Zalety technologii IO-Link dla systemów automatyki

1357

Firmy na całym świecie doceniły technologię IO-Link ze względu na łatwą instalację, a także jako pierwszy standaryzowany protokół tego rodzaju, co skutkuje jego zwiększoną implementacją w systemach sieciowych o ugruntowanej pozycji na rynku. To sprawia, że ​​niezależny od magistrali standard IO-Link jest idealnym rozwiązaniem dla wielu firm, ponieważ pozwala im łączyć produkty z różnymi systemami i kontrolerami na całym świecie. Julian Vossele

Technologia IO-Link została opracowana w celu dodania tego rodzaju elastyczności i efektywności kosztowej do zastosowań automatyzacji. Jeśli nie znasz tej technologii i nie wiesz, jak działa, czytaj dalej.

Technologia IO-Link: krótkie wprowadzenie

IO-Link odnosi się do pierwszej znormalizowanej technologii I/O na świecie (IEC 61131-9), która umożliwia komunikację między inteligentnymi czujnikami, siłownikami i koncentratorami IO-Link IO. Ta mocna komunikacja punkt-do-punktu opiera się na 3-przewodowym czujniku i połączeniu siłownika, ale bez konieczności stosowania określonego materiału okablowania (np. nie jest konieczne ekranowanie). IO-Link nie jest komunikacją fieldbus; zamiast tego wynikła ona z ciągłego rozwoju istniejącej, wypróbowanej i przetestowanej technologii dla czujników i siłowników.

Architektura systemu IO-Link będzie zawierać poniższe elementy:

 • Urządzenia IO-Link (np. koncentratory, czujniki, siłowniki)
 • IO-Link Master
 • Połączenia zasilania/danych

Anatomia IO-Link Master i IO-Link Hub

Najbardziej złożonymi komponentami w systemie IO-Link są IO-Link Master i IO-Link Hubs. Przyjrzyjmy się każdemu nieco bliżej.

IO-Link Master upraszcza pracę inżynierów systemowych, umożliwiając użycie jednego inteligentnego czujnika lub siłownika dla różnych typów zastosowań. Jak widać na powyższym obrazku, IO-Link Master ma osiem portów IO-Link, a każdy port łączy się z jednym Hubem IO-Link. Koncentratory mogą następnie przesyłać sygnały cyfrowe z podłączonych czujników/elementów wykonawczych poprzez IO-Link do Master. To zwiększa korzyści wynikające ze zwiększonej wydajności i łączności.

W przeszłości IO-Link Masters mogły połączyć się z 16 sygnałami cyfrowymi przez połączenie z każdym z 16 czujników, siłowników bezpośrednio. Dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym, IO-Link Masters mogą teraz łączyć – we współpracy z IO-Link Hub -aż 132 połączenia I/O na system!

Oprócz oczywistych korzyści związanych ze wzrostem liczby podłączonych urządzeń I/O, wykorzystanie nowszej technologii IO-Link może być ważniejszą korzyścią dla procesu automatyzacji: standaryzowany protokół między wszystkimi węzłami IO-Link i Masters, który zastępuje zastrzeżone systemy modułowye i obsługuje szybsze uruchamianie maszyn i krótsze cykle konserwacji.

Technologia IO-Link: rozwiązywanie dzisiejszych wyzwań automatyzacji

Zwiększona wydajność, skrócone przestoje i uproszczona standaryzacja to zalety, których należy szukać w każdym z zastosowań automatyzacji. Postępy w technologii IO-Link umożliwiają osiągnięcie tych korzyści i sprostanie trzem wyzwaniom związanym z automatyką.

 • Standaryzacja– wraz z rozwojem branży automatyzacji w celu zastosowania nowszych technologii, wzrasta również liczba zastrzeżonych produktów i wariantów technologii. Ale nie martw się. Nie musisz korzystać z szerokiej gamy różnych i drogich produktów, aby móc wprowadzać innowacje. Utrzymanie przyszłościowego i uproszczonego standardu w automatyce jest niezbędne dla rozwoju Twojej inteligentnej fabryki. Technologia IO-Link została opracowana, aby sprostać temu wyzwaniu.
 • Popyt na wykwalifikowanych pracowników– obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych i wykwalifikowanych specjalistów w zakresie zastosowań do utrzymania systemów automatyki. Kiedy systemy IO-Link są zastrzeżone, poszukiwanie specjalisty, który płynnie działa w wewnętrznym systemie twojego konkretnego systemu IO-Link, może stać się trudniejsze. Aktualizacja systemu IO-Link do nowszego, bardziej wydajnego standardu oznacza, że ​​Twój system będzie łatwiejszy w obsłudze, bez skomplikowanego i często przestarzałego oprogramowania spowalniającego specjalistów przypisanych do niego.
 • Przejrzystość– w świecie biznesu przejrzystość jest jedną z najważniejszych praktyk w dobrze zorganizowanych i odpowiedzialnych działaniach. W ustawieniu automatyzacji większa przejrzystość oznacza uważne obserwowanie tego, co działa – a co nie działa – w fabryce. Dzięki technologii IO-Link, z IO-Link Master jako środkiem do ciągłego połączenia z wyższym PLC, istnieje zwiększona przejrzystość, aby zobaczyć różne działania systemu od PLC do poziomu czujnika i siłownika.

Jak upewnić się, że Twój system IO-Link jest dla Ciebie odpowiedni

Oprócz wspomnianych wyżej korzyści w zastosowaniu automatyzacji, zastosowanie technologii IO-Link niesie ze sobą inne cenne korzyści, które czynią ją atrakcyjną jako nowy standard w procesach automatyzacji. Zastanów się nad tymi dodatkowymi korzyściami podczas aktualizacji systemu:

 • Wykorzystanie aktualnego okablowania– w przypadku modernizacji do systemu IO-Link nie ma potrzeby stosowania nowego lub zastrzeżonego okablowania – można stosować konwencjonalne nieekranowane złącza standardowe M12 lub 5-polowe. Jeśli aplikacja wymaga opatentowanej formy okablowania, bądź ostrożny. Wydajność i odporność systemu automatyki na przyszłość może ucierpieć.
 • Automatyczna identyfikacja urządzenia– IO-Link Masters i Hubs powinny oferować zintegrowaną funkcję identyfikacji urządzenia, która w przypadku wymiany urządzenia zapewnia, że ​​nie można podłączyć niewłaściwego lub niezgodnego urządzenia IO-Link. Bez tej funkcji rozwiązywanie problemów z połączeniami może spowodować utratę sprawności.
 • Uproszczenie zleceń– twój dział zakupów i zaopatrzenia podziękuje Ci za mniej zamówień, a dzięki IO-Hubs, które są uniwersalne, jeden typ urządzenia może wykonać większą liczbę zadań. Oznacza to mniej numerów identyfikacyjnych produktów, które można śledzić. Nie wspominając już o rabatach cenowych, które mogą być oferowane, gdy jednocześnie są zamawiane większe ilości tego samego produktu.
 • Schludny schowek– zastosowanie standardu systemu IO-Link i zastąpienie zastrzeżonych systemów modułowych zmniejszy różnorodność produktów, które trzeba przechowywać, co pozwoli zaoszczędzić miejsce na części zamienne.
 • Uprość wymianę– standaryzacja IO-Link oznacza mniej części do utrzymania, łatwiejsze wymiany modułów i krótszy czas przestoju. Upraszcza to projektowanie, instalację i konserwację maszyny, a także zwiększa ogólną wydajność i oszczędność kosztów.
 • Uniwersalne zastosowanie– w zależności od producenta, porty IO-Link Master mogą być wielofunkcyjne dla cyfrowego wejścia lub wyjścia cyfrowego, co pozwala na szeroką gamę konfiguracji do uniwersalnego zastosowania.

Już teraz widzimy, że zastosowanie technologii IO-Link zapewnia te i więcej korzyści dla wielu branż, które polegają na automatyzacji – od budowy maszyn i produkcji po transport.

Czy obecnie używasz nowego standardu IO-Link w swoich ustawieniach automatyzacji? W jaki sposób technologia IO-Link Master i IO-Link IO Hub może poprawić Twój obecny system automatyzacji? Aby dowiedzieć się więcej na temat technologii IO-Link i jej wpasowania w nadchodzącą falę technologii „podłącz i produkuj”, pobierz raport firmy Belden: „Road to plug-and-produce” (w języku angielskim).

Źródło:pf-electronic.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj