Wbudowanie kamienia węgielnego 19 czerwca 2017 r. rozpoczęło proces budowy pierwszej w Polsce fabryki silników Mercedesa w Jaworze na Dolnym Śląsku. Inwestycja warta jest ponad 500 mln euro. Pod koniec ubiegłego roku ukończono budowę fundamentów zakładu, a z początkiem 2018 r. prace wchodzą w kolejny etap – przy ulicy Cukrowniczej rozpoczyna się budowa największej hali montażowo-produkcyjnej.
Zakład będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Pierwsze silniki nowej generacji, w tym model OM 654, jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie technologii silników wysokoprężnych, zjadą z linii produkcyjnych już w połowie 2019 r. W fabryce zostaną zastosowane ultranowoczesne rozwiązania „Przemysłu 4.0”, czyli oparcie produkcji i montażu na współpracujących systemach cyber-fizycznych. Dzięki robotyzacji, ciężkie, monotonne lub wymagające precyzji prace będą wykonywane przez maszyny. Systemy VR (virtual reality) będą nie tylko wspomagać produkcję, ale posłużą też w zdalnej diagnozie koniecznych napraw oraz w przyuczaniu pracowników na liniach produkcyjnych. IoT (Internet of Things) i „smart system”, czyli inteligentne systemy zarządzania danymi i sterowania wszelkimi urządzeniami fabryki, to kolejne elementy „Przemysłu 4.0”, które będą implementowane w trakcie budowy zakładu. Obejmą one zarówno zarządzanie utrzymaniem ruchu, sterowanie produkcją, jak i proste czynności – zarządzanie oraz kontrolę porządku i czystości.
Dalsze zastosowania z zakresu data analytics umożliwiające proaktywne sterownie procesami produkcji, są w fazie projektowej.
– W Jaworze powstaje fabryka, która połączy najnowsze standardy branżowe z ideą „Przemysłu 4.0″, przez wielu ekspertów uważaną za kolejną rewolucję przemysłową. Jako koncern znany z wielu pionierskich i innowacyjnych rozwiązać, bierzemy w niej aktywny udział – powiedział dr Andreas Schenkel, Prezes Zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland. – Fabryka w Jaworze ma szansę stać się wzorcem w dziedzinie produkcji silników w wielu obszarach. Dla przykładu, dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie ekologii i zarządzania energią, Jawor będzie pierwszym zakładem produkcyjnym w Polsce i jednym z pierwszych w Europie z zerową misją dwutlenku węgla”.
Inwestycja koncernu Daimler AG i uruchomienie nowej fabryki w Jaworze pozwoli na wzrost zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz zwiększenie elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz. Jest to konieczne m.in. z powodu rekordowych wyników sprzedaży koncernu na świecie (2,3 mln samochodów osobowych i wzrost sprzedaży o 9,9%). W Polsce ten wzrost był jeszcze większy – 16,8 tys. pojazdów i wzrost sprzedaży o ponad 40% (pozycja nr 1 w segmencie premium).
Dobre tempo prac
Budowa fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze rozpoczęła się oficjalnym aktem wmurowania kamienia węgielnego w czerwcu 2017 r. Prace budowlane ruszyły kilka tygodni później, w sierpniu 2017 r. W niespełna 5 miesięcy zrealizowano zadania związane z organizacją zaplecza biurowego, uruchomiono przyłącza elektryczne i wodociągowe, zakończono budowę ogrodzenia zakładu oraz infrastruktury zewnętrznej – docelowych dróg, parkingów i instalacji podziemnych. Wykonano także roboty ziemne, zbrojarskie i betoniarskie związane z przygotowaniem fundamentów największego budynku przyszłej fabryki – hali nr 3, w której zostaną zamontowane zaawansowane linie produkcyjne i obróbkowe. Jej budowa rozpoczęła się w połowie stycznia 2018 roku. Zgodnie z planami, pierwsze stalowe słupy będą widoczne pod koniec pierwszego kwartału. W tym czasie rozpocznie się także budowa mniejszej hali i pozostałych budynków fabryki.
800 metrów nowoczesnych linii obróbki i montażu
W nowo powstającej hali będą działać 3 linie montażowe: dwie o mocy przerobowej 250 tys. jednostek rocznie i długości 800 metrów oraz jedna, tzw. „flexi line”, o mocy 100 tys. Znajdą się tu również stanowiska testowe do testowania silników na zimno i gorąco, powierzchnie logistyczne do konfekcjonowania koszyków z częściami oraz moduł do wysyłki gotowych produktów. W budynku będzie się także odbywać przedmontaż podzespołów.
Linie montażowe będą pracować w najnowszym systemie AGIPRO, umożliwiającym szybkie i elastyczne dostosowanie produkcji do bieżących potrzeb. Dwie główne linie produkcyjne będą wyspecjalizowane w produkcji konkretnych modeli silników, mniejsza linia będzie mieć możliwość przestrajana z produktu na produkt, co pozwoli szybko reagować na zmiany w zapotrzebowaniu odbiorców. Obróbka bloków silników będzie odbywać się na 3 liniach,
z których każda osiągnie moc przerobową na poziomie 250 tys. jednostek rocznie. Podobnie jak w przypadku linii montażowych, będą one pracować w zapewniającym elastyczność systemie AGIPRO. Jest to szczególnie istotne ze względu na różnorodność modeli silników, które będą produkowane w polskiej fabryce. Na uwagę zasługuje fakt, że w procesie obróbki zastosowana zostanie najnowocześniejsza na świecie technologia NANOSLIDE, w której gładzie cylindrów silnika pokrywane są specjalnym stopem metalu za pomocą łuku elektrycznego oraz strumienia sprężonego gazu.
Zaangażowanie w życie społeczności lokalnej
Zgodnie z planem, w jaworskiej fabryce silników Mercedes-Benz powstanie ponad 500 nowych miejsc pracy. Obecnie Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółka powołana do budowy fabryki, zatrudnia blisko 50 osób. Prawie 70 proc. zatrudnionych osób to pracownicy z Polski, 30 proc. stanowią oddelegowani pracownicy koncernu Daimler AG. Zgodnie z planami, w 2018 r. zespół fabryki powiększy się do 200 osób, przy czym w 2018 r. pracę rozpoczną pierwsi pracownicy działów produkcyjnych. Wszystkie oferty pracy publikowane są na stronie internetowej spółki.
Zespół powiększy się do 200 osób do końca 2018 r.
Jako firma odpowiedzialna społecznie, spółka Mercedes-Benz Manufacturing Poland angażuje w życie lokalnej społeczności. W 2017 r. otwarto stałą, multimedialną wystawę Mercedesa w Muzeum Regionalnym w Jaworze, która prezentuje ponad 130 lat historii motoryzacji oraz przełomowe dokonania koncernu. Spółka uczestniczy w ważnych dla mieszkańców regionu wydarzeniach, organizuje spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, włączyła się w renowację zieleni Parku Miejskiego w Jaworze. W ciągu minionych miesięcy nawiązała także współpracę z lokalnymi szkołami zawodowymi: Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze, Zespołem Szkół Samochodowych oraz Wydziałem Techniczno-Przyrodniczym Politechniki Wrocławskiej w Legnicy. W ramach współpracy planowane jest m.in. doposażenie pracowni i warsztatów, a także szereg działań edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli z regionu, mających na celu pomoc w podnoszeniu kwalifikacji absolwentów szkół technicznych.
– Od samego początku prowadzimy otwarty dialog z mieszkańcami regionu i współpracujemy z przedstawicielami władz lokalnych. Chcemy być integralną częścią społeczności lokalnej, znać potrzeby mieszkańców regionu i odpowiadać na nie zgodnie z przyjętą przez nas strategią. W 2017 r. zrealizowaliśmy kilka bardzo dobrze przyjętych projektów, mamy
już gotowy plan działań na 2018 r. – mówi dr Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Mercedes-Benz Polska oraz Mercedes Benz Manufacturing Poland. Podejmowane przez nas inicjatywy mają szeroki, ale przemyślany zakres. Zależy nam zarówno na inwestycji w edukację przyszłych kadr, edukację na temat bezpieczeństwa drogowego czy tak potrzebną promocję działań proekologicznych.
Źródło: Mercedes -Benz