Roboty przemysłowe stosowane w automatyzacji

1876

Roboty przemysłowe zostały skonstruowane tak aby wypełniać zadania nudne, żmudne lub trudne i szkodliwe bądź niebezpieczne dla człowieka. Stopień skomplikowania zadania wyznacza funkcjonalność robota do niego przeznaczonego, a co za tym idzie jego budowę. Pomińmy cały aspekt historii od maszyn Leonarda da Vinci oraz wielorakie podziały robotów aby skupić się na maszynach najczęściej wykorzystywanych w automatyzacji wielu gałęzi przemysłu.

Robot kartezjański

Nazwa robota kartezjańskiego oczywiście nawiązuje układu współrzędnych opisanych przez Kartezjusza. W przypadku robota prostokątny układ współrzędnych jest uzupełniony przez prostopadłościenną przestrzeń. Specyficzny sposób poruszania się elementów jest odzwierciedlony przez inną nazwę – robot suwnicowy. Obecnie ta technologia jest często używana w drukarkach 3D, same roboty często są używane właśnie do montażu elementów lub ich transportu.

Robot typu SCARA (Selectively Compliant Assembly Robot Arm)

Robot ten posiada 3 osie – dwie są równoległe względem siebie w ruchu obrotowym, natomiast trzecia porusza się ruchem postępowym. Jednak duża część robotów SCARA jest czteroosiowa ze względu na dodanie jeszcze jednej osi obrotowej. Pozwala to nie tylko na zmianę położenia produktu, ale również jego orientacji. Ze względu na charakterystyczną cylindryczną przestrzeń roboczą zalicza się do robotów cylindrycznych. Jego zaletą jest szybkość i powtarzalność zatem najczęściej jest używany do szybkiego montażu lub pakowania, paletyzacji.

Robot przegubowy – antropomorficzny

Ograniczenia kinematyczne jakimi obciążone są wymienione wcześniej rodzaje maszyn nie są obecne w robotach przegubowych. Mają one możliwość odzwierciedlania ruchów ludzkiego ramienia (stąd właśnie nazwa antropomorficzne). Istotna jest informacja, że osie mają możliwość obrotu niekiedy nawet więcej niż 360 stopni. Ograniczone są tylko zasięgiem i możliwością obciążenia ramienia. Mogą służyć do właściwie wszystkich procesów i dodatkowo mają możliwość wyposażenia w wiele narzędzi – chwytaki, wkrętaki, głowice lutujące, spawające i wiele innych.

Roboty o kinematyce równoległej

Robot złożony z członów, które tworzą łańcuch kinematyczny o charakterze zamkniętym. Mogą składać się z 3,4 lub 6. członów. Mają swoje zastosowanie głównie w zdaniach pick’n place czyli jako wyposażenie linii produkcyjnej, linii SMT choć coraz częściej wykorzystywane są w drukarkach 3D.

Coboty (koboty)- roboty współpracujące, kolaborujące

Rodzaj robota przegubowego, który nie wymaga zaawansowanych, zewnętrznych systemów bezpieczeństwa (klatek i osłon) ponieważ same są wyposażone w specyficzne zabezpieczenia. Ich największą zaletą jest współdzielenie przestrzeni roboczej z pracownikiem czyli współpracę człowieka oraz maszyny. Ten rodzaj robota jest obecnie często stosowany w zakładach produkcyjnych.

Robot mobilny

Jedną z niewielu wad wymienionych wcześniej urządzeń jest brak możliwości poruszania się albowiem wymagają one solidnego mocowania do podłoża. Idea poruszającego się wózka, który dzięki specyficznej budowie kół/gąsienic jest w stanie skręcić w miejscu i dotrzeć praktycznie w każde niedostępne dla standardowego wózka nie jest nowa. Roboty mobilne są wyposażone często w coboty co pozwala na transport świetnego wielonarzędziowego urządzenia. Dodatkowo mogą one realizować określoną trasę (tor zaznaczony szynami), niektóre są sterowane zdalnie, a jeszcze inne adaptują się do środowiska – dzięki zaawansowanej sztucznej inteligencji i systemowi czujników wizyjnych, samodzielnie wyznaczają tor jazdy.

Przykład pracy różnych robotów

Źródło: Alnea