Optymalny transport w fabryce. Cały proces produkcyjny zazwyczaj nie odbywa się w jednym miejscu. Wymaga więc transportu surowców, podzespołów i części w różne miejsca. Specyfika zakładów produkcyjnych oznacza, że bardzo wiele procesów dzieje się w bardzo graniczonej przestrzeni. Standardowe wózki ręczne lub silnikowe nadają się tylko do miejsc, które zapewniają odpowiednio dużo miejsca do manewrów. Skręt w miejscu jest jednak możliwy dzięki kołom holonomicznym (zwanym też szwedzkimi), a dzięki nim pojazd może skręcać w miejscu i obracać się o 360°. Takie rozwiązania pozwalają na ruch wózka do przodu, na bok lub po przekątnej. Nie jest to nowy wynalazek jednak ostatnio samo rozwiązanie pozwalające na ruch koła w dowolnym kierunku przeżywa obecnie renesans.
Zdecydowanie największymi plusami wózków mobilnych to elastyczność, wzajemna współpraca wielu maszyn, autonomia poruszania się, bardzo duża dokładność (1-10mm) oraz bezpieczeństwo dla człowieka. Cytując GUS w pierwszym półroczu 2018 r. wypadkom podczas pracy uległo 37007 osób! Niestety znakomita większość takich zdarzeń jest wynikiem błędu ludzkiego. Najnowsze rozwiązania technologiczne są nastawione na zmaksymalizowanie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wózki mobilne pozwalają na obniżenie liczby zagrożeń w miejscu pracy dzięki specyficznym zabezpieczeniom przed zmiażdżeniem, potrąceniem, zakleszczeniem, ale także związanych z przeciążeniem noszeniem ciężkich ładunków.
Dążenie do ergonomii
Sprawnie działająca linia produkcyjna wiąże się z systematycznymi dostawami surowców czy półproduktów. Oczywiście z powodzeniem można używać systemu przenośników lub wind jednak wiąże się to z dodatkowym miejscem na te urządzenia. Wcześniejsze generacje wózków wymagały specyficznych, zewnętrznych znaczników naprowadzających takich jak szyny, trasy magnetyczne lub kolorowe znaki poziome i kody QR. Obecnie stosuje się namierzanie laserowe co sprawia, że obszar roboczy jest bardziej przyjazny.
Bezzałogowe wózki mobilne mogą być sterowane lub odtwarzać zadane programy, komunikować się między sobą lub z innymi maszynami, które przekazują informacje np. o zapotrzebowaniu. Takie rozwiązanie służy szeroko rozumianej optymalizacji produkcji.
Pieniądze to nie wszystko…
Mobilne roboty nie należą niestety do najtańszych. Z biegiem czasu ich ceny zaczną zapewne spadać, jednak obecnie to wydatek ponad 120 000 zł. Koszty oczywiście zwracają się, a my otrzymujemy sprawne rozwiązania służące dobremu zarządzaniu produkcją.
Wśród zalet wózków mobilnych można wymienić:
– wysoka ergonomia, elastyczność pracy
– wzrost bezpieczeństwa w zakładzie produkcyjnym
– łatwość obsługi
– polepszenie logistyki i optymalizacja transportu
– przystosowanie do podłoża zwykle stosowanego w fabrykach
– sprawna i nieskomplikowana wymiana kółek i rolek.
Multitasking
Wózek mobilny nie służy wyłącznie do przenoszenia produktów. Może być z powodzeniem wykorzystywany w transporcie innych urządzeń. Taki pakiet przygotowała KUKA, która oferuje platformę mobilną z kobotem. Taki zestaw umożliwia stosowanie robota bez ograniczenia klatką bezpieczeństwa, przystosowywana podłoża i montowania ramienia w różnych miejscach. Wygodny transport takiego narzędzia jak robot współpracujący i możliwość korzystania z niego na terenie całego zakładu to przykład doskonałej ergonomii.
Źródło: Alnea