ABB dostarczy sieć bezprzewodową dla farmy wiatrowej o największej mocy w Wielkiej Brytanii

1154

Bezprzewodowy system łączności ma zapewnić poprawę bezpieczeństwa farmy wiatrowej Pen y Cymoedd

ABB dostarcza bezprzewodowy system łączności mający połączyć kamery telewizji przemysłowej (CCTV) w dwóch nowych stacjach elektroenergetycznych ABB, instalowanych na potrzeby farmy wiatrowej Pen y Cymoedd. Farma budowana jest w Walii przez wiodącą europejską firmę energetyczną Vattenfall. Cała inwestycja obejmująca 76 turbin, dla których ABB zapewnia również przyłączenie do sieci i związaną z tym infrastrukturę do przesyłu, ma zostać ukończona jeszcze w tym roku. Biorąc pod uwagę moc elektrowni, będzie to największa lądowa farma wiatrowa w Anglii i Walii.

Dwie nowe stacje elektroenergetyczne będą podnosić napięcie z 33 do 400 kV w celu wyprowadzenia mocy do nowej stacji elektroenergetycznej 400 kV, należącej do krajowego operatora – National Grid. Montowane na słupach wzdłuż ogrodzenia obu stacji kamery przemysłowe będą podłączone do niezwykle elastycznej bezprzewodowej sieci kratowej (mesh) z wykorzystaniem routerów bezprzewodowych ABB. Oba obiekty będą połączone ze sobą światłowodem i podłączone do sterowni z sieciowym rejestratorem obrazu na potrzeby nagrywania i monitorowania.

– Nasze zaawansowane rozwiązanie sieci bezprzewodowej zapewni sprawne kierowanie danych przez inteligentne routery tam, gdzie występują wolne zasoby – powiedział Massimo Danieli, dyrektor zarządzający Jednostki Biznesu Automatyki Sieciowej, stanowiącej część Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB. – Ogranicza to do minimum opóźnienia i daje klientom kontrolę oraz podgląd na ich własność w czasie rzeczywistym. Jest to kolejny przykład realizacji przyjętej przez ABB koncepcji Internetu rzeczy, Usług i Ludzi (IoTSP) – kluczowego elementu naszej strategii Next Level.

Bezpieczeństwo fizyczne i cybernetyczne ma kluczowe znaczenie w przypadku sieci łączności w zakładach użyteczności publicznej. Bezprzewodowe routery ABB są zaprojektowane z myślą o sprostaniu niemal każdemu zagrożeniu fizycznemu, co jest konieczne, biorąc pod uwagę fakt, że routery są zazwyczaj instalowane w terenie. W miarę rozwoju sieci każdy inteligentny router automatycznie zmieni swoją konfigurację, dzięki czemu rozbudowa sieci stanie się stosunkowo prosta. Topologia sieci kratowej przekłada się na jej wysoką niezawodność, ponieważ sieć potrafi poradzić sobie z każdą przerwą w zasilaniu, przekierowując dane w sposób inteligentny i płynny.

W ramach całościowego rozwiązania stacyjnego, ABB dostarcza – poza bezprzewodowym systemem łączności – również rozdzielnicę, transformatory oraz elementy automatyki, sterowania i zabezpieczeń dla stacji, zgodne z normą IEC 61850. Nowoczesne rozwiązania sterujące MicroSCADA i zabezpieczające Relion® firmy ABB, współdziałające z systemem STATCOM (do kompensacji mocy biernej, na bazie przekształtnika VSC) będą wykorzystywane do sterowania i regulacji energii wytwarzanej przez turbiny wiatrowe, aby spełnić rygorystyczne normy jakości energii elektrycznej, obowiązujące w brytyjskiej sieci.

Źródło: www.abb.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj