Czujniki pojemnościowe – działanie, budowa, rodzaje

346

Dzięki swojemu szerokiemu spektrum zastosowań czujniki pojemnościowe odgrywają istotną rolę w licznych gałęziach przemysłu – elektronika konsumencka, branża automotive i spożywcza. Na czym polega zasada ich działania i jakie branże najbardziej skorzystają z ich funkcjonalności? Zapraszamy do lektury.

Czujniki pojemnościowe – zasada działania

Za kluczowy element detektora tego rodzaju uznaje się kondensator jednopłytkowy z uziemionym podłączeniem. W momencie wykrycia obiektu w polu detekcji, pojemność urządzenia ulega zmianie, co z kolei powoduje zmianę sygnału wyjściowego czujnika pojemnościowego. Zasada działania urządzenia opiera się więc na wyłapywaniu różnic odległości pomiędzy elektrodami.

Z czego składa się czujnik pojemnościowy? Budowa tego rodzaju sensora jest dość prosta. Podstawowe jego elementy to:

  • obudowa o różnych kształtach, rozmiarach i materiałach konstrukcyjnych,
  • elektronika przetwarzająca informacje na temat obiektu, który został wykryty,
  • podłączenie elektryczne, które zapewnia zasilanie i sygnał,
  • podstawowy element czujnika, który może być różny w zależności od wykorzystywanej technologii.

W jakich branżach stosowane są czujniki pojemnościowe?

Dzięki swoim uniwersalnym funkcjonalnościom czujniki pojemnościowe znajdują zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu. Sensory te używane są m.in. w przemyśle elektronicznym i półprzewodnikowym, gdzie pomagają w wykryciu poziomu minimalnego, wycieków oraz przepełnienia zbiorników.

Producenci oferują dodatkowo nowoczesne czujniki pojemnościowe z IO-Link, które znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle tworzyw sztucznych podczas monitorowania poziomu napełnienia w przewodach i silosach lub przez wzierniki na stacjach załadowczych wtryskarek. Modele wyposażone w IO-Link pozwalają dodatkowo na zdefiniowanie granic tolerancji wokół ustawionego punktu przełączania.

Podczas jakich działań produkcyjnych sprawdzą się sensory do zastosowań w wysokich temperaturach? Dostawcy proponują także solidne czujniki pojemnościowe o bardzo wysokiej odporności na trudne warunki przemysłowe, związane m.in. z wyładowaniami elektromagnetycznymi oraz wysoką temperaturą powietrza. Urządzenia te pozwalają na wykrywanie poziomu np. w suszarkach do tworzyw sztucznych oraz krystalizatorach.

Czujniki pojemnościowe marki ifm electronic – najwyższa jakość i atrakcyjna cena

Chcąc wpłynąć na efektywność wykonywanych prac przemysłowych, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie nowoczesnej technologii do automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, inwestując m.in. w czujniki położenia, produkty do obrazowania przemysłowego oraz systemy identyfikacji. Odwiedź stronę internetową ifm.com/pl/pl i sprawdź asortyment marki, która od dziesiątek lat dostarcza polskim i zagranicznym halom produkcyjnym innowacyjne narzędzia z zakresu Przemysłu 4.0.

Zdjęcia źródło: unsplash.com

ifm electronic Sp. z o. o.
ul. Węglowa 7
40-105 Katowice

Biuro obsługi klienta:
Telefon +48 32 70 56 400
Fax +48 32 70 56 455

Dział techniczny:
+48 32 70 56 499

Email: info.pl@ifm.com
Witryna: www.ifm.com