Rozwój i wprowadzanie na rynek inteligentnych systemów transportowych jest zawsze olbrzymim wyzwaniem, o czym najlepiej wie firma NAVYA: to francuskie przedsiębiorstwo konstruuje i buduje autonomiczne pojazdy do transportu osób. Największe wymagania NAVYA stawia tu technice napędowej – i właśnie w tym celu firma ściągnęła wsparcie z Bawarii. ABM Greiffenberger Antriebstechnik GmbH z siedzibą w Marktredwitz skonstruowała dla nowej generacji autobusów wahadłowych specjalne silniki elektryczne. Charakteryzują się one stale wysoką mocą, wydajnością oraz niezawodnością i w pełni odpowiadają wymaganiom klienta.
Od 2014 NAVYA konstruuje innowacyjne, przyjazne środowisku i długofalowe rozwiązania mobilne. Firma ta z siedzibą w Villeurbanne k. Lyon tworzy samojezdne pojazdy elektryczne, poruszające się autonomicznie na ustalonych trasach. „Autobusy wahadłowe stworzyliśmy dla inteligentnego transportu ludzi“, mówi Thomas Morard (kierownik działu rozwoju) w NAVYA. Prawie trzy lata temu na rynek wszedł nowy model: NAVYA AUTONOM SHUTTLE – autonomiczny pojazd z miejscem dla nawet 15 osób. Stosowany jest on zarówno na drogach publicznych, jak na terenach prywatnych, np. lotniskach czy terenach przemysłowych.
NAVYA odnotowuje stały rozwój. Jeszcze pod koniec 2016 zatrudnionych było w firmie 60 pracowników, dziś jest ich już ponad 210. Produkcja odbywa się w dwóch zakładach we Francji i USA. Wśród klientów są gminy, uniwersytety, lotniska czy spółki targowe. NAVYA działa aktywnie przede wszystkim w Europie, USA, Australii oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Na całym świecie jeździ dotychczas ponad 65 autobusów wahadłowych NAVYA AUTONOM SHUTTLE. Do tego dochodzą jeszcze autonomicznie poruszające się taksówki: AUTONOMS CABS zostały zaprezentowane po raz pierwszy w listopadzie 2017 i będą stosowane już od drugiego półrocza 2018.
System napędowy na najwyższym poziomie
NAVYA stawia względem jakości dostarczanych części najwyższe wymagania. Przy najnowszych konstrukcjach szczególnie ważną rolę odegrała wydajność napędów.
„Niezwykle ważny jest dla nas fakt, że możemy polegać na sprawnych, niezawodnych silnikach o dużej mocy “, wyjaśnia Thomas Morard (kierownik działu rozwoju). Dlatego właśnie firma szukała silnego partnera, spełniającego jej wysokie wymagania pod względem systemu napędowego.
Wybór padł na ABM Greiffenberger. Ten specjalista od napędów działa już od lat na francuskim rynku elektromobilności i utrzymuje intensywne kontakty z innowacyjnymi firmami i trendsetterami w branży. Inżynierowie ABM współpracowali w fazie projektowej blisko ze swoimi francuskimi kolegami. „Szybko zauważyliśmy, że potrzebny jest tu wyjątkowo wydajny napęd, który dodatkowo chroni środowisko. Było to ciekawe wyzwanie“, opisuje Wolfgang Benzing, manager branży e-mobilności w ABM Greiffenberger.
Satysfakcja klienta
Specjalnie dla NAVYA AUTONOM SHUTTLE firma z Marktredwitz stworzyła wytrzymały silnik trójfazowy. Posiada on zoptymalizowane chłodzenie i może być używany z dużym zakresem liczby obrotów. W trybie jezdnym przekonuje on w szczególności wysoką wydajnością. Silnik przy ciągłym użytkowaniu osiąga mianowicie moc 15 kW, maksymalna moc wynosi natomiast 35 kW. Maksymalny moment obrotowy wynosi 130 Nm, a maksymalna liczba obrotów to 8.000 obrotów na minutę. Ten produkowany przez ABM napęd pracuje z wydajnością na poziomie powyżej 90%.
Silnik trójfazowy ABM Greiffenberger osiągnął u NAVYA absolutny sukces. „Napęd całkowicie spełnia nasze oczekiwania. Jest wydajny, a my możemy być pewni, że nasi podróżni są przewożeni bezpiecznie“, mówi Thomas Morard (kierownik działu rozwoju). Francuzi cenią niezawodność w codziennym użytkowaniu. „Silnik pracuje ponadto w sposób ograniczający konieczność napraw. Pozwala to na utrzymanie kosztów użytkowania na niskim poziomie“, mówi Aymeric Dubois (inżynier ds. prób i testów). Do tego pracuje on wyjątkowo cicho, dbając o niską emisję hałasu.
Ważną rolę odgrywa dla NAVYA również współpraca w fazie rozwoju. „Kooperacja z inżynierami ABM była bardzo satysfakcjonująca. Mogliśmy zbudować z nimi prawdziwie partnerskie relacje NAVYA/ABM“, podkreśla Xavier de la Chapelle (architekt projektu). Wzajemne kontakty były zawsze otwarte i dążące do rozwiązania. Firma NAVYA jest nastawiona pozytywnie na dalszą współpracę z ABM w przyszłości. Dotyczy to w szczególności rozwoju i produkcji wydajnych silników dla nowych zastosowań.
Źródło: ABM Greiffenberger.