Leasing robotów. Inwestycja w robota wiąże się z dużymi kosztami. Za nowy sprzęt można zapłacić nawet kilka milionów złotych, ale któż dysponuje taką gotówką w kieszeni na co dzień. Na szczęście zakup robota jak i innych maszyn jest prostszy dzięki leasingowi. Obecnie wiele firm oferuje dobre warunki dzierżawy np. niska wpłata własna, długi okres spłaty (nawet 5 lat) czy ubezpieczenie. Dodatkowo płatności można wliczyć w kosztów uzyskania przychodu czy odliczyć podatek VAT.
Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zarabiać na robocie przy minimalnym obciążeniu budżetu firmy. Dużym plusem jest prawo pierwokupu maszyny po zakończeniu leasingu.
Ustawa o robotyzacji czyli odpis amortyzacyjny
Dzięki „ustawie o robotyzacji” podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, przedsiębiorcy dokonujący zakupu specjalistycznych urządzeń określonych w dokumencie (drukarki 3D, roboty i inne) w kwocie większej niż 10 000 zł mogą dokonać jednorazowo odpis amortyzacyjny nawet do 100 000 zł w danym roku podatkowym. Dodatkowo sektor MŚP zyskał możliwość nabycia nowych fabrycznie środków trwałych na zasadzie zaliczenia ich kosztów do uzyskania przychodu.
Fundusze unijne
Kolejnym sposobem uzyskania środków na automatyzację procesów w zakładzie produkcyjnym jest uzyskanie środków z funduszy Unii Europejskiej. Tutaj znajdujemy cały wachlarz rozwiązań – od pożyczek inwestycyjnych, innowacyjnych, finansowanie rozwoju przedsiębiorczości aż po wdrożenie innowacji. Minusem sięgania po wsparcie unijne jest niestety biurokracja, ale na rynku istnieje wiele firm, które nie tylko piszą projekty o dofinansowanie oraz oferują wsparcie podczas realizacji czy pomoc w prowadzeniu dokumentacji.
Wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego
Bank Gospodarstwa krajowego oferuje szereg produktów skierowanych do przedsiębiorców w celu zwiększenia innowacyjności. Gwarancja Biznesmax jest wsparciem ze strony Funduszu Gwarancyjnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Dzięki temu wsparciu można uzyskać refundację zapłaconych odsetek od kredytu. Więcej na temat wsparcia BGK.
Robotyzacja i automatyzacja staje się powoli koniecznością ze względu na potrzebę zachowania konkurencyjności polskich przedsiębiorstw przy jednoczesnych brakach kadrowych, a ta tendencja na pewno będzie się pogłębiać. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, zatem nie odwlekajmy decyzji o automatyzacji.