Firma Laser Quality Markings automatyzuje powtarzalny proces obsługi maszyny za pomocą kobota

289

Przejście z pracy ręcznej na automatyzację opartą na współpracy pozwala operatorom pracować kreatywnie. Liczba potencjalnych zastosowań robotów współpracujących (kobotów) w procesach produkcyjnych nieustannie rośnie. Niedawny przykład pochodzi z Finlandii, gdzie koboty firmy OMRON są wykorzystywane do przyspieszenia i poprawy wydajności produkcyjnej maszyn do znakowania laserowego w Laser Quality Markings, specjalistycznej firmie z siedzibą w Halikko, w pobliżu Salo.

Laser Quality Markings dostarcza trwałe oznaczenia i kolorowe wzory na różnych powierzchniach — od drewna i skóry po metal oraz tworzywo sztuczne. Klienci firmy (w tym szpitale, producenci przemysłowi, artyści i konsumenci) oczekują najwyższych standardów dokładności, trwałości i jakości.

Firma wykorzystuje światowej klasy, unikalną technologię laserowego znakowania kolorowego, która tworzy precyzyjne, trwałe oznaczenia wykorzystujące sam materiał obiektu. Ostatnio firma zdecydowała się zmodernizować i zautomatyzować jeden z kluczowych procesów produkcyjnych ze względu na niedobory pracowników.

Potrzeba zautomatyzowanej obsługi maszyny

Kim Nivalinna, dyrektor generalny firmy Laser Quality Markings, wyjaśnia: „Chcieliśmy poprawić wydajność produkcji i skrócić czas oczekiwania, a jednocześnie przydzielić naszym operatorom więcej zadań o znaczeniu krytycznym dla działalności. Wcześniej musieli wytrzymać długie okresy oczekiwania podczas ręcznego sterowania maszyną laserową”.

automatyzuje proces obsługi maszyny

Firma zaczęła szukać odpowiedniego robota do wykonania zadania. Inna fińska firma, Heina Ltd, również z siedzibą w Halikko, poleciła koboty firmy OMRON. Heina Ltd opracowuje głównie innowacyjne urządzenia do testowania dla przemysłu elektronicznego.

Ilkka Heinä, dyrektor zarządzający firmy Heina Ltd, komentuje: „W firmie Heina Ltd zauważyliśmy, jak roboty współpracujące nabrały ważniejszą rolę w produkcji masowej. Współpracujemy z firmą OMRON od ponad 20 lat. W ramach tego projektu naszym zadaniem było dostarczenie pełnego rozwiązania do automatyzacji urządzenia do znakowania laserowego Cajo”.

Producent OEM wielokrotnie współpracował z OMRON w przeszłości, więc oba podmioty postanowiły ponownie podjąć współpracę. Firma Heina Ltd doprowadziła do opracowania odpowiedniego rozwiązania kobota, które spełniło specyficzne potrzeby Laser Quality Markings, wykorzystując produkty i platformę automatyki firmy OMRON.

Ilkka Heinä dodaje: „Upewniliśmy się, że system jest bezpieczny dla pracowników poprzez przeprowadzenie oceny ryzyka związanego z bezpieczeństwem oraz zastosowanie skanera bezpieczeństwa firmy OMRON. Kobot firmy OMRON odbiera części ze stacji podajnika i umieszcza je w stacji znakowania laserowego Cajo w celu oznaczenia laserem”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj