Bosch Rexroth świętuje 25-lecie działalności w Polsce

1039

W dniu 15 września br. w centrali firmy Bosch Rexroth Sp. z o.o. w Warszawie odbyły się obchody jubileuszu 25-lecia działalności firmy w Polsce. Spotkanie z klientami, partnerami biznesowymi oraz przedstawicielami uczelni było okazją nie tylko do wspomnień związanych z historią rozwoju firmy w kraju, ale przede wszystkim do zaprezentowania innowacyjnych rozwiązań w przemyśle oraz do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem firmy Bosch Rexroth w zakresie koncepcji Przemysłu 4.0.

Obchody jubileuszu rozpoczęła konferencja techniczna zorganizowana pod hasłem przewodnim „Przemysł 4.0 – czwarta rewolucja przemysłowa”. Po krótkim wstępie wprowadzającym w tematykę koncepcji Przemysłu 4.0, goście wzięli udział w szeregu wykładów, ćwiczeń oraz szkoleń z zakresu produktów i rozwiązań wpisujących się w tę ideę. Parametryzacja napędów i sterowań Rexroth, projektowanie systemów transportowych w programie MTpro, konfiguracja agregatów i bloków hydraulicznych, naprawy pomp wielotłokowych, najczęstsze awarie i ich przyczyny, oryginalne części zamienne, montaż i demontaż pomp – testy na stanowisku czy ćwiczenia w laboratorium hydrauliki oraz laboratorium napędów elektrycznych to tylko niektóre z tematów, w zakresie których goście mogli wzbogacić swoją wiedzę.

Gala Jubileuszowa 25-lecia firmy Bosch Rexroth Sp. z o.o.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również specjalny TIR wystawowy prezentujący wydajne i nowoczesne komponenty z zakresu techniki przemieszczeń liniowych, systemy wieloosiowe oraz przydatne narzędzia inżynierskie. Natomiast zwiedzając wystawę eksponatów w jubileuszowym namiocie sferycznym można było przekonać się, że elastyczności, oszczędności oraz konkurencyjności to cechy jaką oferują produkty i rozwiązania proponowane przez firmę Bosch Rexroth w zakresie koncepcji Przemysłu 4.0.

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników konferencji cieszył się również specjalny TIR wystawowy.

W drugiej części obchodów jubileuszu odbyła się uroczysta gala, którą swoją obecnością zaszczycili m.in. kilku osobowa delegacja z centrali firmy w Niemczech, w tym Steffen Haack, Członek Zarządu firmy Bosch Rexroth AG w Niemczech, Krystyna Boczkowska, Prezes Zarządu firmy Robert Bosch Sp. z o.o. oraz Reprezentantka Grupy Bosch w Polsce, oraz Rolf Nikiel, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec. Galę poprowadził znany polski dziennikarz telewizyjny, reporter i prezenter Radosław Brzózka.

W TIRze wystawowym zaprezentowane zostały wydajne i nowoczesne komponenty z zakresu techniki przemieszczeń liniowych, systemy wieloosiowe oraz przydatne narzędzia inżynierskie.

Gościem specjalnym jubileuszowej gali był profesor Piotr Płoszajski, kierownik Katedry Teorii Zarządzania w Szkole Głównej Handlowej, który w swoim wystąpieniu podjął temat zmian zachodzących w dzisiejszych modelach biznesowych w obliczu trwającej rewolucji przemysłowej, którą profesor określa mianem „rewolucji w permanentnej wersji Beta”. Jest to rewolucja sieci, platform, ludzi i technologii cyfrowych, która „zaciera różnice pomiędzy sferami fizycznymi, cyfrowymi i biologicznymi”, zakłóca nieomal wszystkie sektory we wszystkich krajach, a zakres i głębokość tych zmian wymaga transformacji całego systemu produkcji, zarządzania i rządzenia. Ważna staje się umiejętność śledzenia tzw. słabych sygnałów (technologicznych, rynkowych, gospodarczych, klienckich, etc.), która staje się najważniejszą kompetencją nowych liderów biznesu. Powstaną biliony połączeń urządzeń, z wielką mocą obliczeniową, wyposażone w sztuczną inteligencję oraz z dostępem do wiedzy, których konsekwencje są właściwie nieograniczone. Wszystko to zmusi firmy do zmiany strategii, modeli biznesowych, pojęcia konkurencji i przewag konkurencyjnych czy sposobów zarządzania ludźmi. To czas kreowania nowych biznesowych zwycięzców i przegranych.

Uczestnicy konferencji technicznej wzięli udział w szeregu wykładów, ćwiczeń oraz szkoleń, w tym również w szkoleniach praktycznych na stanowiskach dydaktycznych Rexroth.

Uroczystą galę uświetnił także miły, zarówno dla oka jak i ucha, występ Kwartetu Obsession. Ten niekonwencjonalny kwartet smyczkowy to jedyne w swoim rodzaju połączenie muzyki, kobiecości i dowcipu oparte na najsłynniejszych tematach muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Zajęcia praktyczne w dziale serwisu Bosch Rexroth.

Źródło i zdjęcia: