Sztuczna inteligencja jako przewodnik dla pracowników przemysłowych

168

Czwarta rewolucja przemysłowa przyczynia się do wzrostu automatyzacji i cyfryzacji produkcji, ale to nadal ludzie wykonują większość czynności w procesach wytwórczych. Jednak sztuczna inteligencja i czujniki mogą wspomóc pracowników, zwiększając bezpieczeństwo podczas mobilnych i produkcyjnych zadań. 

Wykorzystanie metod głębokiego uczenia i nowych form sztucznej inteligencji otwiera kolejne możliwości rozwiązywania złożonych problemów na podstawie rozpoznawania obrazu. Przykładem innowacyjnego rozwiązania jest system ifm mate, który łączy technologię rozpoznawania obiektów z indywidualnym śledzeniem każdej rozpoznanej ręki.

Dynamiczna rzeczywistość 

Ręce jako obiekty dynamiczne u każdego człowieka wyglądają nieco inaczej, mając różne kształty, ułożenie, obracając się na różne sposoby i pod różnymi kątami. Inteligentne sieci neuronowe potrafią rozpoznawać każdy rodzaj, dzięki dużej ilości danych i detekcji obiektów w środowisku przemysłowym. 

Zintegrowana kamera 2D/3D, będąca częścią systemu ifm mate, umożliwia precyzyjne wykrywanie miejsca, w którym pracownik wykonuje manualne czynności. Ręka pracownika pełni funkcję czujnika w polu widzenia kamery, co eliminuje konieczność dodatkowych urządzeń. W przypadku odstępstw od ustalonych kroków procesu, system generuje alert w czasie rzeczywistym na monitorze. 

Pomocny kolega

System trenera – pomocnika, znany jako mate (Manual Assembly Training Engineer), pełni rolę instruktora, minimalizując liczbę popełnianych błędów i pomagając doświadczonym pracownikom w szkoleniu nowych operatorów.

System ifm mate składa się z jednostki obliczeniowej, oprogramowania, kamery, zaś do jego uruchomienia niezbędny jest monitor dotykowy. Uzupełnieniem jest wizualno-akustyczny nadajnik sygnału informujący o odchyleniu. Całość pomaga pracownikowi osiągnąć wymagany poziom bezpieczeństwa pracy na każdym jej etapie, ponieważ na monitorze wyświetlane są wszystkie istotne informacje o bieżącym kroku sekwencji danego procesu wykonywanego przez pracownika. 

Spakowana technologia

W procesach pakowania ifm mate eliminuje błędy wynikające z nieuwagi lub niskiego poziomu koncentracji. Ukończone etapy procesu są oznaczane w czasie rzeczywistym na ekranie, a następna czynność jest wyróżniana kolorem. Każde odstępstwo od ustalonych etapów jest natychmiast komunikowane na monitorze, umożliwiając pracownikowi reakcję i wprowadzenie korekt.

 Ponadto interfejs użytkownika systemu ifm mate pozwala na szybkie programowanie sekwencji bezpośrednio na obrazie z kamery oraz zapisywanie ich. Jest to szczególnie istotne w przypadku procesów o dużej złożoności i różnorodności produktów. Dzięki temu pracownicy mogą dowolnie rozmieszczać elementy, takie jak akcesoria, pudełka i narzędzia, zgodnie z własnymi preferencjami. System ifm mate umożliwia także zapewnienie pracownikom ergonomicznych stanowisk pracy i zwiększa efektywność poprzez redukcję stresu i zapewnienie niezawodnej jakości produktu – wskazuje Tomasz Placheta, Product Sales Manager w ifm electronic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj