Stanowisko zrobotyzowane w branży automotive

1704

Aplikacja stworzona została przez firmę GT85 Polska dla klienta końcowego z branży motoryzacyjnej, będącego dostawcą Tier 2 w łańcuchu dostaw, produkującego elementy podwozia.

Założenia projektowe:

1. Poprawa jakości wytwarzanych elementów
2. Zwiększanie wydajności produkcji
3. Optymalizacja mediów używanych podczas procesu
4. Optymalizacja layoutu stanowiska produkcyjnego
5. Zwiększenie elastyczności produkcji
6. Skrócenie czasu przezbrojenia produkcji

Stanowisko docelowo może być obsługiwane przez operatora, ale przystosowane jest również do zautomatyzowanej obsługi.

Stanowisko składa się z:

– Podajnika wibracyjnego
– Prasy hydraulicznej HYDRAPRES MT
– Robota Mitsubishi Electric
– Systemu nanoszenia powłoki
– Systemu utwardzania powłoki

Całość sterowana jest za pomocą sterowników PLC Serii Q współpracujących ze sobą oraz dotykowego panelu HMI, na który została stworzona nakładka umożliwiająca sterowanie robotem – programowanie nowych referencji. Stanowisko nadzorowane jest przez system bezpieczeństwa zgodny z aktualnymi normami.

W procesie zostały użyte następujące elementy:

1. Podawanie automatyczne niespozycjonowanych detali
2. Error-proofing po każdym procesie
3. Traceabilty całego procesu
4. Pakowanie gotowego wyrobu
5. Sczytywanie partii produkcyjnej i archiwizacja danych

Całą linią zarządza sterownik serii Q Mitsubishi Electric. Nadrzędny sterownik PLC zbiera informacje o wszystkich urządzeniach w stanowisku, analizuje je, po czym wysyła rozkazy i zezwolenia do poszczególnych sekcji stanowiska. Do procesu został zastosowany robot sześcioosiowy RV-7. Parametry urządzeń modyfikowane są przy pomocy dotykowego panelu operatorskiego. Na panelu HMI z serii GOT2000 możliwe jest również sprawdzenie stanów alarmowych urządzeń i wysterowanie ręczne podzespołów. Dostęp do wnętrza celi ogranicza wygrodzenie bezpieczeństwa z bramką zamykaną ryglem automatycznym. W przypadku otwarcia bramki następuje bezpieczne zatrzymanie urządzeń.

System został dodatkowo wyposażony w dwa stanowiska pomiarowe:

– Stanowisko pomiarowe średnicy zewnętrznej
– Kontrola pokrycia powłoką

Zautomatyzowane linie produkcyjne to komfort i bezpieczeństwo. Dzięki zastosowaniu robotów w procesie produkcji ryzyko popełnienia błędu spada niemalże do zera. Nie ma tu mowy o czynniku ludzkim, czyli omylności i nieuwadze. Nic takiego nie może mieć miejsca przy produkcji podzespołów do samochodów czy samolotów, od których wymagamy niezawodności oraz pewnej i bezpiecznej eksploatacji. Żadna linia produkcyjna, w której nanoszenie powłoki odbywa się ręcznie, nie jest w stanie zapewnić takiej precyzji, efektywności i wydajności jak wdrożone przez GT85 Polska rozwiązanie zautomatyzowane. Dzięki zaangażowaniu zespołu Mitsubishi Electric w proces realizacji projektu udało się uzyskać wyjątkową elastyczność całego stanowiska.

Wydajność i efektywność to kolejne atuty automatyzacji. Roboty współpracujące z zaawansowanymi technologicznie maszynami są po prostu szybsze i bardziej wydajne niż człowiek. Wydawać by się jednak mogło, że zautomatyzowane i zrobotyzowane linie produkcyjne mają jedną istotną wadę. Co, jeśli chcemy zmienić specyfikę produkcji? Co, jeśli chcielibyśmy produkować inny element, o innych wymiarach i kształtach? Czy nie trzeba wymieniać całej linii? Czy nie jest potrzebna modyfikacja maszyn? Otóż w przypadku stanowiska wdrożonego przez GT85 Polska nic takiego nie ma miejsca. Istotną zaletą zrobotyzowanych i zautomatyzowanych rozwiązań jest to, że w celu wykorzystania linii do produkcji innego elementu należy jedynie przeprogramować robota.

Automatyzacja jest także uzasadniona ekonomicznie. Stanowisko opisane w tym artykule to realne obniżenie kosztów wytwarzania. Roboty mogą pracować 24 godziny na dobę. Gdyby nie automatyzacja, zapewnienie takiej ciągłości produkcji wymagałoby zaangażowania w proces sporej grupy pracujących zmianowo pracowników.

Reasumując, zautomatyzowane stanowiska produkcyjne oferowane przez GT85 Polska to niebywała precyzja, wysoka efektywność, redukcja kosztów, niezawodność i pewność najwyższej jakości produkcji. Ciężko o lepsze powody to tego, aby rozpocząć współpracę z GT85 Polska jako wiarygodnym i sprawdzonym partnerem w zakresie automatyzacji procesów.

Autor: Grzegorz Sirko
Źródło: Mitsubishi Electric News