Okablowanie szafy sterowniczej spędza Ci sen z powiek? Chciałbyś zredukować nakład pracy podczas okablowania? Ten artykuł jest dla Ciebie! Stare i dobrze znane metody łączenia urządzeń sterujących za pomocą zacisków śrubowych, choć są sprawdzone, to zajmują dużo czasu. Z tekstu dowiesz się jakie są dostępne technologie łączenia styków, jakie są cechy każdej z nich, jak zaoszczędzić czas oraz na czym polega przewaga wtyków Push-in nad pozostałymi rozwiązaniami.
Montaż okablowania szafy sterowniczej
Konstruktorzy szaf sterowniczych oraz producenci maszyn, rozdzielnic i paneli mają obecnie swobodę wyboru w zakresie technologii połączeń, ponieważ producenci oferują komponenty z różnymi technologiami zacisków. Międzynarodowe dopuszczenia, napięcie zasilania, opcje montażu, a nawet wielkość lub wymiary podstawy – wszystkie te czynniki są obecnie niezależne od wyboru technologii połączeń.
Zaciski śrubowe do szaf sterowniczych
Zaciski śrubowe są nadal najczęściej stosowaną technologią połączeń dla wyłączników silnikowych. Ich użycie komplikuje jednak proces okablowania, ponieważ dla każdego typu i rozmiaru zacisku należy zastosować właściwy moment dokręcenia. Podczas montażu instalator musi więc za każdym razem zmieniać moment obrotowy lub używać innego narzędzia.
Zaciski sprężynowe typu Cage Clamp
Zaciski sprężynowe typu Cage Clamp znacznie ułatwiają wykonanie okablowania, ponieważ do podłączenia i rozłączenia przewodów wymagane jest tylko jedno narzędzie, zazwyczaj standardowy wkrętak. Montaż takich zacisków nie jest jednak pozbawiony ryzyka – użytkownik może pomylić otwór zacisku z gniazdem narzędzia roboczego lub użyć niewłaściwego narzędzia, powodując nieodwracalne uszkodzenie sprężyny. Zbyt mały śrubokręt nie otworzy z kolei całkowicie połączenia, przez co nie będzie można zmieścić podanego przekroju nominalnego. Szczególnie przy przewodach elastycznych, jak linka bez tulejek, może to prowadzić do problemów z odłamywaniem się pojedynczych żył, co negatywnie wpłynie na parametry pracy elektrycznej.

Produkty ułatwiające montaż okablowania – technologia Push-in
Zaciski wtykowe Push-in są jedyną technologią połączeń, która pozwala na montaż bez użycia narzędzi, aczkolwiek pod warunkiem, że stosowane są sztywne przewody albo że końcówki przewodów zostały poddane obróbce, np. poprzez wyposażenie ich w końcówki z tulejkami. W takich przypadkach przewód może być wprowadzony bezpośrednio do zacisku bez użycia narzędzi, co oznacza, że daje się go podłączyć jedną ręką.