Zakłady produkcyjne na całym świecie borykają się z koniecznością wytwarzania małych ilości wysoce zróżnicowanych produktów. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, krótszymi cyklom życia produktów oraz niedoborem siły roboczej, producenci muszą zachować elastyczność, umożliwiającą szybkie przestawianie i zmiany układu linii produkcyjnych.
Roboty współpracujące, które mogą bezpiecznie dzielić otoczenie pracy z ludźmi, mają znaczący wpływ na elastyczność produkcji i budowanie przewagi nad konkurencją. Nowa generacja tych robotów, stanowiących ewolucję klasycznych robotów przemysłowych, pojawia się w procesach produkcyjnych coraz częściej jako odpowiedź na potrzeby „Przemysłu 4.0”. W aplikacjach, gdzie kluczowym aspektem jest elastyczność, nie zaś maksymalna prędkość produkcji, roboty współpracujące zaczynają wypełniać lukę. Jest to możliwe dzięki niesamowicie przyjaznemu dla użytkownika oprogramowaniu oraz zintegrowanym funkcjom sensorycznym, które obejmują obecnie systemy wizyjne maszyn, zdolności lokalizacyjne oraz integrację z systemami składowania magazynowego.
Roboty współpracujące podnoszą duże ciężary
Roboty współpracujące stają się coraz silniejsze. Na przykład robot Omron Techman TM14M, mimo swojej niedużej masy, jest w stanie podnosić ładunki do 14 kg. Zgodne z normą bezpieczeństwa ISO 10218, dotyczącą interakcji robotów z ludźmi, przemysłowe roboty współpracujące stają się pełnoprawnymi członkami zespołów w środowiskach produkcyjnych i logistycznych dzięki swoim możliwościom w zakresie unoszenia ciężarów. Zapewniają one prawdziwie harmonijną współpracę ludzi oraz maszyn, pozwalając na wprowadzenie innowacji w halach fabrycznych.
Roboty współpracujące sprawdzają się w szerokim zakresie zastosowań, takich jak produkcja, testowanie, kontrola jakości, paczkowanie i paletyzacja, jak również transport wewnętrzny. Umożliwiają, przykładowo, zapewnienie wsparcia pracownikom na tych etapach procesów montażowych, gdzie precyzja i powtarzalność są kluczowe. Roboty te mogą nanosić kleje i uszczelnienia, jednocześnie przeprowadzając kontrolę jakości. Dzięki powtarzalności doskonale nadają się one również do automatyzacji złożonych testów jakościowych. Spory udźwig pozwala używać ich, przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego, w charakterze paletyzatorów.
Mobilne roboty współpracujące
Roboty współpracujące nowej generacji można z łatwością integrować z robotami mobilnymi. Jest to możliwe dzięki niedużej wadze najnowszych robotów, jak również opcji konstruowania specjalnych platform na mobilnych robotach, takich jak autonomiczny inteligentny pojazd Omron LD. Roboty współpracujące stały się obecnie naturalną częścią elastycznego, nieustannie ewoluującego środowiska produkcyjnego, w którym zachodzi potrzeba relokacji maszyn oraz zmian układu linii produkcyjnej i przenośników.
Roboty współpracujące zamontowane na np. robotach mobilnych mogą stanowić element innowacyjnych rozwiązań logistycznych, dostarczając gotowe podzespoły i półprodukty na stanowiska montażowe, zaś ukończone produkty – do miejsc składowania lub na stanowiska kontroli jakości. Obecnie roboty współpracujące mogą stanowić efektywne uzupełnienie i wsparcie pracy ludzkiej w wielu dyskretnych procesach produkcyjnych.
Roboty współpracujące stają się inteligentne
Roboty współpracujące dopiero od niedawna umożliwiają producentom innowacyjność
i zwiększenie konkurencyjności. Wszechstronność i szeroki wachlarz możliwości, w tym zdolność wykonywania zadań do niedawna powierzanych wyłącznie standardowym robotom, które zespół inżynieryjny może z łatwością skonfigurować, stanowią niezaprzeczalne walory robotów współpracujących. Biorąc pod uwagę również ułatwioną implementację, dzięki np. mniejszemu zapotrzebowaniu na typowe środki bezpieczeństwa i nieporównywalnie większą elastyczność działania, zwrot z inwestycji potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć. Prognozy wskazujące na wzrost liczby robotów współpracujących w stosunku do pozostałych robotów przemysłowych,wydają się więc jak najbardziej uzasadnione.
Jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze kontrolę wizyjną w połączeniu ze sztuczną inteligencją, możliwości stają się nieograniczone. Robot współpracujący może zostać wyposażony we wbudowany system kontroli wizyjnej, umożliwiający pozycjonowanie, wykrywanie obiektów, odczyt kodów kreskowych czy rozróżnianie kolorów, a także inne funkcje wizyjne. Robot może otrzymywać instrukcje, w jaki sposób poruszać się i jak wykonywać zadania, w formie gestów dłoni, możliwa jest też dowolna modyfikacja zakresu działania kontroli gestami, w zależności od różnych warunków.
Każdy, kto widział interaktywnego robota firmy Omron grającego w tenisa stołowego, może wyobrazić sobie możliwości zastosowania sztucznej inteligencji (AI) w robotach współpracujących. Forpheus stanowi przykład współpracy człowieka i robota, osiągniętej dzięki połączeniu kontroli wizualnej z robotyką i sztuczną inteligencją na poziomie maszyny. Robot ten jest w stanie grać w interaktywną grę i identyfikować piłeczki do tenisa stołowego w przestrzeni 3D dokładnie tak jak ludzkie oko. Może również dokonać oceny gracza i oszacować poziom jego umiejętności, zaś szybie ruchy ramienia robota kontrolowane są przez sterownik AI, potrafiący np. przewidywać odbicia.
Połączenie sztucznej inteligencji na poziomie maszyny, systemów kontroli wizualnej oraz mobilnych robotów współpracujących otwiera jeszcze więcej zapierających dech w piersiach możliwości dla nowych zastosowań przemysłowych, które przyniesie przyszłość.
Źródło: Omron