Przycisk rzucający nowe światło na zagadnienie elastyczności i wydajności.

931

Michael Weinig AG (Weinig) jest światowym liderem w projektowaniu i produkcji maszyn i urządzeń do przetwarzania drewna litego. Firma ta wykorzystuje elementy systemów automatyki Eaton, takie jak podświetlane przyciski i inne elementy, w jednej ze swoich maszyn – strugarki czterostronnej do obróbki zewnętrznej belek oraz profilowania. W ramach wspierania dążenia firmy Weinig do coraz większej wydajności oraz spełnienia indywidualnych wymagań klientów, firma Eaton opracowała niedawno nowe podświetlane przyciski – RMQ compact – pozwalające na oszczędność przestrzeni i czasu podczas wstępnego montażu okablowania.

Aby przerobić drzewa na produkty drewniane takie jak materiały budowlane, meble czy ołówki, konieczne jest wykonanie wielu procesów. Maszyny Weinig są projektowane z myślą o usprawnieniu i zwiększeniu wydajności tych procesów. Firma ma zakłady produkcyjne w Niemczech, Austrii, Luksemburgu, Stanach Zjednoczonych i Chinach, a swoje produkty sprzedaje na całym świecie. Firma Weinig ma 25 jednostek zależnych i oddziałów na terenie Europy, Ameryki, Azji i Australii, i oferuje produkty z zakresu obejmującego cały łańcuch procesu przetwarzania drewna litego. Obejmuje to technologie cięcia, skanowania, klejenia i spajania, a także heblowanie i profilowanie. Wszystkie te procesy mogą być wykorzystywane w różnych zastosowaniach, takich jak produkcja okien i drzwi, jak również mebli i pojedynczych części.

Weinig ściśle współpracuje ze swoimi klientami, wykorzystując ich opinie w ciągłym opracowywaniu produktów. Aby wspierać innowacyjność i postępy w rozwoju, firma polega również na bliskich relacjach ze swoimi dostawcami. Owocem tych inicjatyw są najnowocześniejsze maszyny i zakłady charakteryzujące się wysoką wydajnością i niezawodnością – dla przykładu, strugarka czterostronna może przetworzyć do 600 metrów drewna na minutę. Rolki podajnika przenoszą drewno w obrębie maszyny, gdzie jest ono przetwarzane przy użyciu specjalnych narzędzi, takich jak heblarki, do pożądanego rozmiaru. Mocowanie i zaciskanie narzędzi odbywa się za pomocą szybkiego systemu chwytaków, kontrolowanego przez proste przekaźniki programowalne firmy Eaton umożliwiające szybką wymianę narzędzi. Dzięki podświetlanemu przyciskowi użytkownik może obsługiwać chwytaki, blokując je lub odblokowując elektronicznie. Podświetlane przyciski Eaton dobrze spełniają tę rolę, ponieważ można jest zamontować bezpośrednio w maszynie. Problemem był pył generowany podczas procesów obróbki drewna, którego obecność oznaczała, że przyciski musiały znajdować się w oddzielnych obudowach o wysokim stopniu ochrony IP54. Takie obudowy zajmowały nadmierną ilość przestrzeni, a skomplikowany wstępny montaż kabli wewnątrz zajmował dużo czasu.

Firma Weinig zwróciła się do Eaton z prośbą o opracowanie wydajniejszej alternatywy, a specjaliści z Eaton wykorzystali wiedzę o środowisku klienta, aby zapewnić mu wydajne i elastyczne rozwiązanie. Nowa linia produktów RMQ compact spełnia wymagania Weinig z zakresu inżynierii, a także ogólniejsze potrzeby dzisiejszego rynku.

Podświetlane przyciski RMQ compact wyposażone są w fabrycznie podłączony i skonfigurowany kabel ze złączem M12. Wyeliminowano czasochłonny wstępny montaż kabli – przełącznik można zamontować w dowolnej pozycji, a złącze M12 eliminuje możliwość wystąpienia błędów w połączeniach. Dodatkowo przycisk może zostać włączony do inteligentnego systemu okablowania Eaton SmartWire-DT. Uszczelnienie kabla z tyłu przycisku zapewnia poziom ochrony IP65, przewyższając poziom wymagań IP54, a ochrona przedniego panelu jest na poziomie IP67/IP69K. Takie poziomy zabezpieczeń gwarantują, że podświetlany przycisk jest całkowicie zabezpieczony przed wnikaniem pyłu oraz wody podczas czyszczenia wysokociśnieniowego. W rezultacie urządzenie działa w bezpieczny i niezawodny sposób nawet wtedy, gdy jest bezpośrednio zintegrowane z maszyną.

Nowy, kompaktowy projekt pozwala firmie Weinig na większą elastyczność w spełnianiu indywidualnych wymagań klientów. Po raz pierwszy w historii użytkownicy końcowi mogą określać umiejscowienie podświetlanego przycisku, a Weinig może odpowiedzieć na tę potrzebę. „Podświetlany przycisk jest dokładnie tym, czego było nam trzeba. Nie tylko spełnia nasze oczekiwania w zakresie większej oszczędności czasu i kosztów, ale także przestrzeni, a ponadto realizuje potrzebę większej elastyczności. Firma Eaton po raz kolejny przekonała nas o swoich umiejętnościach i inteligencji”, wyjaśnia Rainer Kurz, odpowiedzialny za instalację osprzętu elektrycznego w maszynach z działu produktowego profilowania w Weinig AG.

Źródło: EATON

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj