Globalny rynek silników niskonapięciowych AC odnotuje niewielki spadek w 2024 r.

288

Globalny rynek silników prądu przemiennego niskiego napięcia (NN) odnotował spowolnienie wzrostu przychodów w 2023 r. do 4,2%, a prognozy dla tego sektora przewidują jeszcze wolniejszy wzrost w 2024 r., wynika z nowych badań przeprowadzonych przez specjalistę ds. badań rynkowych Interact Analysis. Oczekuje się, że rynek osiągnie w tym roku prawie 16,6 mld USD, a średnia cena sprzedaży silników wzrośnie o zaledwie 1,2%.

Spowolnienie w 2023 r. następuje po 16,4% wzroście przychodów w 2022 r. i dwucyfrowym wzroście w 2021 r., napędzanym rekordowymi wzrostami cen w tych latach. Interact Analysis przewiduje, że w 2024 r. rynek nieznacznie się skurczy w wyniku rosnącej konkurencji cenowej, a średnie ceny sprzedaży na całym świecie spadną do -2,4%. Oczekuje się jednak, że rynek powróci do historycznie normalnego poziomu wzrostu w końcowej części okresu prognozy (do 2028 r.).

Mieszane wyniki w 2023 r. zaowocowały stopą wzrostu wynoszącą zaledwie 2,9% dla dostaw do 63,3 mln sztuk. Globalny popyt został wyprzedzony przez region Azji i Pacyfiku (APAC), który odzyskał pierwsze miejsce pod względem wzrostu przychodów i odnotował wzrost popytu na dostawy jednostkowe o szacunkowo 4,5%.

Znaczące różnice regionalne we wzroście w 2023 r.

W 2023 r. wystąpiły znaczne różnice między regionami, ponieważ region APAC przewyższył globalny wzrost silników prądu przemiennego niskiego napięcia, a przychody wzrosły o 6,4% w ujęciu realnym. Wzrost w Chinach powrócił wraz z oznakami ożywienia w tamtejszym przemyśle wytwórczym.

Po osiągnięciu lepszych wyników niż EMEA i APAC w 2022 r., wzrost przychodów w regionie obu Ameryk spadł do 4,3% w 2023 r., ponieważ niepewność gospodarcza doprowadziła do mentalności „poczekaj i zobacz” wśród wielu klientów.Tymczasem wzrost przychodów w regionie EMEA był płaski i wyniósł 0,1% i był to jedyny region, w którym spodziewano się spadku dostaw jednostkowych w 2023 r., ponieważ kluczowe bazy produkcyjne, takie jak Francja, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania, nadal borykają się z trudnościami w perspektywie krótkoterminowej.

Oczekuje się, że wzrost przychodów na rynku globalnym zmniejszy się w 2024 r., a następnie odbije w 2025 r.

Komentując raport Low Voltage AC Motor Market – 2023, kierownik ds. badań Interact Analysis, Blake Griffin, mówi: „Obserwujemy rosnącą konsolidację bazy dostawców na rynku silników prądu przemiennego niskiego napięcia, szczególnie w USA. Na przykład, po wzroście udziału w rynku o 1,7% w 2021 r., oczekuje się, że WEG będzie nadal zwiększać swój udział po przejęciu działalności Regal Rexnord w zakresie silników przemysłowych pod koniec 2023 r.”.

„Wśród wiodących dostawców ABB pozostaje największym dostawcą silników prądu przemiennego niskiego napięcia i zwiększył swój udział w 2022 roku. Dodała teraz do swojego portfolio biznes silników Siemens NEMA, zwiększając jego wartość w 2023 r. o około 75 mln USD. Siemens zmniejszył nacisk na silniki i wydzielił działalność związaną z silnikami do własnej firmy: Innomotics. Oczekuje się, że Nidec odnotuje wzrost w 2023 r. po słabym 2022 r., Podczas gdy przewidujemy, że Wolong odnotuje wzrost udziału, ponieważ rynek chiński przewyższa inne regiony w 2024 r. „.

Podsumowanie:

  • Oczekuje się, że ochłodzenie globalnego rynku silników prądu przemiennego niskiego napięcia w 2023 r. doprowadzi do niewielkiego spadku przychodów w 2024 r., a wzrost powróci w 2025 r.
  • APAC odzyskał pierwsze miejsce pod względem wzrostu na rynku silników prądu przemiennego niskiego napięcia w 2023 r.
  • Konsolidacja rynku silników prądu przemiennego niskiego napięcia trwa, szczególnie w Stanach Zjednoczonych

 

Źródło: Interact Analysis