Wycieki pod kontrolą

1208

W dobie szukania oszczędności i nieustannej poprawy efektywności energetycznej powstaje wiele systemów mających na celu usprawnienie tego procesu. Nie jest to łatwe, zważywszy na fakt, że energia może być transportowana różnymi mediami, przez co nie tylko metody pomiaru są różne, ale także sposoby ich utraty.

Jednym z przykładów jest sprężone powietrze, obecne niemal w każdym zakładzie. Niewidoczne, ledwo słyszalne w hałaśliwej hali produkcyjnej, generujące niebagatelne koszty. Często pęknięty przewód, nieszczelny zawór czy inne uszkodzenia są bagatelizowane, a odbiorca nawet nie jest świadomy kosztów związanych z jego utratą.

Jedną z firm, która podjęła się trudnej roli budowania świadomości w zakładach produkcyjnych jest SMC – światowy lider w produkcji pneumatyki przemysłowej. Oferowany przez SMC system ALDS w sposób ciągły kontroluje szczelność rurociągu ze sprężonym powietrzem oraz monitoruje poziomy zużycia sprężonego powietrza przez poszczególne sekcje lub same maszyny. Przekroczenie progów jest rejestrowane i sygnalizowane obsłudze w celu jak najszybszej analizy i podjęcia akcji naprawczej.

Sterownik WAGO PFC200

System ALDS – Automatic Lackage Detection System – został zastosowany jako aplikacja pokazowa m.in. w nowej siedzibie SMC w Passie k. Błonia. Sercem aplikacji jest sterownik PFC200 i program napisany w środowisku e!COCKPIT. Aparatura pomiarowa SMC podłączona jest do wejść analogowych sterownika WAGO, który steruje zaworami odcinającymi poszczególne sekcje rurociągu i zaworem redukcyjnym. Wszystkie parametry można podglądać i ustawiać z dowolnego urządzenia mobilnego lub komputera z przeglądarką internetową, dzięki wykorzystaniu w sterowniku WAGO wizualizacji w postaci strony WWW w HTML5.

Wyniki pomiarów są na bieżąco rejestrowane na karcie SD w sterowniku WAGO, przy użyciu biblioteki DataLogger, dostępnej w oprogramowaniu inżynierskim e!COCKPIT i znacząco ułatwiającej konfigurację parametrów zapisu.

Z kolei do wyświetlania i analizy wyników użyto aplikację DataPlotter, także pracującą na sterowniku PFC200 i dostępną bezpośrednio poprzez jego stronę WWW z wizualizacją konfiguracyjną. Dzięki zastosowanej technologii HTML5 analizowane wykresy poprawnie skalują się na dowolnym urządzeniu wyświetlającym, a możliwość wpięcia sterownika bezpośrednio do sieci biurowej LAN pozwala na wykonanie pomiarów i analiz nie odchodząc od biurka z komputerem.

Zastosowanie automatyki WAGO pozwoliło nie tylko zautomatyzować procedurę kontrolno-pomiarową, o której nie musi już pamiętać personel zakładu, ale także umożliwiło analizę jej wyników natychmiast po wykonaniu, z dowolnego miejsca, co w przemyśle jest dużą zaletą.

Marcin Daszuk, WAGO.PL
foto: SMC Polska

Sterownik PFC200

System ALDS – Automatic Lackage Detection System

Źródło: Marcin Daszuk, WAGO Elwag