Smart Manufacturing – synergia w fabryce przyszłości

942

Temat przemysłu 4.0 jest obecnie chyba najszerzej dyskutowany ze względu na rozwój narzędzi pozwalających na doskonałą kontrolę procesów dostaw, produkcji i dystrybucji. Rozszerzona rzeczywistość, BigData, Internet rzeczy (IoT) czy przetwarzanie w chmurze mają służyć przede wszystkim polepszeniu warunków pracy ludzi oraz zmniejszyć zużycie energii czy odpadów poprodukcyjnych. Można to osiągnąć przez inteligentne sterowanie poszczególnymi działami aby zapobiegać kosztownym przestojom oraz dzięki automatyzacji. Roboty przemysłowe na liniach produkcyjnych to tylko jedna z wielu możliwości. W tegorocznej edycji targów Hannover Messe wielokrotnie podkreślano możliwości zastosowania kobotów oraz robotów mobilnych – AGV oraz AIV firmy Omron.

Od stawiania granic do harmonii

Ewolucja procesów wytwarzania zaczyna się od prostych narzędzi, maszyn aż do komputerów oraz robotów. Od czasu pojawienia się urządzeń przemysłowych istotna była ochrona pracownika przed niezamierzonymi wypadkami. Systemy bezpieczeństwa choć konieczne są dość kosztowne. Idea kobotów pozwala na współpracę człowieka z maszyną. Wsparcie kobota podczas pakowania, obsługi np. maszyn CNC, podnoszenia ciężkich rzeczy odciąża pracę człowieka. Niezwykły rozwój roboty mobilnych (Autonomous Intelligent Vehicles AIV, Automated Guided Vehicles AGV) daje duże możliwości związane z ich użyciem w zakładach produkcyjnych. Jak powiedział jeden z menadżerów firmy Ericsson – pracownicy nie są od chodzenia po hali produkcyjnej. Na obecnym etapie rozwoju zaczynamy rozumieć, że nie podział, nawet nie współpraca, ale harmonia i synergia jest istotą połączenia inteligencji i możliwości człowieka z precyzją oraz siłą maszyny.

Harmonia współpracy – stanowisko pokazowe firmy Omron

Na pewno znajdą się krytyczne głosy temacie robotyzacji. Pytania czy roboty zabiorą nam pracę, czy maszyny zaczną rządzić ludźmi należy wciąż na nowo rozpatrywać z perspektywy moralnej, społecznej i ekonomicznej aby zapobiegać wykluczeniu poszczególnych grup ludzi, którzy znikną z rynku pracy z powodu przemian gospodarczych.

Należy jednak pamiętać o tym, że w naszej naturze jest dążenie do doskonalenia i ulepszania. Dodatkowo jak nigdy dotąd stajemy przed wyzwaniem zainspirowania kolejnych pokoleń w tym trudnym czasie wielkich możliwości, historycznych przemian gospodarczych, prawnych i społecznych.

Przemysł przyszłości musi opierać się jasnych zasadach i regułach zarządzania. Przede wszystkim istotna jest standaryzacja procedur, procesów oraz wielkości ich mierzących. Druga zasada niejako wynika z pierwszej. Standaryzacja jest bowiem podstawą możliwości duplikowania czyli powielania skutecznych sposobów zarządzania.

Co to jest smart fabryka?

No właśnie! Co to jest smart fabryka? Jest to cały zestaw narzędzi do analizy danych i zarządzania łańcuchem dostaw. Specjalnie nie napisałam, że jest to miejsce, albowiem wirtualne procesy nie mają swojego realnego zakotwiczenia w przestrzeni. Możesz mieć dziesięć maszyn w różnych lokalizacjach i zarządzać nimi z jednego komputera – byle skutecznie. Analiza danych dotyczy wszystkich poziomów produkcji – zaopatrzenia, pracy maszyn i ludzi, przewidywania zużycia części urządzeń aby konserwować je w optymalny sposób. Nie można zapomnieć o kontroli i testach na różnych poziomach oraz informacjach zwrotnych dotyczących samego produktu – wytrzymałości, projektu wizualnego itp. Wreszcie smart fabryka to integracja komputerów, robotów, maszyn i rządzeń w celu uzyskania optymalnego środowiska produkcyjnego. Smart fabryka to także łatwa obsługa urządzeń albowiem automatyzacja ma służyć upraszczaniu. Jeszcze kilkanaście lat temu inwestycja w maszynę oznaczała, że pracownik wcześniej obsługujący to stanowisko tracił posadę, ponieważ do obsługi nowego potrzeba było inżyniera. Obecnie należy stawiać na jak największą intuicyjność i prostotę obsługi.

Pierwszy krok do smart fabryki

Chcesz wykonać pierwszy krok do smart fabryki? Możesz zamówić u nas poradę jak zacząć się automatyzować. Interesuje Cię intralogistyka w firmie? Zamów pokaz inteligentnych robotów mobilnych firmy Omron. Firma Alnea jest autoryzowanym dystrybutorem tych pojazdów. Napisz lub zadzwoń.

Źródło: Alnea