Co zmieni się na rynku energii w najbliższych latach?

1143

Rynek energii w Polsce przechodzi obecnie gruntowne zmiany. Podyktowane one są globalnymi trendami jak i polskimi uwarunkowaniami. Niezależnie od kierunku zmian, jaki został czy zostanie przyjęty, inwestycje w przyszłościowe technologie są konieczne. Co więcej, zmienią one rynek energii nieodwracalnie – mówił Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska.

Rewolucja technologiczna w energetyce dokonuje się nie tylko w obszarze elektrowni, ale również sprzedawców energii i ich odbiorców, czyli mieszkańców. To cały łańcuch zmian, którego celem jest całkowite unowocześnienie sposobu wykorzystania energii. W elektrowniach trwa modernizacja infrastruktury, dzięki której będą one bardziej wydajne i mniej emisyjne, w miastach, według zapowiedzi mają pojawić się elektryczne auta, a nasze domy czy biurowce, w których pracujemy, dzięki automatyce budynkowej stają się bardziej inteligentne i efektywne energetycznie.

– Mamy więc do czynienia z całym procesem zmian technologicznych, które zaczęły dokonywać się w Polsce i muszą dziać się dalej jeśli chcemy mówić o bezpieczeństwie energetycznym oraz efektywnym wykorzystaniu energii, przy sprostaniu wyzwaniom w zakresie redukcji emisji CO2 – podkreślał Jacek Łukaszewski podczas XIII Kongresu Nowego Przemysłu.

Zaznacza, że aby odbiorcy końcowi mogli w pełni korzystać z efektów tych zmian, w pierwszej kolejności konieczna będzie modernizacja na poziomie infrastruktury. Chodzi tu głównie o modernizację sieci energetycznych i zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań smart grid, jak np. systemu Self Healing Grid (samonaprawiająca się sieć), który pozwala w bardzo szybki sposób, przywrócić zasilanie w sieci energetycznej. W chwili obecnej takie przerwy w Polsce potrafią trwać nawet do 200 minut, a dzięki rozwiązaniom dostarczanym przez Schneider Electric, mogą skrócić się do 30 sekund.

Smart grid pozwoli również lepiej zarządzać popytem i podażą energii, poprzez elastyczny pobór energii nie tylko z elektrowni, ale również z takich źródeł jak farmy wiatrowe. Z kolei dzięki inteligentnym licznikom odbiorca ma możliwość sterowania swoją taryfą i wpływania na koszty energii.

W opinii Jacka Łukaszewskiego, w sektorze energetycznym w pierwszej kolejności należy dokonać inwestycji, których nie zauważy zwykły odbiorca. Mowa tu o modernizacji elektrowni i sieci energetycznych. Rozwój technologii energetycznych nie jest jednak w pełni uzależniony od wspomnianych działań.

Już dziś deweloperzy czy odbiorcy końcowi, mogą wykorzystać technologie do tego, aby lepiej zarządzać zużyciem energii. Przykładem są tu technologie z zakresu automatyki budynkowej, które pozwalają mierzyć, kontrolować i zarządzać zużyciem energii w dużych obiektach biurowych, czy handlowych, a także dostosowywać komfort do aktualnych potrzeb. Mamy już dostępne systemy do zarządzania komfortem w mieszkaniach, które są coraz tańsze i będą zyskiwać coraz szersze zastosowanie.

Co więcej automatyka budynkowa pozwala spełniać również bardzo wygórowane wymagania niektórych obiektów. Takim przykładem jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, która dzięki rozwiązaniom Schneider Electric, zapewnia szczególne warunki środowiskowe i akustyczne oraz zaliczana jest do grona najlepszych obiektów muzycznych na świecie.

Więcej informacji: www.schneider-electric.com/pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj