Kompetencje inżyniera przyszłości

1730

Czwarta rewolucja przemysłowa staje się nową rzeczywistością inżynierów. Wokół nas nieustannie powstają nowe zawody i specjalizacje, podczas gdy te dobrze nam znane odchodzą w zapomnienie. Coraz rzadziej mamy do czynienia z osobami wykonującymi zawody ogólne, jak np. inżynier mechanik. Coraz częściej spotykane są za to wąskie specjalizacje w ramach coraz bardziej obco brzmiących dziedzin – jak  np. specjalista ds. uczenia maszynowego. Eksperci przewidują, że młodzi ludzie, dzisiaj wkraczający na rynek pracy, w ciągu swojego życia zmienią zawód nawet 7 razy [1]. Jak się do tego przygotować? Jakie umiejętności powinien posiadać inżynier w dzisiejszych czasach?

Czytanie ze zrozumieniem

Wydawać by się mogło, że czytanie ze zrozumieniem jest podstawową kompetencją każdego aktywnego zawodowo człowieka czy każdego człowieka w ogóle. Niestety, nie jest tak w praktyce. Mimo weryfikacji tej umiejętności na większości egzaminów z języka polskiego, czytanie ze zrozumieniem pozostaje w sferze kompetencji do wypracowania i ciągłego ćwiczenia. A bez niej funkcjonowanie w coraz bardziej złożonym świecie nauki i techniki jest praktycznie niemożliwe. Co więcej, istotny jest tutaj aspekt umiejętności poprawnego filtrowania informacji – myślenia krytycznego – szczególnie tych pozyskiwanych z Internetu, gdyż mogą się one okazać niepełne lub nawet nieprawdziwe.

Umiejętność szybkiej nauki i współpracy

Czasy, w których studia dostarczały wiedzy wystarczającej na cały okres aktywności zawodowej minęły bezpowrotnie. Inżynierowie dołączyli do grona specjalistów takich jak np. lekarze i farmaceuci, na których ciągłe kształcenie jest wręcz wymuszone przez system. W przypadku inżynierów aktywność tę wymuszają realia branżowe i rynkowe. Kursy, szkolenia, studia podyplomowe, książki, artykuły i nauka przez doświadczenie towarzyszą inżynierom każdego dnia, by mogli nadal skutecznie wykonywać swoją pracę.

Co więcej, nikt nie jest w stanie opanować wszystkich aspektów potrzebnych do wykonania projektu. Wynika to z coraz większej złożoności wiedzy inżynierskiej. Kluczowa jest więc także umiejętność skutecznej współpracy. Słuchanie i tłumaczenie, wspólne decydowanie i rozwiązywanie problemów, a także budowanie efektywnych zespołów z osób o różnych specjalizacjach.

kompetencje przyszłości

Programowanie

Umiejętnością twardą, która przyda się każdemu inżynierowi jest programowanie. Mowa o podstawowym zrozumieniu zasad rządzących programowaniem różnego typu urządzeń oraz umiejętności wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Nie każdy musi potrafić programować na poziomie osób zajmujących się tym zawodowo, jednak każdy inżynier powinien rozumieć istotę rzeczy. Umiejętność oceny np. czy błąd konkretnego urządzenia wynika z jego oprogramowania czy też jest to błąd mechaniczny może okazać się kluczowa w codziennej pracy.

Zwinność i umiejętności analityczne

Pewnym jest, że praca inżyniera to ciągła zmiana. Nowe narzędzia, urządzenia i metody towarzyszą specjalistom na każdym kroku. Za zmianami idzie konieczność posiadania umiejętności przeanalizowania ich wartości i przydatności dla wykonywanych zadań. Umiejętności analityczne jeszcze nigdy nie były tak potrzebne jak dzisiaj. Czytanie wykresów, artykułów naukowych i technicznych, weryfikowanie opinii ekspertów i specjalistów – to wszystko wymaga analitycznego podejścia do rzeczywistości, które powinien reprezentować każdy dobry inżynier przyszłości.

Źródła:

[1] Przyszłość pracy jest brutalna: 7 razy w zyciu będziemy zmieniać zawód, https://wyborcza.pl/7,156282,25295788,przyszlosc-pracy-jest-brutalna-7-razy-w-zyciu-bedziemy-zmieniac.html?disableRedirects=true, dostęp z dnia 01.07.2020

Autor: mgr inż. Agnieszka Hyla  — pełni funkcję kierownika zespołu wytwarzającego oprogramowanie w jednej z polskich firm informatycznych. Specjalizuje się w pracy nad efektywnością działań pracowników o profilu technicznym i optymalizując procesy organizacyjne. Autorka tekstów z zakresu zarządzania w produkcji, utrzymaniu ruchu i IT.

Źródło: Redakcja Portal Przemysłowy.pl

Zdjęcia: Pexels.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj