Czas na zmiany: analiza procesu elastycznej produkcji

337

Szybko zmieniający się rynek towarów konsumenckich przechodzi transformację napędzaną przez czynniki, takie jak wzmocnienie pozycji konsumentów, wymagania dotyczące personalizacji, preferencje prozdrowotne, weganizm, kwestie etyczne i zrównoważonego rozwoju. Przewiduje się, że w następnej dekadzie nastąpi więcej zmian niż w ciągu poprzednich 50 lat. Wymaga to dostosowania procesów produkcji i łańcuchów dostaw w celu wyjścia naprzeciw wyłaniającym się tendencjom. Przyszłość fabryk produktów szybkozbywalnych będzie prawdopodobnie związana z mniejszymi, inteligentniejszymi zakładami obejmującymi autonomiczny przepływ towarów i wzajemnie połączone ze sobą układy.

Maszyny, niezależnie od tego, czy są autonomiczne, czy wzajemnie połączone, muszą być bardziej elastyczne niż kiedykolwiek wcześniej, aby zapewnić terminowe dostawy odpowiednich materiałów i opakowań. Produkcja również musi być bardziej elastyczna, zapewniając towary gotowe do sprzedaży detalicznej z zastosowaniem podejścia skoncentrowanego na małych wolumenach o dużej różnorodności produktów bez przypadków wycofania. Pytanie brzmi: jak to osiągnąć przy minimalnych kosztach i szybkim zwrocie z inwestycji?

Trzy poziomy przepływu prac

Aby osiągnąć optymalne rozwiązanie o maksymalnej elastyczności, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Praktyczne podejście, takie jak zastosowane przez firmę OMRON, koncentruje się na optymalizacji procesów w celu minimalizacji zakłóceń. Obejmuje to podział przepływu prac na trzy poziomy funkcjonalne.

Poziom 1 — dla maszyny

Przed przejściem do poziomu linii produkcyjnej i maszyny należy położyć nacisk na zapewnienie elastyczności linii produkcyjnej poprzez zagwarantowanie dostaw materiałów eksploatacyjnych na czas, optymalizację transportu towarów, pudełek oraz palet, a także odpowiednie zarządzanie półproduktami, odpadami i niewykorzystanymi materiałami eksploatacyjnymi. Celem jest uniknięcie przechowywania materiałów eksploatacyjnych i półproduktów na hali produkcyjnej.

Poziom 2 — przy maszynie

Na poziomie maszyny należy skoncentrować się na automatyzacji procesów weryfikacji i podawania materiałów, zastąpieniu czynności podawania ręcznego procesami automatycznymi, przeprowadzaniu kontroli jakości materiałów opakowaniowych oraz zapewnianiu integralności opakowania po jego zapakowaniu.

Poziom 3 — w maszynie

Wewnątrz maszyny wszystkie funkcje, takie jak sterowanie maszyną, ruch, robotyka, wykrywanie, kontrola wizyjna, i zabezpieczenia, są dostosowywane automatycznie. Dzięki temu zadania pokroju napełniania, zamykania, ładowania tac, zgrzewania, uszczelniania i etykietowania są wykonywane tak szybko, jak to możliwe, co poprawia ogólną wydajność.

 analiza procesu elastycznej produkcji

Dla maszyny: zapewnienie elastyczności na linii produkcyjnej

Projektowanie, konstrukcja i optymalizacja linii przetwarzania i pakowania wymaga specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia w celu zagwarantowania maksymalnych korzyści z inwestycji. Kluczowe znaczenie ma poprawa wydajności linii poprzez optymalizację przepływu towarów i materiałów eksploatacyjnych na terenie fabryki oraz sąsiadujących z nią magazynów.

W fabrykach coraz częściej stosuje się autonomiczne roboty mobilne (AMR), roboty współpracujące (koboty) i tradycyjne roboty przemysłowe. Roboty mobilne zastępują tradycyjne systemy przenośnikowe w celu utworzenia elastycznego i ciągłego procesu produkcyjnego, który sprosta potrzebom klientów w zakresie produkcji przy jednoczesnym zminimalizowaniu zależności od sztywnych i wymagających prac konserwacyjnych przenośników. Zmiana ta nie tylko zwiększa elastyczność, ale także zmniejsza ryzyko związane z marnotrawstwem, zanieczyszczeniami, odpadami i stratami. Zachowanie wzajemnych połączeń między procesami produkcyjnymi ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia nieprzerwanego przepływu.