Komputer jednopłytowy UPS-P4-A10-08128 firmy AAEON

809

Komputery jednopłytowe firmy AAEON (w tym UPS-P4-A10-08128) stały się nieodzownym elementem aplikacji wymagających wydajnego i kompaktowego urządzenia z architekturą x86 innego niż komputer przemysłowy.

Obszary zastosowania:

Jednostka UPS-P4-A10-08128 doskonale radzi sobie w zaawansowanych systemach, wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka moc obliczeniowa oferowana przez urządzenia o niewielkim rozmiarze. Takie wymagania stawiane są coraz częściej aplikacjom z segmentu automatyki przemysłowej. Również urządzenia Internetu Rzeczy (IoT) niebędące węzłami końcowymi, takie jak np. sterujące przepływem danych i zapewniające ich konwersję bramy sieciowe (gateway), są budowane z wykorzystaniem komputerów jednopłytowych. Komputer UPS-P4-A10-08128 (UpSquare, UP2) dobrze sprawdzi się w tej roli.

Kolejnym obszarem jego zastosowania stają się aplikacje związane z analizą i przetwarzaniem obrazu w czasie rzeczywistym. Komputer jednopłytowy UP2 może współpracować z kartą mPCI-e zawierającą układ będący elementem sieci neuronowej (np. procesor graficzny Intel®Movidius® MyriadTM). W takiej sytuacji jego moc obliczeniowa znacząco rośnie, umożliwiając analizę i przetwarzanie danych bezpośrednio w węzłach brzegowych sieci (edgecomputing).

Dzięki temu skraca się czas przetwarzania i minimalizowane są koszty związane z przesyłaniem danych oraz obsługą i wynajmem centrów obliczeniowych. W ten sposób komputer jednopłytowy staje się kluczową częścią systemu wykrywania przedmiotów (np. produktów określonej marki w automacie vendingowym lub tablic rejestracyjnych samochodów wjeżdżających na parking strzeżony), identyfikacji osób (np. płci i wieku osób odwiedzających sklep o danej porze dnia). W końcu może się stać jednostką sterującą w pojeździe autonomicznym, analizującą i przetwarzającą obraz z kamer. Liczba zastosowań jest ograniczona jedynie pomysłowością projektanta.

Komputery jednopłytowe są często stosowane w produkcji małoseryjnej, tam gdzie wymaganie jest skrócenie czasu projektowania do chwili wypuszczenia produktu na rynek. Ponadto współpraca z systemami operacyjnymi Linux i Windows powoduje, że tworzenie urządzeń elektronicznych staje się łatwiejsze dla programistów, którzy mając do dyspozycji dużą liczbę bibliotek i sterowników obecnych w samym systemie operacyjnym,nie muszą zagłębiać się w zagadnienia dotyczące warstwy sprzętowej urządzenia.

Zalety

Istotną zaletą komputera jednopłytkowego są jego niewielkie wymiary, co przekłada się na wielkość urządzenia końcowego.

Komputer UPS-P4-A10-08128 pracuje w szerokim zakresie temperatur, a pamięć stała i operacyjna w postaci układów scalonych jest odporna na wstrząsy i wibracje.

Istotną zaletą jest również niewielki pobór mocy. Przekłada się on nie tylko na mniejsze zapotrzebowanie na energię, ale także na większą trwałość sprzętu oraz jego niezawodność.

Dzięki interfejsom zamontowanym na płytce możliwa jest wymiana danych z urządzeniami zewnętrznymi.

Komputer jednopłytowy  UPS-P4-A10-08128 firmy AAEON będzie dostępny przynajmniej do 2024 r. Urządzenie ma certyfikat CE/FCC Class A.

Parametry techniczne

– czterordzeniowy procesor x86-64 Intel® Pentium™ N4200 o taktowaniu 2,5GHz,

– karta graficzna Intel® Gen 9 HD ze wsparciem kodowania video w formatach HEVC4, H.264, VP8, w rozdzielczości 4K,

– wbudowane 8GB pamięci RAM oraz 128 GB pamięci Flash,

– wbudowany układ Altera MAX10 FPGA,

– zasilanie DC 5V@6A,

– temperatura pracy 0-60°C,

– waga 0,26kg,

– wymiary 85,6x90mm,

Obsługiwane interfejsy i rodzaje złączy

UP2 obsługuje  interfejsy komunikacyjne:

– Ethernet x2,

– GPIO,

– MIPI-CSI2,

– USB 2.0,

– USB 3.0,

-eDP.

Jest wyposażony w złącze rozszerzeń  w standardzie 40-pin (kompatybilne z Raspberry PI), DP 1.2, HDMI 1.4, RJ45 ekranowane magnetycznie x2, SATA, USB A x3, USB B micro orazmPCI-e.

Źródlo: TME Electronic Components

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj