Roboty ABB drukują przyszłość

1358

Charakterystyczny most w zabytkowym centrum Amsterdamu powstanie z wykorzystaniem innowacyjnej technologii druku 3D.

Wybudowany przez roboty ABB most w innowacyjnej technologii druku 3D połączy brzegi kanału w znanej na całym świecie dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie. W pełni funkcjonalna konstrukcja ze stali nierdzewnej, która będzie pełnić funkcję kładki dla pieszych, przetnie Oudezijds Achterburgwal — jeden z najstarszych kanałów w mieście.

W ramach projektu holenderski startup, firma MX3D, opracował odpowiednią technikę druku 3D, a roboty przemysłowe ABB wspierają drukarkę 3D, która potrafi drukować jednorazowo kilka linii stalowej konstrukcji. Przypomina to proces wyplatania koszyka. Każdy z robotów ABB IRB 2600 i IRB 6700 przemieszcza się w 6 osiach. Dzięki temu można sterować głowicą drukującą MX3D w wielu różnych położeniach, a możliwości druku nie są ograniczeniem dla konstrukcji mostu.

Obecnie roboty ABB IRB 2600 i IRB 6700 intensywnie pracują przy budowie mostu, łączącego brzegi szerokiego na sześć metrów kanału. Most powstanie w pobliżu najbardziej znanych obiektów miasta, takich jak siedziba Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej czy Nieuwmarkt, który stanowi tło dla sceny na obrazie „Lekcja anatomii doktora Tulpa” Rembrandta. Ukończenie budowli zaplanowano na początek 2018 roku.

Oprogramowanie MX3D „przekłada” projekt na wzór laserowy, który z kolei jest wgrywany do oprogramowania ABB sterującego ruchami robotów. ABB ściśle współpracowała z firmą MX3D przy szkoleniu jej pracowników w zakresie obsługi robotów.

Sam proces produkcyjny jest prosty: głowica spawalnicza jest zamocowana na końcu ramienia robota ABB, a niewielkie ilości materiału spawalniczego są dodawane na bieżąco w trakcie produkcji. W ten sposób powstają samonośne metalowe pręty i struktury, które właściwie składają się z wielu spawów. W innym miejscu roboty drukują duże części z niespełna metrowych blach stalowych. Po wydrukowaniu, części zostaną połączone ze sobą.

Ten most pokaże, że druk 3D to praktyczne narzędzie do tworzenia dużych, funkcjonalnych obiektów o wyjątkowym kształcie i wykonanych z wyjątkowych materiałów. Tradycyjne mosty są zazwyczaj budowane z wysokoemisyjnego betonu, który jest wlewany do form. Towarzyszy temu powstawanie dużej ilości odpadów. Natomiast zastosowanie technologii produkcji przyrostowej — drukowania 3D — pozwala ograniczyć odpady dzięki użyciu dokładnie takiej ilości materiałów, jaka jest potrzebna.

– Projekt MX3D ukazuje proces, w którym roboty przemysłowe wychodzą poza fabryki i odgrywają istotną rolę w przestrzeni publicznej: od produkcji materiałów i budownictwa, po roboty publiczne i oświetlenie. To fascynujący czas innowacji – powiedział Martin van der Have, dyrektor marketingu i sprzedaży biznesu robotyki ABB w krajach Beneluksu. – Zastosowanie technologii zautomatyzowanego spawania na taką skalę i wykonanie dużych trójwymiarowych obiektów bez jakiejkolwiek konstrukcji pomocniczej stanowi istotny krok w rozwoju nowych technologii produkcji. Projekt MX3D jest wyjątkową i ambitną inicjatywą, a jednocześnie odpowiednią platformą do przedstawienia ogromnych możliwości w zakresie programowania i kontroli ruchu, jakie oferują roboty ABB.

Robotyka w coraz szerszym zakresie automatyzuje proces tworzenia unikatowych produktów. W świecie konsumentów ma to wielorakie przełożenie: od „spersonalizowanej” konfiguracji samochodu, przez elektronikę konsumencką szytą na miarę, aż po specjalistyczne opakowania żywności skierowane do małych grup lokalnych klientów. To ogromna zmiana w stosunku do tradycyjnej roli robotów w automatyce, gdzie przez długi czas wykonywały one jedno, powtarzające się zadanie.

W tym roku ABB świętuje 125. rocznicę działalności na rynku holenderskim, gdzie firma może pochwalić się imponującą liczbą dużych projektów, takich jak Plan Delta i port w Rotterdamie — największy port w Europie. Jednak to konstrukcja nad kanałem Oudezijds Achterburgwal jest mostem łączącym teraźniejszość z przyszłością.

https://www.youtube.com/watch?v=v2moJF8kqIg 

Źródło: www.abb.pl