Polski startup stworzył rewolucyjny na skalę globalną georadar spektralny

301

Polski startup deeptechowy WIDMO Spectral Technologies opracował przełomowy georadar spektralny. Innowacyjne w skali całego świata urządzenie pozwala na wielokrotnie głębsze i dokładniejsze niż dotychczas penetrowanie badanych obszarów. Sprzęt już znajduje zastosowanie w przedsięwzięciach m.in. z branży górniczej, budowlanej czy ochrony środowiska w Polsce i Europie.

Technologia stworzona przez polską firmę może już wkrótce zrewolucjonizować badania geofizyczne w górnictwie, budownictwie, archeologii, inżynierii środowiska i wielu innych branżach na całym świecie.

Opatentowane rewolucyjne rozwiązanie

Firma WIDMO Spectral Technologies została stworzona przez braci Mirosława i Tomasza Trześniowskich i dr. hab. Andrzeja Kułaka oraz dr. hab. Cezarego Worka, prof. AGH. Dziś zespół liczy ponad 25 osób, w tym uznanych ekspertów w dziedzinie geofizyki, astrofizyki, elektroniki czy data science. Owocem ich pracy jest georadar spektralny SGPR (ang. spectral ground penetrating radar). Urządzenie wykorzystuje falę ciągłą modulowaną w szerokim zakresie częstotliwości, dzięki czemu otrzymuje się hiperspektralny obraz tego, co znajduje się pod badaną powierzchnią. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. Do analizy informacji rejestrowanych przez urządzenie służy autorskie, wysoko zaawansowane oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję. Technologia jest opatentowana przez WIDMO.

– Georadary są dziś powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach, ale zasada ich działania praktycznie nie zmieniała się od kilkudziesięciu lat. Nasz georadar spektralny, czyli „oko” w połączeniu z oprogramowaniem, czyli „mózgiem” to przełomowa innowacja, dzięki której można widzieć to, czego dotychczas nie pozwalały zobaczyć georadary i pozostałe nieinwazyjne rozwiązania. Kiedy kilka lat temu wpadliśmy na ten pomysł, niewiele osób wierzyło, że jego skuteczne zrealizowanie będzie możliwe. Dzisiaj już wiemy, że nasza technologia działa i próbne odwierty pokazują dokładnie to, co widzi nasz sprzęt, nawet na dużych głębokościach – mówi Mirosław Trześniowski, jeden z założycieli i współprezes WIDMO Spectral Technologies.

Georadar spektralny stworzony przez WIDMO generuje obrazy o znacznie wyższej rozdzielczości niż konwencjonalne urządzenia, a to pozwala na tworzenie o wiele dokładniejszych cyfrowych modeli tego, co znajduje się pod powierzchnią gruntu. Istotną przewagą jest też możliwość penetracji badanych obszarów na znacznie większą głębokość – nawet do 75 metrów pod powierzchnią w stosunku do kilku-kilkunastu metrów przy dotychczas stosowanych urządzeniach, i to bez utraty jakości obrazu oraz przy znacznie niższym zużyciu energii. Podczas badania georadar zbiera dane w sposób ciągły z precyzyjną lokalizacją – odległości między pojedynczymi analizowanymi punktami są mniejsze niż 1 cm, co pozwala na otrzymanie kompleksowego i precyzyjnego modelu gruntu w stosunku do punktowych danych otrzymywanych np. z odwiertów.

Globalne możliwości dla polskiej technologii

Wysokie możliwości techniczne SGPR dają ogromne pole do zastosowania urządzenia w wielu branżach – wartość dostępnego rynku docelowego to blisko 80 mld euro. Georadar spektralny może być wykorzystywany m.in. w budownictwie infrastrukturalnym i kubaturowym, górnictwie, geodezji, archeologii czy ochronie i inżynierii środowiska – wszędzie tam, gdzie informacje o strukturze geologicznej terenu i tym, co znajduje się pod jego powierzchnią mają istotny wpływ na prowadzoną bądź planowaną działalność.