Tworzenie zautomatyzowanej przyszłości

1499

W ostatnich latach postęp w robotyce sprawił, że wdrożenie robotów na liniach produkcyjnych, a także ich programowanie stały się prostsze, instalacja szybsza, a same roboty bardziej wszechstronne, umożliwiając ich włączenie do wielu nowych zadań. To czego jednak brakowało to stworzenie robota, który mógłby pracować obok człowieka. Po latach badań i rozwoju ABB wyszła z rozwiązaniem tego problemu.

Niewiele obszarów produkcyjnych zmienia się tak szybko jak montaż małych elementów. Rynki te zmieniały się szybciej niż następowało udoskonalanie procesów, których wymagały. Branża elektroniczna widziała szczególne zapotrzebowanie w tym obszarze na siłę roboczą. Podczas gdy klasyczne sposoby montażu zanikają, producenci dostrzegają ekonomiczną i strategiczną konieczność inwestowania w nowoczesne rozwiązania. Popierają to badania – według BCG Research do 2025 roku wdrożenie zaawansowanych technologicznie robotów pozwoli zwiększyć produktywność w wielu sektorach gospodarki nawet o 30 procent oraz zmniejszyć koszty pracy o co najmniej 18 procent w takich krajach jako Korea Południowa, Chiny, Stany Zjednoczone, Japonia i Niemcy.

Współpraca

W odpowiedzi na wyzwania współczesnego sektora produkcyjnego firma ABB opracowała pierwszego dwuramiennego robota (YuMi), stworzonego dla świata, w którym ludzie i roboty pracują razem. Dzięki kompaktowej budowie i dwuramiennej konstrukcji przypominającej budowę ciała człowieka, robot jest bardziej przyjazny dla ludzi pracujących z nim na linii produkcyjnej. YuMi nie stanowi zagrożenia dla pracowników i nie potrzebuje większej przestrzeni niż człowiek pracujący na standardowej stacji roboczej w zakładzie. Wykorzystuje więc ogromny potencjał współpracy „człowiek- robot” przy montażu małych części.

Robot został specjalnie zaprojektowany tak, aby zaspokoić wymagania klientów przemysłu elektronicznego, dotyczące elastyczności i zręczności pracy przy procesach produkcyjnych. Każde lekkie ramie, którego szkielet wykonany jest ze stopu magnezu, posiada siedem osi, po to, by naśladować ruchy człowieka z jednoczesnym zachowaniem wydajności przestrzeni. Dzięki nim, w połączeniu z systemem podającym, systemem lokalizującym części opartym o kamerę i supernowoczesnym systemem kontroli, YuMi może być zastosowany w każdym środowisku, gdzie wykonywane są prace montażowe małych części.

Redefinicja bezpieczeństwa

W swoim rdzeniu, YuMi posiada DNA bezpieczeństwa. Podobnie jak ramię człowieka składa się ze szkieletu pokrytego mięśniami stanowiącego ich obudowę, robot posiada szkielet w plastikowej osłonie, zawinięty w miękką i jednocześnie wytrzymałą obudowę. Taka budowa pozwala na wysoki stopień odporności na nieoczekiwane uderzenia. Ramię robota YuMi nie posiada punktów, w których mogłyby ulec zakleszczeniu czy zgnieceniu np. ręka czy palec osoby współpracującej z robotem. Kiedy YuMi wyczuje nieoczekiwane zderzenie, takie jak kolizja ze współpracownikiem, może on wstrzymać pracę w ciągu milisekund, a jego ruch może być wznowiony równie szybko poprzez przycisk „start” w zdalnym sterowaniu. Dodatkowo robot może szybko zdiagnozować zmiany w swoim środowisku i, jeżeli to konieczne, zarejestrować przeładowanie, wyłączając w ciągu milisekund ruch w celu zapobiegania uszkodzeniom. Mimo, iż YuMi odznacza się niezawodnymi zabezpieczeniami, jest on jednocześnie nadzwyczaj precyzyjny i szybki, wracając do tego samego punktu w przestrzeni wielokrotnie z dokładnością do 0,02 mm poruszając się z maksymalna prędkością wynoszącą 1,500 mm/sek.

Taka integracja szybkości, zręczności i możliwości wyczuwania otoczenia zapewnia bezpieczeństwo ludzi współpracujących z robotem na liniach produkcyjnych i w celach fabrycznych.

Mimo, że YuMi został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o przemyśle elektronicznym, może być również stosowany w innych środowiskach produkcji małych części, takich jak produkcja zegarków, zabawek i komponentów motoryzacyjnych.

źródło: http://www.abb.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj