ACP rozpoczyna budowę trzeciej linii produkcyjnej ciekłego CO2 we Włocławku

1379

Grupa ACP rozpoczęła budowę trzeciej linii do produkcji ciekłego CO2 w zakładzie produkcyjnym we Włocławku (Polska). Planowana wydajność instalacji to 15 ton/godzinę. Szacowany koszt inwestycji planowany jest na poziomie 10 milionów euro. Zakończenie budowy i oddanie linii do użytku planowane jest na czerwiec 2018.

Instalacja odzysku CO2 zlokalizowana jest na terenie zakładu Anwil S.A., który jest wyłącznym dostawcą gazu surowego dla fabryki ACP we Włocławku. Anwil S.A. posiada 2 niezależne linie produkcji amoniaku, z których pochodzi gaz surowy. Dostawy gazu z Anwilu realizowane są w trybie ciągłym i w związku z tym ACP jest w stanie zagwarantować ciągłość dostaw wysokiej jakości gazu.

Dzięki nowej inwestycji, ACP będzie dysponować trzema niezależnymi liniami produkcyjnymi o najwyższej jakości ciekłego CO2, o łącznej wydajności 37,5 tony/godzinę. Pozwoli to na roczną produkcję na poziomie 300.000 ton i  nieprzerwalny cykl produkcyjny, pozwalający zaspokoić rosnące zapotrzebowanie rynkowe na czysty CO2. Dodatkowe moce produkcyjne, duże zdolności magazynowe oraz istniejące połączenie kolejowe między fabrykami ACP, pozwalają obsłużyć rynek polski, ale także zabezpieczyć dostawy w Europie Zachodniej i na Ukrainie. Nowa inwestycja umocni pozycję ACP jako największego producenta i dostawcy ciekłego dwutlenku węgla i suchego lodu w Polsce oraz wiodącego producenta ciekłego CO2 w Europie.

Dzięki zaawansowanej technologii skraplania i oczyszczania gazów stosowanej przez ACP, ciekły dwutlenek węgla spełnia wszystkie wymagania jakościowe stawiane przez polskie i międzynarodowe koncerny. Do licznych zastosowań rynkowych wysokiej jakości ciekłego dwutlenku węgla dostarczanego klientom przez ACP należą m.in.: gazowanie napojów, chłodzenie i mrożenie produktów spożywczych, dokarmianie roślin w szklarniach, ogłuszanie zwierząt, neutralizacja ścieków, transport kriogeniczny czy też pakowanie żywności w atmosferze ochronnej (MAP). Wzrost możliwości produkcyjnych pozwoli ACP na ekspansję i rozwój nowych aplikacji i segmentów rynku.

Źródło: ACP