Ulga na robotyzację

1221

Zapowiadana przez Ministerstwo Rozwoju ulga na robotyzację ma wejść w życie już z początkiem 2021 roku. Modernizacja, polepszenie jakości, elastyczności oraz komfortu pracy to efekty, które rząd spodziewa się uzyskać dzięki nowym rozwiązaniom.

Na czym polegać ma ulga?

Ulga funkcjonować ma w sposób podobny do ulgi na badania i rozwój. Ministerstwo wprost wskazuje na to, że konstrukcja ulgi (sposób dokonania dodatkowego odliczenia oraz stworzenie katalogu konkretnych wydatków, na które będzie obowiązywać ) wzorowana jest na doświadczeniach z ulgi B+R.

Ulga na robotyzację ma pozwalać na odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację w postaci:

  • zakupu lub leasingowania nowych robotów i kobotów;
  • zakupu oprogramowania;
  • zakupu osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych);
  • zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP);
  • szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego,co oznacza, że w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, będą mogli dokonać odpisu (tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe).Zatem koszty poniesione na wyżej wymienione kwestie zapracują dwa razy dla przedsiębiorcy. Każda wydana złotówka będzie dla potrzeb podatkowych traktowana jak 1,50 zł.

Nowe przepisy dla wszystkich

Wedle deklaracji resortowych, wszystkie firmy będą mogły skorzystać z nowych rozwiązań podatkowych, niezależnie od wielkości i branży. Ulga ma dotyczyć zarówno osób fizycznych (podatników PIT), jak i jednostek organizacyjnych uiszczających podatek CIT. Z założenia przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2021 roku i obowiązywać do końca 2025 roku.

Skutki gospodarcze ulgi

Z perspektywy makroekonomicznej, wprowadzenie przepisów ma doprowadzić do dwuipółkrotnego wzrostu liczby robotów w Polsce, co powinno przełożyć się na wzrost wydajności produkcji i poprawę konkurencyjności krajowej gospodarki na tle rynku globalnego. Robotyzacja służyć będzie także wyeliminowaniu monotonnej i ciężkiej pracy fizycznej, którą do tej pory musiał wykonywać człowiek.

robot

Wedle szacunków Ministerstwa rozwoju – ulga na robotyzację ma kosztować budżet państwa w okolicach 150 milionów złotych w pierwszym roku jej obowiązywania. Przez cały, pięcioletni okres ulgi, budżet państwa może stracić ok. 1,1 miliarda złotych. Wiąże się to z tym, iż rządzący zakładają wzrost popularności inwestycji robotycznych do poziomu aż 315 milionów zł w piątym roku funkcjonowania korzyści podatkowej.

Pozytywne doświadczeni B+R i IP BOX

Impulsem do wprowadzenia nowego rodzaju ulgi są pozytywne doświadczenia związane z funkcjonowaniem obecnych podatkowych stymulatorów innowacyjności. Jak zaznacza resort finansów – ulga podatkowa stanowić będzie uzupełnienie ekosystemu działających w Polsce preferencji podatkowych o rozwiązania wspierające otwieranie nowych linii produkcyjnych. Jej zakresem objęty będzie nie tylko zakup nowych robotów przemysłowych, ale także oprogramowania niezbędnego do ich funkcjonowania.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, ulga na badania i rozwój zyskuje na popularności. W okresie między 2018 r. a 2019 r. liczba firm korzystających z podatkowych profitów B+R wzrosła aż o 34%. W samym ubiegłym roku 1 tys. 277 podatników CIT odliczyło od podstawy opodatkowania 2.162 mln zł zaś 1 tys. 192 podatników PIT odliczyło 275 mln zł. W obu podatkach notowane są kilkudziesięciu procentowe wzrosty korzyści z ulgi. Sukcesem okazuje się także IP BOX, dzięki któremu 1 tys. 650 podatników zapłaciło łącznie 44 mln zł zredukowanego tzw. IP podatku.

Powyższe dane sugerują, że korzyści podatkowe w obszarze innowacyjności są przez polskich przedsiębiorców wykorzystywane.

Na konkrety trzeba poczekać

Na chwilę obecną szczegółowe rozwiązania prawnopodatkowe nie są znane. Projekt ustawy ma trafić do sejmu w bliżej nieokreślonym terminie – jesienią. Z oficjalnym komunikatem można zapoznać się tutaj: https://www.gov.pl/web/kas/ulga-na-robotyzacje–nowe-ulatwienie-od-1-stycznia-2021-roku

Adwokat Bartosz Olszewski

Specjalista w  zakresie restrukturyzacji i reorganizacji spółek oraz grup kapitałowych

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj