Przejście z pracy ręcznej na automatyzację opartą na współpracy pozwala operatorom pracować kreatywnie. Liczba potencjalnych zastosowań robotów współpracujących (kobotów) w procesach produkcyjnych nieustannie rośnie. Niedawny przykład pochodzi z Finlandii, gdzie koboty firmy OMRON są wykorzystywane do przyspieszenia i poprawy wydajności produkcyjnej maszyn do znakowania laserowego w Laser Quality Markings, specjalistycznej firmie z siedzibą w Halikko, w pobliżu Salo.
Laser Quality Markings dostarcza trwałe oznaczenia i kolorowe wzory na różnych powierzchniach — od drewna i skóry po metal oraz tworzywo sztuczne. Klienci firmy (w tym szpitale, producenci przemysłowi, artyści i konsumenci) oczekują najwyższych standardów dokładności, trwałości i jakości.
Firma wykorzystuje światowej klasy, unikalną technologię laserowego znakowania kolorowego, która tworzy precyzyjne, trwałe oznaczenia wykorzystujące sam materiał obiektu. Ostatnio firma zdecydowała się zmodernizować i zautomatyzować jeden z kluczowych procesów produkcyjnych ze względu na niedobory pracowników.
Potrzeba zautomatyzowanej obsługi maszyny
Kim Nivalinna, dyrektor generalny firmy Laser Quality Markings, wyjaśnia: „Chcieliśmy poprawić wydajność produkcji i skrócić czas oczekiwania, a jednocześnie przydzielić naszym operatorom więcej zadań o znaczeniu krytycznym dla działalności. Wcześniej musieli wytrzymać długie okresy oczekiwania podczas ręcznego sterowania maszyną laserową”.
Firma zaczęła szukać odpowiedniego robota do wykonania zadania. Inna fińska firma, Heina Ltd, również z siedzibą w Halikko, poleciła koboty firmy OMRON. Heina Ltd opracowuje głównie innowacyjne urządzenia do testowania dla przemysłu elektronicznego.
Ilkka Heinä, dyrektor zarządzający firmy Heina Ltd, komentuje: „W firmie Heina Ltd zauważyliśmy, jak roboty współpracujące nabrały ważniejszą rolę w produkcji masowej. Współpracujemy z firmą OMRON od ponad 20 lat. W ramach tego projektu naszym zadaniem było dostarczenie pełnego rozwiązania do automatyzacji urządzenia do znakowania laserowego Cajo”.
Producent OEM wielokrotnie współpracował z OMRON w przeszłości, więc oba podmioty postanowiły ponownie podjąć współpracę. Firma Heina Ltd doprowadziła do opracowania odpowiedniego rozwiązania kobota, które spełniło specyficzne potrzeby Laser Quality Markings, wykorzystując produkty i platformę automatyki firmy OMRON.
Ilkka Heinä dodaje: „Upewniliśmy się, że system jest bezpieczny dla pracowników poprzez przeprowadzenie oceny ryzyka związanego z bezpieczeństwem oraz zastosowanie skanera bezpieczeństwa firmy OMRON. Kobot firmy OMRON odbiera części ze stacji podajnika i umieszcza je w stacji znakowania laserowego Cajo w celu oznaczenia laserem”.