Ostatnie lata przyniosły wiele interesujących zmian w dziedzinie robotów przemysłowych. Nie inaczej będzie w roku 2024 – oto kilka obszarów, które warto mieć na uwadze.
Sztuczna inteligencja w robotyce
AI, czyli sztuczna inteligencja – a w szczególności modele językowe, takie jak GPT – jest w ostatnich miesiącach w centrum uwagi różnych branż. Możliwości rozwiązań tego typu nie zostały pominięte także przez sektor przemysłu. Innowacyjne roboty przemysłowe są wyposażone w mocne podzespoły, które zapewniają niezbędną moc obliczeniową do zastosowania technologii AI. W celu usprawnienia ich działania wykorzystuje się różne rozwiązania z zakresu AI – w tym sieci neuronowe, algorytmy genetyczne i wiele innych zaawansowanych modeli. Ich zastosowanie przekłada się na jeszcze wyższy poziom precyzji i kontroli nad pracą urządzeń. To z kolei prowadzi do poprawy efektywności procesów produkcyjnych i przemysłowych przy jednoczesnym zmniejszeniu częstotliwości występowania błędów.
W 2024 roku możemy spodziewać się coraz szerszego dostępu do robotów stosujących technologię AI. Rozwiązania tego typu pozwalają na zwiększenie wydajności, a także umożliwienie dokładniejszego zarządzania maszynami. W parze z AI często idą także urządzenia IoT, które pozwalają na błyskawiczną komunikację i szybkie przekazywanie danych z różnych czujników.
Coboty, czyli roboty przemysłowe współpracujące, z większymi możliwościami w zakresie bezpieczeństwa
Kolejną technologią, która zyskała spore znaczenie w ostatnich latach, jest VR – wirtualna rzeczywistość. W obszarze robotyki rozwiązania z tego zakresu są stosowane przede wszystkim w celu zwiększenia bezpieczeństwa procesów. Urządzenia VR mogą być używane do przeprowadzania symulacji, które dokładnie odwzorowują realne warunki pracy. Co ważne, wnioski z symulacji są wartościowe zarówno dla operatorów, jak i samych robotów, które mogą wykorzystać zdobyte dane w celu optymalizacji algorytmów.
Roboty przemysłowe w 2024 – szersze wykorzystanie w sektorze MŚP
Jednym z trendów, które nie wiążą się bezpośrednio z technologią, jest rosnący wzrost wykorzystania robotów przemysłowych przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Głównym powodem jest coraz większa opłacalność takich urządzeń. Można to zauważyć szczególnie w przypadku cobotów, które pozwalają na stosunkowo prostą i wygodną integrację z istniejącymi liniami produkcyjnymi. Ważną rolę odgrywają również integratorzy, dzięki którym można przeprowadzić wdrożenie nawet bez specjalistycznej wiedzy w tym obszarze we własnym zespole. Wśród przykładów firm oferujących takie usługi można wskazać m.in. CoRobotics.
Robotyzacja zyskuje na znaczeniu
Jak wskazują dane gromadzone przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR), w ostatnich latach liczba wdrożeń nieustannie przewyższa prognozy. Dla przykładu w 2021 roku szacowany cel wynosił 500 tys. nowych robotów, a ostateczny rezultat wyniósł 517 tys., dając wzrost na poziomie aż 31% w skali roku. W 2024 najprawdopodobniej dynamika tego trendu będzie już zauważalnie niższa – eksperci prognozują wynik na poziomie ok. 7%. Wciąż jednak jest to bardzo obiecująca perspektywa, która skutecznie obrazuje wzrost znaczenia robotów w przemyśle.
CoRobotics Sp. z o.o.
Zwoleńska 102D
04-761 Warszawa
Tel.: +48 22 299 00 80
E-mail: biuro@corobotics.pl
Strona: www.corobotics.pl