Nowa przekładnia falowa pozwala na budowanie niedrogich 6-osiowych robotów

1193

Nieskomplikowane, modułowe, lekkie i niedrogie – właśnie takie są rozwiązania z rodziny robolink. Firma igus poszerzyła ofertę modułów do budowy niedrogich robotów i prezentuje na Targach Hanowerskich wiele nowości, od nowej przekładni i kompletnego ramienia robota po łatwy w użyciu internetowy konfigurator rozwiązań robolink. Dzięki temu, producenci mogą budować niedrogie roboty, natomiast użytkownicy mogą automatyzować wykonywanie prostych operacji.

Dzięki przegubom robolink D, oferowanym przez firmę igus, specjalista od tworzyw sztucznych w ruchu, można budować indywidualne systemy robotyczne o bardzo niskiej cenie. Pojedyncze przeguby, napędzane silnikiem bezpośrednio połączonym z osią, są dostępne w różnych wielkościach. Firma igus poszerzyła swoją ofertę i prezentuje na Targach Hanowerskich kolejne elementy, które zapewniają jeszcze większą swobodę konstruowania. Teraz jest możliwe np. łączenie silników oraz przegubów o różnych wielkościach z powszechnie stosowanymi sterownikami w celu zbudowania kompletnego 6-osiowego robota z tworzywa sztucznego i aluminium. W Hali 17 firma igus prezentuje przykładowe rozwiązanie pozwalające na przenoszenie ciężarów do 3 kg i wyposażone w sterowniki Beckhoff.

Nowa przekładnia falowa umożliwiająca konstruowanie lżejszych ramion

Na szczególną uwagę zasługuje nowa przekładnia falowa robolink, którą można łatwo zastosować np. jako szóstą oś ramienia robota, a także jako połączenie obrotowe między ramieniem a chwytakiem. Ten bardzo lekki i wydajny moduł jest oferowany przez firmę igus w dwóch wielkościach, jako oddzielny element lub wraz z silnikiem krokowym w obudowie Nema17 albo Nema23. „Przekładnia falowa ma tą zaletę, że cechuje się bardzo małym luzem przy zmianie kierunku ruchu, co przekłada się na dużą precyzję i płynność ruchu ”, objaśnia Martin Raak, manager produktów robolink w firmie igus. „Ponadto, jest bardzo kompaktowa i ma duże przełożenie.” Przekładnia składa się z zewnętrznego pierścienia zębatego oraz elastycznego, ale jednocześnie bardzo odpornego na ścieranie, wewnętrznego pierścienia zębatego, wykonanego z wysokogatunkowego tworzywa iglidur.

Szybkie i łatwe konfigurowanie przy użyciu nowego narzędzia on-line

W Hanowerze firma igus prezentuje kompletne 6-osiowe ramię robota z przekładniami falowymi. Z porównywalnych tworzyw iglidur są wykonane także ślimacznice o nowych przełożeniach 1:30 i 1:70 zastosowane w przekładni ślimakowej robolink D. Firma igus oferuje te przekładnie również w wersji z rozłączonym silnikiem i przegubem. Oba elementy są łączone przy użyciu sprzęgła aluminiowego. Dzięki temu uzyskuje się lepszy rozkład obciążenia osi i można podnosić większe ciężary. Nowy adapter chwytka pozwala na podłączanie różnorodnych chwytaków do przegubów robolink D. Dopełnieniem asortymentu modułów robolink D jest nowy konfigurator on-line, który już od rozpoczęcia Targów Hanowerskich pozwala na zestawianie przegubów robolink D, a tym samym na konfigurowanie tanich ramion robotów.

Już od 999 PLN za jedną oś

Modułowość oraz tworzywa sztuczne pozwalają na budowanie rozwiązań robotycznych o bardzo przystępnych cenach. Przegub robolink bez silnika jest dostępny w cenie od 999 PLN przy zakupie jednej sztuki. Opcjonalnie są dostępne silniki, enkodery, okablowanie oraz inne akcesoria. Ponadto, firma igus dostarcza zmontowane ramiona oraz oferuje konstruktorom robotów seryjnie produkowane przekładnie bez dodatkowych elementów.

źródło: www.igus.pl