Trwałe znakowanie sprzętu w technologii RFID w przemyśle

1156

Przemysł wymaga technologii trwałego znakowania urządzeń i narzędzi. Z pomocą przychodzą tu nowoczesne metody oznaczania przedmiotów oparte na identyfikacji radiowej.

Już od dłuższego czasu stosuje się już do znakowania majątku etykiety kodów kreskowych. Jednak kody kreskowe nie są odporne na trudne warunki pracy, często spotykane w zakładach przemysłowych. Kody kreskowe łatwo się ścierają, można też łatwo je podrobić – po prostu np. drukując. Z powyższych powodów coraz częściej osoby odpowiedzialne za ewidencję sprzętu i stany magazynowe w przemyśle poszukują nowoczesnych rozwiązań, umożliwiających trwałe oznaczanie majątku firmy.

Korzyści z trwałego znakowania chipami radiowymi

Odpowiedzią na potrzeby w zakresie trwałego oznaczania urządzeń i narzędzi w zakładach produkcyjnych jest technologia RFID (Radio-Freqency Identyfication). Działająca w oparciu o fale radiowe, wykorzystująca czytniki i tagi bądź czipy RFID pozwala na takie znakowanie majątku firmy, które odporne jest na uszkodzenia i trudne warunki użytkowania. Ponadto, czipy RFID są oznaczeniem unikalnym – nie dającym się podrobić i ułatwiającym ewidencję oraz lokalizację sprzętu i komponentów potrzebnych do produkcji.

Jak ważne jest szybkie odnalezienie potrzebnych narzędzi i części w zakładzie przemysłowym wie każdy, kto kiedykolwiek odpowiadał za płynność na liniach produkcyjnych. Przestoje to często ogromne straty dla firmy związane z niewywiązanie się z terminową realizacją zleceń. Dzięki znakowaniu majątku i komponentów produkcji w technologii RFID można uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z przestojami.

Znakowanie RFID coraz popularniejsze

Do trwałego znakowania narzędzi oraz późniejszej identyfikacji najczęściej stosuje się technikę ultrawysokiej częstotliwości UHF. Technologia ta, użyta do znakowania, jest odporna na zabrudzenia smarem lub pyłem – mówi Jacek Krywult, Prezes firmy PWSK, projektującej i wdrażającej systemy RFID. Narzędzia. Maszyny i inne urządzenia znakuje się w tej technologii tagami zbliżeniowymi lub czipami RFID, odpornymi na zabrudzenia np. smarem. W połączeniu z odpowiednim, specjalistycznym oprogramowaniem, np. Narzędziownia oraz czytnikiem mobilnym, możliwe jest nie tylko sprawne zarządzanie produkcją, ale szybka lokalizacja każdego oznaczonego RFID elementu produkcji czy urządzenia. To bardzo przydatna technologia nie tylko dla kierowników odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu czy terminowość dostaw, ale także podczas inwentaryzacji – tłumaczy dalej Jacek Krywult.

RFID jest stosunkowo nową technologią, coraz jednak powszechniej stosowaną. Jeszcze niedawno uważana za niszową, dziś coraz częściej stosowana jest w zakładach produkcyjnych. Wynika to z prostej potrzeby branży – tam gdzie nie można doliczyć się sprzętu czy części produkcyjnych – zakład ponosi dodatkowe koszty. – Oznaczanie majątku przy pomocy tagów i czipów radiowych to redukcja zarówno czasu pracy, jak likwidacja problemu nadprogramowych wydatków, a przecież żaden biznes nie może sobie pozwolić zarówno na stratę czasu jak pieniędzy – podsumowuje Prezes PWSK.

Źródło: PWSK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj