Koncepcja bardziej wydajnego i ekonomicznego pakowania punetek – najpopularniejszego opakowania na owoce

875

Linia pakująca punetki z funkcją pojedynczego podnoszenia firmy Brillopak, w której zastosowano roboty OmronQuattro Delta ze sterownikiem i oprogramowaniem, zwiększa wydajność, skracając przestoje i obniżając koszty zatrudnienia.

Eksperci z firmy Brillopak stosują opracowane przez Omron technologie z zakresu robotyki i sterowania w rewolucyjnej linii pakowania punetek z funkcją pojedynczego podnoszenia. To przystosowane do wymagań wiodącego brytyjskiego sprzedawcy, całkowicie zautomatyzowane rozwiązanie wykorzystuje roboty Quattro Delta firmy Omron, sterownik linii produkcyjnej NJ i oprogramowanie PackXpert do indywidualnego ładowania punetek. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom wzrosła  przepustowość i elastyczność linii, a jednocześnie rzadziej zdarzają się przestoje i sytuacje wymagające ingerencji człowieka.

Punetki to popularna metoda pakowania świeżych owoców i mięsa. Na linii produkcyjnej są one zazwyczaj pakowane w pudła lub palety poprzez gromadzenie i ładowanie całych warstw. Jeśli jednak punetka zostanie upuszczona lub spadnie z linii produkcyjnej, cały proces pakowania musi zostać wstrzymany do momentu usunięcia problemu przez operatora linii. Punetki muszą być również rozmieszczone w jednolity sposób, co stanowi problem dla sprzedawców detalicznych, ponieważ klienci wymagają większej gamy produktów i rozmiarów.

Aby sprostać tym problemom, firma Brillopak opracowała wyjątkową koncepcję „pojedynczego podnoszenia”, która polega na ładowaniu każdej punetki w odpowiednie miejsce w opakowaniu. Umieszczenie każdej punetki osobno przy dużych prędkościach załadunku współczesnych linii pakowania wymaga zastosowania robota typu delta. W tym celu firma Brillopak wybrała model Omron Quattro Delta — najszybszego na świecie robota obsługującego 300 produktów na minutę. Quattro Delta wyróżnia się również czwartym ramieniem, dzięki któremu posiada o 30% większy zasięg w porównaniu z innymi robotami o podobnych gabarytach. Dodatkowa oś umożliwia robotowi również przechylanie ładunku, dzięki czemu jest on bardziej elastyczny — idealnie nadaje się do umieszczania opakowań w ciasnych przestrzeniach, takich jak skrzynie do punetek.

Na linii produkcyjnej pracują dwa roboty Quattro Delta kontrolowane przez sterownik NJ (PLC) firmy Omron i oprogramowanie Sysmac. Funkcje sterowania są dostępne za pośrednictwem Omron HMI — inżynierowie  z Brillopak zadbali o to, aby najpopularniejsze funkcje były wyświetlane w intuicyjny sposób. Ma to szczególnie istotne znaczenie, kiedy konieczne jest szybkie przywrócenie linii do pracy. W efekcie szybkość układu pakowania punetek dorównuje szybkości linii produkcyjnych dla tradycyjnych opakowań tekturowych, a sam układ ma jeszcze możliwości zwiększania wydajności w przypadku potrzeby przyszłych  zmian  i udoskonalania linii.

Aby zapewnić maksymalną elastyczność procesu pakowania, linia została wyposażona również w oprogramowanie PackXpert firmy Omron, które umożliwia indywidualne programowanie pozycji i kolejności pakowania poszczególnych punetek. W momencie wprowadzenia do procesu produkcji nowych rozmiarów opakowań dostawca może z łatwością opracować nowy schemat pakowania w trybie offline, a następnie przeprowadzić symulację tego procesu w celu sprawdzenia, czy jest on wykonalny w rzeczywistych warunkach, a następnie pobrać go do robotów. Dzięki temu wprowadzanie wszelkich zmian odbywa się za pomocą niemalże jednego przycisku, co znacznie skraca czas przestojów związanych ze zmianami na linii.

„Nasz klient potrzebował zwrotu z inwestycji w ciągu dwóch lat, co oznaczało, że linia musiałaby działać praktycznie bez przerwy. Dlatego zaprojektowaliśmy ją w taki sposób, aby wyeliminować przestoje spowodowane problemami z nagromadzeniem oraz zminimalizować czas potrzebny na ponowne uruchomienie linii po wprowadzeniu zmian. W tym celu wykorzystaliśmy technologię Omron do sterowania oraz zarządzania ruchem i funkcjami bezpieczeństwa naszych maszyn, ponieważ firma ta dostarcza wysoce zintegrowane produkty w ramach jednego rozwiązania w zakresie oprogramowania. Dzięki temu możemy szybko zoptymalizować wydajność nowych systemów”, mówi David Jahn, dyrektor zarządzający w firmie Brillopak.

„Brillopak jest pionierem w branży i nieustannie przesuwa granice, aby spełniać wymagania klientów — co zresztą widać na tym przykładzie. Ta instalacja jest doskonałym przykładem możliwości nowego robota Omron Quattro Delta w zastosowaniach związanych z pakowaniem, a także korzyści, jakie można uzyskać dzięki płynnej integracji produktów firmy Omron sterowanych za pośrednictwem naszej dedykowanej platformy automatyki Sysmac”, dodaje Andrew Shelley, kierownik ds. sprzedaży terenowej w firmie Omron.

Firma Brillopak opracowała wyjątkową koncepcję „pojedynczego podnoszenia”, która pozwala umieszczać każdą punetkę w odpowiednim miejscu w opakowaniu za pomocą czteroramiennego robota Delta firmy Omron.

 Linia Meteor firmy Brillopak korzysta z dwóch robotów Omron Quattro Delta.

W momencie wprowadzenia do procesu produkcji nowych rozmiarów punetek dostawca może z łatwością opracować nowy schemat pakowania w trybie offline, znacznie skracając czas przestojów związanych ze zmianami na linii.

Źródło: Omron 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj