Ochrona środowiska – jedno z największych wyzwań Przemysłu 4.0

2155

Zmiany klimatyczne oraz ograniczony dostępu do czystej energii to zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego jedne z największych wyzwań, stojących przed Przemysłem 4.0. W jaki sposób ich realizacja przyczyni się do większej dbałości o środowisko naturalne?

Przemysł 4.0 wymusza modyfikację tradycyjnego postrzegania produkcji. Postępująca transformacja nierozerwalnie łączy się z cyfrowymi technologiami informacyjnymi. Zgodnie z raportem “Accelerating Clean Energy through Industry 4.0”, opublikowanym przez UNIDO w 2017 roku, takie podejście stanowi wyzwanie, ale też szansą dla środowiska naturalnego. Technologie cyfrowe oferują bowiem wiele korzyści, m.in. zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w produkcji, obniżenie emisji dwutlenku węgla, wzrost efektywności energetycznej w przemyśle czy zwiększenie produktywności przedsiębiorstw.

Zrównoważony rozwój

Dbałość o środowisko naturalne zajmuje ważne miejsce w dokumencie „Transforming Our World: The 2030 Agenda for Global Action”. Podczas Szczytu ONZ w Nowym Jorku przyjęto 17 Zrównoważonych Celów Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDGs), które mają zostać zrealizowane do 2030 roku.

Z perspektywy przemysłu najistotniejszy jest cel 9,  mówiący o budowaniu stabilnej infrastruktury, promowaniu zrównoważonego uprzemysłowienia oraz wspieraniu innowacyjności. Tym samym, aby wywiązać się z realizacji tych założeń, kraje członkowskie ONZ muszą skupić się m.in. na modernizacji infrastruktury i unowocześnianiu przemysłu w taki sposób, by zapewnić jego zrównoważony rozwój. Ważnym aspektem realizacji tych założeń jest dbałość o środowisko naturalne. Dokument nakłada na kraje obowiązek bardziej efektywnego wykorzystania zasobów oraz stosowania czystych, przyjaznych dla środowiska technologii i procesów produkcyjnych.

Technologie zintegrowane

Według danych zawartych w “Roczniku Statystycznym Przemysłu 2017”, przygotowanym przez GUS, polskie przedsiębiorstwa coraz częściej stawiają na tzn. technologie zintegrowane. Ich celem jest zmniejszenia ilości wytwarzanych zanieczyszczeń poprzez modyfikację procesów technologicznych. W ten sposób produkcja staje się “czystsza” i bardziej przyjazna środowisku. Zgodnie z raportem wielkość nakładów na środki trwałe, służące ochronie środowiska w 2016 r. wyniosła ok. 6,5 mld zł. Najwięcej, bo ponad jedną trzecią przeznaczono na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu.

Coraz więcej firm docenia fakt, że rozwiązania oferowane przez Przemysłowy Internet Rzeczy, dostarczają zarówno korzyści bezpośrednich, tj. oszczędności, związane z wcześniejszym wykrywaniem anomalii, unikaniem przestojów czy obniżeniem ilości zużywanej energii elektrycznej, jak i pośrednich, związanych ze zmniejszeniem ilości dwutlenku węgla emitowanego do środowiska. Z większą świadomością zaczynamy patrzeć na korzyści wynikające z efektywności energetycznej, tym bardziej, że sektor przemysłowy odpowiada aż za jedną trzecią globalnego zużycia energii końcowej i 40% procent globalnej emisji CO2 – tłumaczy dr Artur Hanc, prezes ELMODIS – spółki, oferującej rozwiązania z zakresu IIoT.

Efektywność energetyczna wspiera środowisko

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej globalna wartość inwestycji w rozwój efektywności energetycznej tylko w 2016 roku przekroczyła 230 mld dolarów. Jednocześnie do 2030 roku Unia Europejska planuje obniżyć zużycie energii o 30%. Działania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej wpływają na wiele aspektów, związanych m.in. z utrzymaniem bezpieczeństwa energetycznego, obniżeniem wydatków na energię oraz ochronę środowiska naturalnego.

Te korzyści docenia coraz więcej państw, które opracowują specjalne strategie energetyczne. Należy do nich również Polska. W październiku 2016 r. weszła w życie “Ustawa o efektywności energetycznej”, określająca formalne zasady oraz obowiązki przedsiębiorców, mające na celu poprawę efektywności energetycznej, m.in. poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, sporządzanie audytu energetycznego przedsiębiorstwa oraz poprawę ogólnej wydajności w różnych sektorach gospodarki.

Źródło: ELMODIS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj