Szybkość, wydajność, precyzja – maszyny do produkcji tablic rejestracyjnych firmy Utal

954

Szeroka oferta maszyn: od linii technologicznych, poprzez automatyczne stacje tłoczące – ART, aż po urządzenia służące do drukowania folii odblaskowych, zostały przygotowane w oparciu o systemy automatyki firmy Siemens.

Wybór firmy Siemens, podyktowany został wieloma czynnikami: marka rozpoznawalna na wszystkich kontynentach, doskonałe wsparcie inżynierskie, szerokie zakresy szkoleń dla potencjalnych odbiorców maszyn, zaawansowane rozwiązania techniczne, stabilność i dostępność komponentów automatyki – to wszystko przekłada się na efekt końcowy, jakim jest zadowolenie odbiorcy z maszyn produkowanych przez UTAL, które „żyją” dzięki automatyce Siemensa – podkreśla Jacek Wydmuch.

Wykorzystanie funkcjonalności TIA Portal

W programowaniu maszyn produkowanych przez UTAL wykorzystywany jest Siemens TIA Portal.  Środowisko projektowe Siemensa umożliwia integrację sterowania układami kinematycznymi, parametryzację napędów, tworzenie wizualizacji, programowanie paneli operatorskich, zapewniając przy tym łatwy zdalny dostęp. Szczególnie istotne okazały się możliwości sterowników PLC z serii S7-1500 w wykonaniu technologicznym, które w sposób systemowy są w stanie sterować skomplikowanymi układami kinematycznymi. Element ten umożliwił optymalizację trajektorii ruchów maszyny.

We współpracy z Siemensem przede wszystkim ceniliśmy sobie możliwość pozyskania wszystkich potrzebnych komponentów od jednego dostawcy. Dzięki szerokiemu portfolio całe szafy sterownicze mogliśmy budować w oparciu o komponenty Siemensa – tj. sterownik PLC, panele operatorskie, moduły wejść-wyjść (w tym fail-safe), napędy, aparatura łączeniowa oraz rozwiązania komunikacyjne. Doskonałe dopasowanie elementów sprawia, że są one ze sobą w pełni kompatybilne i łatwe w uruchomieniu. Kooperacja z Siemensem ułatwia nam również współpracę z klientami międzynarodowymi, daje możliwości zapewnienia im usług serwisowych lokalnie – mówi Jacek Wydmuch.

Oprócz dostarczenia niezbędnych komponentów technologicznych potrzebnych do uruchomienia maszyn, Siemens zapewnia także wsparcie aplikacyjne podczas dobierania, uruchamiania i optymalizacji układu sterowania. Takie podejście w znaczący sposób pomaga sprostać potrzebom klientów końcowych, a także ułatwia późniejsze wsparcie serwisowe w odległych miejscach na świecie, w których pracują maszyny UTAL.

Kilkukrotny wzrost wydajności

Automatyzacja procesu wytłaczania tablic rejestracyjnych oznacza przede wszystkim skrócenie czasu produkcji, a co za tym idzie – zwiększenie wydajności. Jednocześnie tego typu maszyny są w stanie produkować tablice dla większości krajów na świecie, uwzględniając różnorodność formatów, kształtów, kolorów i poziomów zabezpieczeń. Pozwoliło to firmie UTAL na wprowadzenie swoich produktów na bardzo zróżnicowane rynki praktycznie na wszystkich kontynentach. Zastosowane rozwiązania umożliwiają relatywnie szybkie zbudowanie maszyny przygotowanej pod potrzeby danego odbiorcy w danym kraju z uwzględnieniem specyfiki jego rynku.

Dzięki automatyzacji procesu produkcji tablic gotowych klient może osiągnąć kilkukrotny wzrost wydajności w porównaniu z produkcją ręczną. Szybsze wytwarzanie, przy zachowaniu wysokiej jakości sprawia, że tego typu rozwiązania są bardzo pożądane przez firmy z różnych rynków. W przypadku prezentowanego ART zapewniamy dostarczenie do klienta gotowej maszyny, przygotowanej zgodnie z jego potrzebami – podsumowuje Jacek Wydmuch.

W rozwiązaniu zastosowano sterowniki fail-safe, które dodatkowo zapewniają bezpieczeństwo użytkowników maszyny. Dzięki współpracy firmy UTAL z Siemensem, klient końcowy otrzymuje kompleksową opiekę także w fazie serwisu oraz rozwiązanie w pełni zintegrowane i zoptymalizowane.

Podstawowym założeniem podczas opracowania maszyn do produkcji tablic rejestracyjnych jest możliwy wysoki stopień zautomatyzowania procesu przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa pracowników. Głównym celem była maksymalizacja wydajności, a ta jest możliwa tylko wtedy, gdy wszystkie zastosowane komponenty tworzą spójną całość, zapewnioną przez jednego dostawcę. Wspierając UTAL w dostarczeniu wysokiej jakości produktów staliśmy się częścią innowacyjnego projektu wyznaczającego nowe standardy w zakresie produkcji tablic rejestracyjnych – podsumowuje Piotr Gałężewski, Application Support Specialist z firmy Siemens.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z wdrożenia: https://www.youtube.com/watch?v=41K6awIoupY

Źródło: SIEMENS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj