Cyfrowa transformacja sektora przemysłowego – Przemysł 4.0 – w coraz większym stopniu opiera się na elemencie ciągłych innowacji – wskazuje Platforma Przemysłu Przyszłości Wynika to z potrzeb ciągłego dostosowania architektury przemysłowej w korespondencji z wynikami cząstkowymi osiągniętymi w segmentach, w których zastosowano innowacje technologiczne.
Aby uzyskać efekt końcowy zgodny z oczekiwaniami, które leżały u podstaw początkowej decyzji o wejściu w proces transformacji przemysłowej, konieczne jest utrzymanie stale aktualizowanego poziomu kompatybilności zastosowanych w różnych momentach rozwiązań.
Stan gotowości do inwestowania kolejnych środków w celu utrzymania spójnego poziomu efektywności przemysłowej to jeden z problemów, który ściśle dotyczy nie tyle dużych firm, które zdecydowały się przejść z tradycyjnego systemu procesów przemysłowych na cyfrowy dzięki znacznym inwestycjom początkowym, jak micro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które stosują innowacje cyfrowe tylko na niektórych odcinkach produkcji, jak np. technologie sterowania czy automatyzacja pojedynczych procesów.
Konieczność przewidywania ciągłej inwestycji w celu utrzymania produkcji w fabryce przyszłości, jest niewątpliwie jednym z powodów, dla których wciąż znacząca część mikro, małych i średnich przedsiębiorstw nie decyduje się na konwersję produkcji z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych technologii obecnych w coraz bardziej rozległym rynku automatyki cyfrowej. Skutek tego braku gotowości jest powiązany z wieloma czynnikami gospodarczymi i finansowymi. W obecnych czasach często jest to wybór zagrażający konkurencyjności przedsiębiorstw, które codziennie muszą mierzyć się z dostępnością surowców oraz wzrostem kosztów produkcji, zarówno stałych, jak i zmiennych.
Poza produkcją rzemieślniczą na małą skalę o wysokiej wartości dodanej, która pozostaje niezależna od czynników konkurencyjności produktów na dużą skalę, na obecnym rynku nie ma innego rozsądnego sposobu na stworzenie konkurencyjności sektora wytwórczego, jeśli nie poprzez podniesienie jakości i ilości ostatecznej produkcji za pomocą technologii cyfrowej.
Można zaryzykować tezę, że przemysł przyszłości może opierać się wyłącznie na transformacji cyfrowej.
Tezę tę potwierdzają obecne trendy przyspieszenia procesów transformacji cyfrowej, które rozwijają się autonomicznie w świecie biznesu bez pomocy publicznej. Jednym z najbardziej ekscytujących i przełomowych nowych trendów jest rozwój modelu „service as-a-service” (SaaS). Zamiast od razu kupować produkt i utrzymywać go oraz płacić za aktualizacje lub wsparcie, zarówno firmy, jak i konsumenci przyjmują pomysł subskrybowania praktycznie wszystkiego za miesięczną opłatą.
Ta zmiana wynika z potrzeby elastyczności i zwinności na ciągle zmieniającym się rynku. Korzystanie z modeli service-as-a-service pozwala firmom wyprzedzać konkurencję bez podejmowania długoterminowych zobowiązań lub inwestowania w kosztowną infrastrukturę.
Mówiąc obrazowo, model „service as-a-service” jest dla firm jak klocki Lego. Można łączyć usługi, aby stworzyć idealne rozwiązanie dla konkretnych potrzeb, a następnie zmieniać usługi lub dodawać nowe w miarę rozwoju firmy. W dobie gwałtownej inflacji, kurczących się budżetów na IT i krytycznych niedoborów siły roboczej takie podejście jest ważniejsze niż kiedykolwiek.
Ogólna kategoria SaaS, czyli oprogramowanie jako usługa, to największy i najszybciej rozwijający się segment rynku przyszłości. Ale modele service-as-a-service nie ograniczają się do czystych rozwiązań programowych. Obecnie dostępne są takie oferty dla wszystkiego, od fintech i produkcji po logistykę i opiekę zdrowotną.
Hardware-as-a-service
Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić maszyny produkcyjne w modelu „as-a-service”, byliśmy przyzwyczajeni do klasycznych modeli opartych na amortyzacji. Dziś jednak w nowym ekosystemie przemysłu przyszłości sprzęt fizyczny staje się również elementem, który niekoniecznie musi stanowić składnik majątku firmy.