami przemysłowymi

Roboty mobilne muszą komunikować się ze sterownikami w odpowiednim miejscu, mimo że często używają one różnych protokołów przemysłowych. Na przykład AGV może korzystać z CANopen, podczas gdy sterownik może korzystać z PROFINET. Ponadto producenci robotów mobilnych mogą chcieć użyć tego samego modelu AGV w innym miejscu, gdzie sterownik korzysta z innej sieci przemysłowej, takiej jak EtherCAT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj