Poradnik doboru napędów dla produkcji

1021

Silnik krokowy czy serwonapęd?

Rodzaj silnika ze względu na typ prądu lub sposób działania determinuje wiele różnych aspektów działania całego układu. Silniki krokowe pozwalają na bardziej precyzyjny napęd, mają zazwyczaj wyższy moment przy małych prędkościach. Silniki krokowe są bezszczotkowe co znacznie przedłuża żywotność urządzenia. Jednak nie nadają się do aplikacji o dużych prędkościach i przyspieszeniach. Serwonapędy to nieco droższe rozwiązanie, ale opłacalne przy wdrożeniach o dużych wymaganiach. Serwonapęd wymaga użycia sterownika, ale także enkodera. Umożliwia on dokładny odczyt pozycji, a co za tym idzie także kontrolę błędu pozycji, czego nie mają silniki krokowe.

Uruchomienie

Dobieranie konkretnych  podzespołów i zamówienie to dopiero początek drogi do wdrożenia napędów. Łatwość uruchomienia jest, obok ceny i funkcjonalności, jednym z podstawowych czynników decydujących o zakupie danego napędu. Panasonic proponuje swoim klientom aplikację Fit gain, która pomaga w konfiguracji napędu. Pozwala ona na ustalenie preferowanych parametrów, a program dodatkowo sprawdzi poprawność ustawień.

Konserwacja i serwis

Bezawaryjny i niezawodny sprzęt to marzenie każdego inżyniera UR. Jednak nawet najbardziej wytrzymałe urządzenia wymagają konserwacji lub serwisu. Okresowe przeglądy na pewno wydłużą żywotność urządzenia, jednak warto też się zapoznać z ofertą dystrybutorów. Wiele firm oferuje w pakiecie serwisowanie napędów i urządzeń. Powierzając je profesjonalnym technikom, mamy także pewność, że zostaną dobrze wyczyszczone i zmodernizowane.

Warto również kupować sprzęt, do którego łatwo można dostać części zamienne. Jest to szczególnie istotne w przypadku nieplanowych przestojów – bywają one bowiem bardzo kosztowne dla firmy. Jednak co ze starymi napędami, które służą w wiekowych maszynach. Niekiedy da się je odrestaurować, jednak znacznie częściej trzeba je po prostu wymienić, co może powodować wiele problemów z doborem odpowiednich podzespołów, ale także ze sterowaniem.

Ochrona

Przy wielu aplikacjach bezpieczeństwo całego układu odgrywa największą rolę. Ochrona powierzchniowa powinna być dopasowana do warunków i zastosowania danego napędu. Wymagania dla strefy zagrożonej wybuchem są przecież inne niż dla miejsca narażonego na skrajne warunki temperaturowe lub zmienne atmosferyczne.

Zużycie energii

Napędy są zazwyczaj zdecydowanie najbardziej energochłonnymi podzespołami maszyn lub linii produkcyjnych. Cena prądu wciąż wzrasta i raczej ten trend będzie się jeszcze długo utrzymywał. Dlatego optymalne dopasowywanie silników z odpowiednim marginesem mocy jest znacznie lepsze niż przewymiarowanie napędów bez widocznej przyczyny. Monitorowanie zużycia energii jest obecnie bardzo często dodatkową wymaganą funkcjonalnością wdrażanych maszyn. Obecnie dostępność różnych napędów jest podyktowana zmieniającym się prawem obowiązującym w Unii Europejskiej.

Napęd jako część Przemysłu 4.0

Elastyczność zastosowania napędów daje możliwość włączenia ich do sieci zintegrowanych maszyn i systemów w Przemyśle 4.0. W Smart Fabryce firmy Balluff, oczujnikowanie silników, czy napędów pozwala na doskonałą kontrolę żywotności urządzenia, ale także zużycia energii i utrzymywania w dobrej kondycji.

Źródło:Redakcja Portal Przemysłowy.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj