Sprytne chłodzenie z nowymi chillerami Blue e+

905

Nowe chillery Blue e+ firmy Rittal – w klasie mocy od 11 do 25 kW – to efekt ulepszenia technologii wodnego chłodzenia maszyn i szaf sterowniczych. Klimatyzatory te wymagają o 40 % mniej czynnika chłodniczego,przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska. Ich dodatkowymi atutami są: dokładna regulacja temperatury (również przy wyższych ciśnieniach), łatwiejsza obsługa oraz zwiększone bezpieczeństwo. Ponadto chillery Blue e+ można stosować w zimnych strefach klimatycznych na zewnątrz budynku.

Podstawowym warunkiem niezakłóconej pracy w wielu procesach produkcyjnych jest schładzanie cieczy. Szafy sterownicze czy maszyny do obróbki metalu muszą mieć możliwość dokładnej regulacji temperatury. Rozwiązania te powinny być łatwe w obsłudze i montażu oraz oferować maksymalny poziom bezpieczeństwa. Ważne jest również, żeby indywidualne rozwiązania techniczne były dostępne bezpośrednio z magazynu, co znacznie skraca czas oczekiwania na dostawę. Nie mniej istotne są kwestie związane z naturalnym środowiskiem – produkt  powinien być zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Trwałe i przyjazne dla środowiska chłodzenie

Nowe chillery Blue e+ firmy Rittal dostępne są w standardach przemysłowych (IP 44 dla elektryki) w czterech klasach mocy – od 11 do 25 kW –  i w dwóch rozmiarach – 660 x 1265 x 1315 mm lub 760 x 1265 x 1515 mm (szer., wys., gł.) – jako uzupełnienie dla klimatyzatorów Blue e+ o mocy od 1,5 do 6kW. Zastosowanie technologii Micro Channel i związana z tym wysoka wydajność płytek wymiennika ciepła (wytłaczany aluminiowy profil z małymi kanałami o średnicy ok. 1 mm), zmniejszyły wymaganą przez urządzenia ilość czynnika chłodniczego aż o 40%. Wymienniki ciepła zostały wykonane w 100% z aluminium, dzięki czemu nie wystąpi korozja galwaniczna.

Łatwa obsługa i szybki montaż

Wielojęzyczny ekran dotykowy oraz inteligentne interfejsy komunikacyjne ułatwiają obsługę chillera i analizę danych. Dzięki temu konfiguracja urządzeń oraz odczytywanie komunikatów systemów wyświetlanych w formie tekstu jest bardzo przejrzyste. Komunikaty dotyczące błędów są traktowane priorytetowo i zostały pogrupowane według trzystopniowej hierarchii – ostrzeżenie, błąd, konserwacja.

Chillery Blue e+ są okablowane, gotowe do podłączenia w każdej chwili, a dzięki wykonaniu w technologii Plug&Play mogą zostać bardzo szybko uruchomione. Specjalne chwyty oraz cokół przystosowany do przewozu wózkiem widłowym umożliwiają łatwiejszy transport.Jednolite przyłącza wody, regulowany zawór nadmiarowy (zawór obejściowy) oraz optymalny dostęp do wszystkich komponentów ułatwiają montaż i serwis urządzeń.

Przemyślane bezpieczeństwo

Zintegrowane zawory nadmiarowe gwarantują stałą cyrkulację zimnej wody przy zamkniętym odbiorniku i działającej pompie, chroniąc ją przed przeciążeniem. Ustawienia zaworu są domyślnie dostosowane do używanej pompy i eksploatacji w sieci o częstotliwości 50 Hz – w przypadku sieci o częstotliwości 60 Hz możliwe jest dopasowanie ustawień. System monitorowania poziomu napełnienia zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa i zwiększoną dostępność. Ponadtospecjalne czujniki uruchamiają alarm zarówno w przypadku zbyt niskiego przepływu, jak i wykrycia błędu w instalacji hydraulicznej, np. zanieczyszczenia czy zatkania systemu.

Dostosowana regulacja i szybka dostępność

Wentylator i sprężarka są centralnie sterowane przez sterownik cyfrowy. W ten sposób można precyzyjnie regulować temperaturę czynnika chłodniczego. Standardowa histereza wynosi ± 2K, opcjonalnie możliwa jest precyzyjna regulacja (obejście gorącego gazu) do ± 0,25 K. Zapobiega to wahaniom temperatury, które mogą prowadzić do niedokładnej obróbki elementów.Jako usługę dodatkową Rittal proponuje wstępnie skonfigurowane i dostępne wprost z magazynu pakiety, które zapewniają odpowiednie rozwiązanie dla niemalże wszystkich wymagań. Przykładowo dla systemów wieloobwodowych do dyspozycji są pompy o zwiększonej wydajności (4 i 6 barów). Chillery Blue e+ mogą zostać przystosowane zarówno do pracy w zimnych strefach klimatycznych o temperaturze do -20°C, jak i do zastosowań z technologią laserową. Dodatkowo klimatyzatory mogą zostać wyposażone w skraplacz chłodzony wodą lub grzałkę, a dzięki użyciu specjalnego lakieru– można im nadać indywidualny charakter!

Źródło: Rittal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj