W odpowiedzi na zmieniające się wymagania integratorów systemów, konstruktorów maszyn i producentów firma Omron wprowadziła nowe, wydajne falowniki RX2. Zapewniają one wysoki poziom wydajności, jakości i niezawodności, a ponadto umożliwiają łatwe dostosowanie do każdej aplikacji.
Falowniki RX2 zostały zaprojektowane z myślą o zastosowaniach takich jak: sterowanie nalewaniem i napełnianiem, obsługa pras czy też wykorzystanie w systemach transportowych.Falowniki mogą współpracować zarówno z tradycyjnymi silnikami indukcyjnymi, jak i silnikami synchronicznymi z magnesami trwałymi (PM).
Audyty przeprowadzane przez duże firmy w UE dążą do ograniczenia zużycia energii. Ważnym aspektem takich działań jest badanie każdego elementu oraz etapu procesu produkcji pod kątem możliwych ulepszeń. W związku z tym firma Omron wprowadziła innowacyjne rozwiązania z zakresu automatyzacji, pomagające osiągnąć ten cel i pozwalające na zwiększenie wydajności.
Falowniki Omron regulujące prędkości silników poprzez zmianę częstotliwości napięcia zasilania w połączeniu z dedykowanymi algorytmami pozwalają na dostosowanie pracy napędów do aplikacji, optymalizując parametry w zależności od wymagań związanych z danym zastosowaniem.
Intuicyjna obsługa i łatwa wymiana
Nowa seria RX2 posiada funkcję automatycznego dostrajania, która ułatwia ustawienie optymalnej wydajności silnika. Dzięki analizie wielu aplikacji zrealizowanych z użyciem poprzedniego modelu RX zdecydowano się na stworzenie modelu z możliwością pracy standardowej ND (NormalDuty) oraz trybu tzw. pracy „ciężkiej” HD (Heavy Duty), gdzie możliwe jest zwiększanie chwilowych przeciążeń nawet trzykrotnie w stosunku do wartości znamionowych. Dzięki temu rozwiązaniu można używać jednego falownika do wielu zastosowań, co minimalizuje ilość zajmowanego miejsca i maksymalizuje wydajność.
Seria RX2 zachowuje takie same wymiary montażowe jak w poprzednim modelu falowników, co ułatwia zastąpienie istniejącego panelu sterowania i miejsc montażu. Ponadto można korzystać także z istniejącego oprogramowania CX-Drive. Dzięki temu oprogramowaniu ustawienia parametrów i programy używane w poprzednim modelu można łatwo konwertować i przenosić do nowych falowników RX2.
Dzięki wbudowanemu filtrowi szumów, który spełnia wymogi europejskiej dyrektywy EMC (IEC61800-3, kategoria 2. środowiska C3 i sprzęt do przekształcania mocy UL/UL61800-5-1), użytkownicy nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń zewnętrznych, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Nowy, kolorowy interfejs LCD sprawia, że konfiguracja i obsługa są intuicyjne i łatwe. Funkcja kopiowania parametrów umożliwia użytkownikom szybkie kopiowanie ustawień do innych falowników RX2. Falownik RX2 może również wykonywać proste sterowanie sekwencją zaprogramowane za pomocą oprogramowania obsługującego CX-Drive.
Zoptymalizowane koszty, bezpieczeństwo i łączność
Sterowanie dźwigami, kontrola momentu obrotowego i inne procesy na dużą skalę, które wymagają szybkiej regulacji prędkości, można skonfigurować bez użycia sterownika PLC(za pomocą nowego sterownika RX2), co pozwala optymalizować koszty. Bardzo przydatną dodatkową funkcją nowego modelu RX2 jest zastosowanie bezpiecznego wyłączenia momentu obrotowego (SafeTorque Off, STO). Jest on zgodny z normami bezpieczeństwa IEC 61800-5-2:2016 STO SIL3 i ISO 13849-1:2015 Kat. 4 PLe. Falowniki RX2 bez problemu można łączyć ze środowiskiem opartym na sterownikach NX i NJ firmy Omron w celu zwiększania wydajności produkcji (opcja EtherCATbędzie dostępna wkrótce).
„Nowe falowniki RX2 zapewniają wysoką wydajność. Naszym celem jest nieustanna ewolucja falowników w odpowiedzi na potrzeby rynku, takie jak zwiększona energooszczędność” – mówi Alberto Fuentes, European Drive Product Marketing Manager. „Ponadto wymiana na nowe falowniki RX2 jest bardzo łatwa dla naszych obecnych klientów, ponieważ model RX2 jest jeszcze bardziej intuicyjny i szybszy w obsłudze niż poprzedni model RX”.
Informacje o inicjatywie „innovative-Automation”
Jako lider w automatyce przemysłowej firma OMRON dysponuje szeroką gamą elementów i urządzeń sterujących, począwszy od czujników wizyjnych i innych urządzeń wejściowych, a skończywszy na różnych sterownikach i urządzeniach wyjściowych, takich jak serwonapędy, a także całej gamie urządzeń zabezpieczających i robotów przemysłowych. Łącząc te urządzenia za pomocą oprogramowania, firma OMRON opracowała wiele unikalnych i wysoce efektywnych rozwiązań z zakresu automatyzacji dla producentów na całym świecie. Opierając się na zasobach zaawansowanych technologii i szerokiej gamie urządzeń, firma OMRON przedstawiła strategiczną koncepcję pod nazwą „innovative-Automation”. Składa się ona z trzech innowacji lub tzw. trzech „i”: integracji (ewolucji sterowania), inteligencji (rozwoju inteligencji za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz interaktywności (nowej harmonizacji między ludźmi a maszynami). Firma OMRON jest obecnie zaangażowana we wprowadzanie innowacji w zakładach produkcyjnych poprzez realizację tej koncepcji.
Źródło: Omron