Aleksandrów Łódzki wyrasta na jeden z największych ośrodków produkcyjnych ABB w Europie.

1460

W Aleksandrowie Łódzkim powstały od podstaw dwie fabryki ABB. Pierwsza zajmuje się produkcją silników elektrycznych, a druga to zakład napędów i urządzeń energoelektroniki. Fabryki są wciąż modernizowane i rozwijane, co sprawia, że stają się wspólnie jednym z najważniejszych centr produkcyjnych ABB nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Nowa linia na nowe wyzwania

Nowa linia produkcyjna powstała w fabryce silników elektrycznych. Jej wykonanie trwało niemalże 9 miesięcy i zaangażowało do pracy nie tylko projektantów, ale także osoby odpowiedzialne za procesy informatyczne czy zakupowe. Docelowo produkowane mają być na niej silniki aluminiowe oraz żeliwne w rozmiarach 160 i 250.

Przyczyny powstania nowej linii są zupełnie prozaiczne: stara linia nie była w stanie dostarczyć takiej ilości silników, na jaką istnieje zapotrzebowanie wśród klientów ABB. Postawiono więc na poprawę wydajności produkcji oraz dostosowanie procesu wytwarzania do nowoczesnych standardów.

Bezpieczeństwo i wydajność

Na nowej linii może się znajdować nawet do 600 silników jednocześnie. Posiada ona aż trzy nitki na montażu końcowym (stara linia posiadała tylko jedną) co w znacznym stopniu przyspiesza proces produkcji. Inne udogodnienia koncentrują się na większej automatyzacji oraz polepszeniu warunków pracy montażystów.

– Nowa linia posiada większą liczbę stanowisk do testowania oraz szereg rozwiązań automatyzujących produkcję – mówi Michał Nockowski z ABB współodpowiedzialny za projekt nowej linii – Przykładem może być proces malowania silników. Dawniej musieliśmy transportować silniki na odrębne stanowisko. Na nowej linii nie ma takiej potrzeby: silniki wjeżdżają do kabiny, gdzie są malowane przez operatora, a potem jadą dalej przechodząc m.in. przez proces suszenia.

Nowa linia produkcyjna to także nowoczesne technologie. Część zadań wykonywanych obecnie przez ludzi przejmą roboty. Nowoczesne maszyny zajmą się między innymi transportem ciężkich stojanów oraz gorących obudów i rdzeni wirnika. Zastosowanie robotów odciąży w znacznej mierze pracowników oraz zniweluje niebezpieczne etapy produkcji takie jak dźwiganie ciężkich komponentów czy też bezpośredni kontakt z gorącymi materiałami.

Zamontowanie robotów ma za zadanie przyśpieszyć produkcję i zwiększyć efektywność pracy. Maszyny są w stanie wykonywać kilka rodzajów operacji jednocześnie, mniejsze jest także ryzyko ich pomyłki w przypadku wykonywania żmudnych, cechujących się powtarzalnością operacji. W przyszłym roku powstaną dwie nowe cele z robotami, a docelowo ma być ich jeszcze więcej.

Nowe miejsca pracy

Często automatyzacji produkcji towarzyszy obawa większego bezrobocia wśród ludzi, których pracę zaczynają wykonywać maszyny. W przypadku fabryki ABB w Aleksandrowie Łódzkim widzimy trend zupełnie odwrotny: nowa linia produkcyjna stworzyła nowe miejsca pracy. Na chwilę obecną do pracy przyjęto około 100 osób, zarówno pracowników fizycznych, jak i umysłowych.

Nowe stanowiska pracy zostały dodatkowo przygotowane w taki sposób, aby zredukować wszelkie uciążliwe aspekty pracy przy linii produkcyjnej. Na większą skalę znalazły zastosowanie narzędzia elektryczne, ulepszono też ergonomię samych stanowisk, tak aby operator pracował w jak najbardziej komfortowych warunkach.

– Na nowej linii zautomatyzowano między innymi transport komponentów – kontynuuje Michał Nockowski – Nie ma już sytuacji, w których pracownicy przepychają silniki ręcznie pomiędzy kolejnymi operacjami. Linia dostarcza je automatycznie na kolejne stanowiska procesu montażu.

Na linii zamontowano także nowe stacje testów rutynowych. Operator podłącza silnik raz i wszystkie testy są wykonywane automatycznie. W starych stacjach test trwał około 20 minut, a obecnie trwa to nie więcej niż 5 minut. Co więcej, pracownik nie musi używać kilku różnych urządzeń do wykonania wszystkich wymaganych testów, bowiem nowe stacje posiadają zintegrowane narzędzie, które zastępuje szereg starych rozwiązań.

Nowa linia w Aleksandrowie Łódzkim będzie wciąż rozwijana i modernizowana. Poniżej link do krótkiego filmu, który obrazuje w jaki sposób przebiegał proces jej powstania:

https://www.youtube.com/watch?v=AUdlXXprUpI

źródło: http://www.abb-conversations.com/pl/2016/02/nowa-linia-produkcyjna-w-aleksandrowie-lodzkim/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj