Roboty mobile z UVC będą walczyć z wirusami

1078

Zamknięte punkty usługowe, sklepy, galerie handlowe, muzea i urzędy to rzeczywistość, której nie przewidywaliśmy jeszcze pół roku temu. W obliczu pandemii silne restrykcje dotykają nas wszystkich.Obecnie używamy środków ochrony osobistej, a powierzchnie są odkażane specjalnymi preparatami. Nie mamy pewności jak będzie wyglądała przyszłość – być może warto przygotować się na utrzymanie pewnych standardów także po pandemii.

Światło ultrafioletowe dezaktywuje wirusy

Firma Alnea, która jest autoryzowanym partnerem firmy Omron, pracuje obecnie nad robotem, który  świetnie sprawdzi się w zwalczaniu wirusów. „Poszukując sposobu na walkę z wirusami pomyśleliśmy o uzbrojeniu robotów mobilnych w promienniki światła UVC, które ma działanie biobójcze” – powiedział Marcin Kamiński przedstawiciel firmy Alnea. Promieniowanie ultrafioletowe UVC niszczy komórki żywe, bakterie i grzyby. Badania Caillet-Fauquet i in. (Journal of Virological Methods, 2004) wykazały, że światło ultrafioletowe dezaktywuje także niektóre wirusy, w tym właśnie SARS-CoV-2 powodujący ciężkie zapalenie płuc COVID-19.

Robot mobilny do zadań specjalnych

Na rynku istnieje dość dużo rozwiązań technologicznych – w tym lampy UVC na kółkach – nie trzeba ich montować do ściany jak w szpitalach. Niestety taką lampę trzeba przesunąć i podłączyć do prądu. Przepływowe lampy mają jeszcze większą skuteczność w oczyszczaniu powietrza. Jednak mają one jedną wadę –są stacjonarne. Wiele szpitali rezygnuje z ich używania ponieważ promieniowanie ma ograniczony zasięg. „Możemy połączyć technologie – promienników światła ultrafioletowego i robotów mobilnych. Dzięki temu uzyskujemy autonomiczne roboty, poruszające się po wybranych trasach z określoną prędkością tak, aby odkażać pomieszczenia. To będzie robot mobilny do zadań specjalnych.” – tłumaczy Marcin Kamiński.

Roboty mobilne Omron LD-series są zazwyczaj wykorzystywane do transportu – w firmach produkcyjnych, magazynach. Ich obsługa nie jest zbyt skomplikowana. Najpierw skanujemy wybraną przestrzeń, wyznaczamy trasę i dodajemy funkcje personalizujące. Zeskanowana przestrzeń tworzy mapę robota, który będzie się poruszał po strefach – możemy wyznaczyć strefy zakazane (tam robot nie wjedzie), z ruchem jedno lub dwukierunkowym, z określoną prędkością. Oprogramowanie jest przyjazne dla użytkownika oraz elastyczne – można tworzyć wiele tras i celów.

 

W trosce o bezpieczeństwo

Robot zwalczający wirusy świetnie sprawdziłby się w miejscach, gdzie na co dzień przebywa dużo ludzi i ryzyko zarażenia jest duże. W trosce o bezpieczeństwo ludzi i ochroną przed bakteriami czy wirusami roboty można wdrożyć w galeriach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych, halach produkcyjnych lub urzędach.

Roboty mobilne są funkcjonalne i elastyczne, a każdy sprawny integrator przystosuje je do potrzeb klienta. W przypadku dużych powierzchni roboty mobilne mogą jeździć we flocie zarządzanej przez nadrzędną jednostkę – Fleet Manager znacznie ułatwia sterowanie poszczególnymi jednostkami.

Jeśli interesuje Cię projekt robota odkażającego skontaktuj się z Alnea biuro@alnea.pl zapraszamy również na stronę www.alnea.pl gdzie znajdziesz więcej ciekawych artykułów na temat robotów mobilnych LD-series firmy OMRON.

Autor: Magdalena Kamińska