Żadna firma nie jest za mała na robotyzację

239

Prezes Universal Robots, Jürgen von Hollen, omówił w Warszawie aktualne trendy na rynku robotów współpracujących.

W czwartek 5 kwietnia podczas spotkania prasowego z cyklu Cobots Experts’ Breakfast w Warszawie Jürgen Von Hollen, prezes Universal Robots, podsumował wyniki za rok 2017 potwierdzające dynamiczny rozwój rynku robotów współpracujących. Była to pierwsza wizyta prezesa Universal Robots w Polsce i naszym regionie.

Universal Robots osiągnął w 2017 spektakularny 72% wzrost w stosunku do roku poprzedniego, z przychodami w wysokości 170 mln USD. „Coraz więcej firm, także z sektora MŚP, dostrzega, że dzięki cobotom można zoptymalizować procesy produkcyjne, poprawiając swoją pozycję konkurencyjną. Nasze wyniki finansowe odzwierciedlają rosnącą świadomość rynku dotyczącą ekonomicznych korzyści płynących z robotyzacji, a także postrzegania robotów współpracujących jako optymalnego rozwiązania. W bieżącym roku Universal Robots spodziewa się dalszego wzrostu na poziomie przynajmniej 50%” – mówi Jürgen von Hollen, prezes Universal Robots.

Na świecie wykorzystywanych jest obecnie ponad 22000 robotów Universal Robots, co stanowi blisko 60% całego rynku robotów współpracujących. Segment ten dynamicznie rośnie. Przewiduje się, że globalny rynek cobotów do 2021 roku osiągnie wartość 2 mld USD.

Universal Robots w Polsce

Polska i rynek CEE zajmują istotne miejsce w strategii Universal Robots.

„Zarówno Polska, jak i cała Europa Środkowo-Wschodnia, jest dla nas ważnym rynkiem. Lokalne firmy zaczynają doświadczać tych samych problemów, z którymi wcześniej borykały się kraje zachodnie: niedostateczna liczba pracowników, globalizacja i wiążąca się z nią konieczność wejścia na rynki zagraniczne oraz dynamicznie zmieniające się wymagania klientów i coraz większa potrzeba personalizacji produktu. Biorąc pod uwagę elastyczność, łatwość obsługi oraz szybki zwrot z inwestycji w przypadku cobotów UR, mogą one efektywnie wspierać firmy z w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Cieszy nas zwłaszcza fakt, że coraz więcej firm z sektora MŚP wdraża coboty UR i optymalizuje w ten sposób produkcję. Misją Universal Robots jest zapewnienie dostępu do automatyzacji wszystkim przedsiębiorstwom, niezależnie od ich wielkości i skali działania” – mówi Jürgen von Hollen, prezes Universal Robots.

Universal Robots jest obecny na polskim rynku od 2011 roku. Od tego czasu dynamicznie rozwija sieć dystrybutorów i integratorów, która łącznie liczy obecnie 11 firm. Dystrybucją cobotów UR zajmują się firmy: CP Trade, Elmark Automatyka, Encon-Koester, Jorgensen Cleantech i RMA, natomiast wsparcie w zakresie integracji zapewniają: ABC Control, Blue Robotics, Elautec, Horizon Automation, Inntec i M2M Team.

Źródło: Universal Robots