Commander ID 300, nowy zintegrowany napęd do silników IMfinity

965

Nowy zintegrowany napęd Commander ID300, zoptymalizowany do sterowania silnikami indukcyjnymi IMfinity, powstał na bazie wieloletnich doświadczeń firmy Leroy-Somer w produkcji elektronicznych napędów o zmiennej prędkości obrotowej i silników elektrycznych. Ten zdecentralizowany system, łączący doskonałe parametry i dużą niezawodność, nadaje się doskonale do aplikacji z zakresu intralogistyki, produkcji i sterowania procesami. Migracja w stronę Industry 4.0 powoduje, że produkcja odbywa się w coraz bardziej złożonych i wymagających środowiskach. W wyniku tego firmy kładą coraz większy nacisk na kwestie związane z jakością, zarządzaniem ryzykiem, parametrami maszyn i zgodnością z obowiązującymi standardami.

Aby sprostać tym strategicznym wyzwaniom, firma Leroy-Somer zaprojektowała nowy, zintegrowany napęd Commander ID300 do sterowania silnikami indukcyjnymi IMfinity o mocy od 0,25 do 7,5 kW. Zdecentralizowany system, silnik i zespół napędowy oferują bardzo dobre parametry dynamiczne i dużą sprawność energetyczną.

Zdecentralizowana konfiguracja zapewnia większą elastyczność w projektowaniu maszyn i urządzeń. Inne zalety to oszczędność miejsca wynikająca z braku szafy sterującej, niższe koszty całkowite związane z eliminacją kabli między napędem i silnikiem, mniejsze straty mocy i mniejsza emisja elektromagnetyczna.Dzięki sprawdzonej konstrukcji mechanicznej silników IMfinity, Commander ID300 jest niezwykle wytrzymały. Dodatkową zaletą jest zastosowanie najnowszej generacji komponentów elektronicznych do jego obwodów zasilania i sterowania.

Aby zapewnić najwyższą wydajność, Commander ID300 wyposażono w zaawansowane funkcjonalności do optymalizacji parametrów maszyn i procesów: wbudowany sterownik PLC, interfejs komunikacyjny fieldbus, dodatkowe wejście/wyjście oraz predefiniowane konfiguracje pracy, np. program pompy do regulacji ciśnienia (stałe ciśnienie/zmienny przepływ). Doskonałe parametry silnika są gwarantowane dzięki autokalibracji i konfiguracji fabrycznej obejmującej m.in. optymalizację momentu rozruchowego, a także dużej dynamice przy szybko zmieniających się obciążeniach i pracy ze stałym momentem przy sterowaniu wektorowym w całym zakresie prędkości.

Commander ID300 charakteryzuje się sprawnością wykraczającą poza wymogi normy IES2 (EN 61800-9-2), co zapewnia oszczędność energii. Cechuje się też małym poborem mocy w trybie standby, co ma znaczenie w aplikacjach przebywających przez większość czasu w stanie spoczynkowym. Commander ID300 został zaprojektowany w oparciu o koncepcję modułową: szeroki wybór opcji i adaptacji pozwala dostosować go do architektury maszyny. Do systemu można też dodać hamulec FFB do dynamicznego hamowania i/lub przekładnię z serii multiposition 3000, zapewniając maksymalną zdolność adaptacji.

Nie pominięto kwestii bezpieczeństwa; aby chronić użytkowników i minimalizować czas przestojów maszyn, wariant Commander ID302 oferuje zintegrowane funkcje bezpieczeństwa, zapewniając zgodność z najwyższymi standardami SIL3 (Safety Integrity Level 3) i PLe (Performance Level e). Silnik zawiera zabezpieczenie termiczne chroniące przed przeciążeniem. Dodatkowo, opcjonalna karta hamulca daje pełną kontrolę nad sekwencyjnym hamowaniem i zasilaniem. Ze względu na duży wybór funkcji i opcji, Commander ID300 jest napędem łatwym w obsłudze, zapewniającym szybki rozruch i sprawne działanie. Dla przykładu, pozwala zaoszczędzić czas podczas instalacji dzięki wielu adaptacjom mechanicznym i połączeniem mogącym być wykonanym jeszcze w fabryce. Ponadto, aby ułatwić konfigurację i diagnostykę, system oferuje intuicyjną konfigurację i prekonfigurowane ustawienia zależnie od aplikacji.

Zaprojektowany do pracy w środowiskach przemysłowych, nowy napęd all-in-one nadaje się idealnie do sektorów produkcji, sterowania procesami i intralogistyki. Commander ID300 stanowi część oferty Express Availability firmy Leroy-Somer, usługi szybkiej dostawy pozwalającej zminimalizować ilość przechowywanych części zapasowych.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.commanderID300.info