Motoreduktory i przekładnie przemysłowe – rynek dostawców charakteryzujący się dwoma przeciwstawnymi trendami

1425

Rynek motoreduktorów i ciężkich przekładni przemysłowych był w 2019 roku wyceniany na 10,6 mld USD. Po skurczeniu się o -7% w 2020 roku, wzrost szybko powróci, a CAGR 2020-24 na poziomie 2,1% sprawi, że rynek osiągnie wartość 13 mld USD do 2024 roku.

W tym artykule przyglądamy się krajobrazowi dostawców charakteryzującemu się dwoma kontrastującymi trendami: niewielką liczbą wyjątkowo dominujących firm oraz wyjątkowo dużą liczbą dostawców na rynek.

Udziały w rynku globalnym – dominacja SEW

Firma SEW Eurodrive z siedzibą w Niemczech prowadzi z bardzo dużą przewagą, jeśli chodzi o udział w rynku globalnym. W rzeczywistości, są oni jedynym dostawcą, którego udział w rynku osiągnął dwucyfrowy poziom 23,5% w 2019 roku. Flender i Nord były następne, z udziałami odpowiednio 9,5% i 6,5%. Jak wielu czytelników może wiedzieć, w październiku ubiegłego roku Siemens ogłosił, że sprzedaje Flender, swoją działalność w zakresie napędów mechanicznych i elektrycznych, globalnej firmie inwestycyjnej Carlyle Group za podobno 2 miliardy euro – transakcja, która otrzymała zielone światło od Komisji Europejskiej w styczniu i została sfinalizowana w marcu.

Wysoce rozdrobniony krajobraz dostawców

Rynek jest bardzo rozdrobniony, z ponad 100 dostawcami wyszczególnionymi w naszym badaniu, i jest prowadzony głównie przez specjalistów od silników i skrzyń biegów ze znaczącymi mocnymi stronami w inżynierii mechanicznej. Warto zauważyć, że tylko dwóch z 16 największych dostawców na rynku to dostawcy automatyki przemysłowej o pełnym spektrum działania. Dlaczego tak jest, jest kwestią dyskusyjną, ale prawdopodobnie dlatego, że dostawcy szerszych rozwiązań automatyki często uważają silniki AC za towar, a zatem unikają całego rynku silników i przekładni.

8 największych dostawców to wszyscy dostawcy systemów napędzanych silnikami, podczas gdy 13 z 15 największych dostawców oferuje co najmniej dwa rodzaje przekładni. Tylko Lenze i Siemens (minus Flender) oferują portfolio składające się wyłącznie z motoreduktorów i przekładni solo, chociaż w przypadku trzech z pięciu największych producentów ponad 70% ich przychodów pochodzi z tych obszarów (patrz wykres poniżej). Tymczasem Bonfiglioli i Dana osiągają po ponad 50% przychodów z motoreduktorów i przekładni planetarnych.

Przychody według głównych produktów dla 5 największych dostawców (2019)

Warto również zauważyć, że dostawcy europejscy są liderami we wszystkich obszarach rynku przekładni, a minimalny udział firm europejskich w każdym sektorze wynosi 50%. Dla porównania, firmy amerykańskie posiadają jedynie 8,5-11% w każdym segmencie, podczas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj