Odkryj tajemnice Enkoderów: klucz do precyzyjnej kontroli ruchu na Twoich maszynach

476

W świecie produkcji, gdzie liczy się precyzja i automatyzacja trzeba zawsze trzymać rękę na pulsie, inwestując w sprawdzone rozwiązania. Do jednych z bardziej niezawodnych, stosowanych coraz częściej zaliczamy enkodery. To doskonale zaprojektowane urządzenia pomiarowe, chętnie wykorzystywane w przemyśle. To klucz do dokładnej kontroli ruchu na Twoich maszynach. Poznaj je lepiej!

Enkoder – czym jest dokładnie?

Enkoder to bardzo precyzyjny czujnik kontroli ruchu, którego głównym zadaniem jest dostarczanie wiarygodnych informacji zwrotnych do układu sterowania. To pozwala prawidłowo odczytać wiele kluczowych czynników, jak określenie pozycji elementów maszyn, to jaki jest kąt i liczba obrotów wału silnika, a także prędkość obrotowa lub jej kierunek. To możliwe dzięki temu, że enkoder potrafi przekształcać ruch obrotowy lub liniowy elementów maszyn w sygnał elektryczny. Pozwala to na dokładny wynik, wyświetlany na przykład za pomocą licznika lub sterownika PLC danej maszyny. 

Jakie są rodzaje enkoderów?

Wiemy już, czym są enkodery i jakie jest ich główne przeznaczenie. Przyjrzyjmy się teraz kolejnej kluczowej kwestii związanej z tą tematyką, a mianowicie poznajmy rodzaje enkoderów. Dzieli się je ze względu na sposób pomiaru oraz rodzaj sygnału wyjściowego. Biorąc to pod uwagę, mamy do dyspozycji enkodery inkrementalne (przetworniki obrotowo-impulsowe) oraz enkodery absolutne (przetworniki obrotowo-kodowe). Inny podział odnosi się do enkoderów obrotowych oraz liniowych. Pierwsze z wymienionych przystosowane są do pomiaru położenia kątowego obiektu. Liniowe zaś odpowiedzialne są za mierzenie jego ruchu wzdłużnego (przemieszczenie). Co ważne, oba te rodzaje mogą być enkoderami inkrementalnymi, jak i absolutnymi. Co ciekawe, enkodery obrotowe mogą być wykorzystane jako liniowe przez adaptację kołem pomiarowym lub mechanizmem linkowym. 

Enkodery – gdzie są stosowane?

Czas teraz na kolejny krok, więc poznajmy przykłady zastosowania enkoderów. Jak zaraz się przekonamy, stosuje się je w wielu różnych obszarach, co jest absolutnie naturalne, biorąc pod uwagę możliwości tych urządzeń pomiarowych. Używa się ich powszechnie jako podzespoły elektroniczne, gdzie wykorzystuje się je do konwersji informacji o położeniu i prędkości, choć mogą też sprawdzać inny rodzaj ruchu na sygnały cyfrowe. Są nieocenioną pomocą w wielu aplikacjach, takich jak robotyka, przemysł, systemy pozycjonowania, elektronika użytkowa. Ich głównym przeznaczeniem jest pomiar obrotów, ale nie tylko, bo też przesunięcia liniowego, prędkości kątowej, jak i innych parametrów, jakie mają związek z ruchem. Ze względu na budowę mamy enkodery optyczne, enkodery magnetyczne i enkodery rezystancyjne. 

Niezwykle istotne znaczenie mają enkodery w maszynach do obróbki skrawaniem, takich jak tokarki i frezarki sterowane numerycznie (CNC). Enkodery śledzą pozycję narzędzia i stołu roboczego, dzięki czemu możliwe jest wykonanie precyzyjnej obróbki. To samo powiemy o automatyce przemysłowej, gdzie urządzenia te monitorują pozycję i prędkość różnych elementów, na przykład taśm transportujących, przegubów, silników czy manipulatorów. Są też obecne w świecie elektroniki konsumenckiej, w takich popularnych i powszechnie dostępnych sprzętach, jak aparaty fotograficzne, lustrzanki cyfrowe, kamery video, teleskopy itp.

Ciężko sobie wyobrazić efektywne działanie w obszarach przemysłowych i produkcyjnych bez niezawodnych, wysokiej jakości enkoderów. To nieoceniona pomoc, zapewniająca zawsze wiarygodne wyniki. Mając je do dyspozycji, mamy zawsze pewność, że kontrola ruchu na maszynach będzie zawsze precyzyjna, wolna od błędów i innych tego rodzaju komplikacji. Warto pamiętać, że warunkiem uzyskania powyższych zalet jest dobre sprzężenie mechaniczne z elementem współpracującym.

ifm electronic Sp. z o. o.
ul. Węglowa 7
40-105 Katowice

Biuro obsługi klienta:
Telefon +48 32 70 56 400
Fax +48 32 70 56 455

Dział techniczny:
+48 32 70 56 499

Email: info.pl@ifm.com
Witryna: www.ifm.com