Najczęstsze wyzwania w Przemyśle 4.0

310

Wdrożenie Przemysłu 4.0 może przynieść wiele korzyści, ale wiąże się też z wieloma wyzwaniami, gdyż firmy starają się pokonać przeszkody techniczne, organizacyjne i zarządcze, które mogą się z tym wiązać.

 

Ludzie i organizacja

Jednym z głównych początkowych wyzwań związanych z wdrażaniem Przemysłu 4.0 jest nie tyle sama technologia, co ludzie i procesy wymagane do jego wdrożenia. Wyzwania zaczynają się już na etapie planowania i strategii. Pierwszym wymogiem jest przyjęcie dobrego rozwiązania w zakresie zarządzania zmianą, które ustanawia jasne oczekiwania dotyczące projektu i jasną komunikację na wszystkich poziomach w całej firmie.

Ważne jest również, aby różne lokalizacje lub działy miały spójne wyobrażenie o planach, oczekiwaniach i wynikach końcowych, aby uniknąć chaosu czy opóźnień.

Massimiliano Cifalitti, ABB Smart Power’s Hub Division na Europę, potwierdza, że największym wyzwaniem jest sposób myślenia pracowników firmy na wszystkich szczeblach.

„Ogólnie rzecz ujmując, liderzy powinni tworzyć wizję i prowadzić zmiany kulturowe w swojej organizacji. Istnieją trzy główne wartości, które menedżer powinien zawsze pielęgnować. Ciekawość: ponieważ zespół musi być otwarty na innowacje, aby zmienić status quo. Odwaga: ponieważ zespół i jego menedżer muszą podejmować ryzyko, jednocześnie zachowując kontrolę. Oraz kompetencje: ponieważ istniejące umiejętności zostaną przetestowane i będą wymagane nowe, których trzeba będzie się nauczyć”.

wyzwania w Przemyśle 4.0

Nierzadko zdarza się, że pracownicy zakładów przemysłowych nie posiadają niektórych umiejętności niezbędnych do projektowania sieci i nie zawsze są w stanie wdrożyć najnowsze technologie, takie jak przetwarzanie w chmurze. Kolejnym problemem jest bezpieczeństwo danych, które może zniechęcać niektóre firmy do wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0.

Istnieje również kwestia powolnego przyjmowania nowych technologii przez przemysł, być może z powodu obaw, że zakłóci to produkcję. Źródłem „życia” każdego zakładu produkcyjnego jest utrzymanie ruchu i utrzymanie produkcji niemal za wszelką cenę. Jeśli zakład nie działa, nie zarabia.

Ponadto istnieje obawa przed zbyt wczesnym wdrożeniem nowej technologii. Wczesna implementacja wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem dla wielu firm, które wolą poczekać i zobaczyć, podczas gdy inni użytkownicy usuwają wczesne błędy sprawiając, że jest ona bardziej dojrzała.

Matt Dentino z Advantech, partnera Farnell, odniósł się do tych obaw: „W dzisiejszych czasach pierwsze uruchomienie nowej technologii jest o wiele bardziej rzetelne, związane z  większą świadomością bezpieczeństwa na każdej płaszczyźnie. Bierzemy pod lupę technologię i rozkładamy ją na mniejsze części. Grupa Gartner przeprowadziła badanie, które wykazało, że do 2025 r. w przestrzeni przemysłowej będzie ponad 50 miliardów połączonych urządzeń. Sugeruje to, że ludzie przezwyciężają swoje obawy przed wczesną implementacją”. 

Identyfikacja problemu

Kolejnym istotnym wyzwaniem jest zidentyfikowanie problemu, który Przemysł 4.0 ma rozwiązać. Wiele firm przemysłowych nie ma jasnego pojęcia, na czym polega ich problem lub w jaki sposób można wykorzystać Przemysł 4.0, aby pomóc w jego rozwiązaniu.

Czy próbują rozwiązać problem z dostawą, kosztami, jakością, używanymi narzędziami lub osiąganą wydajnością? Wiele firm nie posiada mapy drogowej i nie ma wewnętrznego doświadczenia, aby wdrożyć odpowiednie rozwiązanie. Co najważniejsze, większość z nich nie ma lidera w organizacji, który chciałby przejąć odpowiedzialność i napędzać strategię.

Alexandra Rangel, National PowerXpert Application Engineer w dziale komponentów energetycznych w Eaton, partnera Farnell: „W większości przypadków nie chodzi o to, że klient lub branża nie może znaleźć rozwiązania, ale o brak decyzji, jak skonfigurować się w sposób, który pozwoli im myśleć dostatecznie strategicznie, być może zaczynając od małych, przyrostowych projektów na początku, w ramach których jednak skalowalność ułatwia uzyskanie maksymalnego efektu.

„Pytają: »Jak przechwycić moje dane? Jak wizualizować te dane? Czy znajduję jakieś wzorce, które zoptymalizują mój dzisiejszy plan?«. Jeśli są naprawdę zaawansowani w Przemyśle 4.0, będą pytać: »Jak sprawić, by inteligentne i autonomiczne podejmowanie decyzji stało się częścią tego procesu?«.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj