Dylemat energetyczny przed którym stoi świat może być rozwiązany

1059

Polska i reszta świata muszą odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zredukować emisję CO2, stawiając jednocześnie czoła zwiększającemu się zapotrzebowaniu na energię. Obecnie postępujący rozwój technologiczny dał nam możliwość wpłynięcia na rozwiązanie tego dylematu.


Trzy globalne trendy wywołują ogromny wzrost zapotrzebowania na energię, a są nimi: wzrost populacji, coraz większa liczba urządzeń podłączanych do sieci i potrzeby energetyczne przemysłu. Do roku 2050 populacja miast na całym świecie powiększy się o 2,5 mld ludzi[1], liczba urządzeń i podłączonych do sieci wzrośnie o 50 mld w ciągu najbliższych 5 lat[2], a zapotrzebowanie na energię w przemyśle zwiększy się o przynajmniej 50% w ciągu kolejnych 35 lat[3]. Dziś 85% naszej energii wciąż pochodzi z nieodnawialnych paliw, generujących znaczną emisję CO2 i ilość ciepła prawie tak dużą jak eksplozja 400 tysięcy bomb zrzuconych na Hiroszimę.

Stoimy zatem przed wyzwaniem energetycznym, oznaczającym konieczność zredukowania emisji CO2 o połowę, podczas gdy poziom zużycia energii wzrośnie o 50%. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest trzykrotne zwiększenie efektywności. Jednak od dziś w perspektywie do roku 2035, dwie trzecie potencjału gospodarczego w obszarze podnoszenia efektywności energetycznej pozostaje niewykorzystane – mówił na XXVI Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdrój Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska. Przy użyciu obecnych technologii możemy jednak znacząco podnieść ten potencjał i przyczynić się do lepszego wykorzystania energii oraz stopniowego rozwiązywania dylematu energetycznego – dodał Jacek Łukaszewski.

Niewykorzystany potencjał efektywności energetycznej i produkcja z OZE

Od wielu lat prowadzone są działania na rzecz efektywności energetycznej w takich sektorach jak budownictwo czy przemysł. Z danych unijnych wynika, że cel 20-procentowego zmniejszenia zużycia energii w Unii Europejskiej do roku 2020 został zrealizowany sześć lat wcześniej, czyli już w 2014, a niemal 24-procentową poprawę wydajności gospodarki, UE osiągnie bez większych problemów między innymi dzięki postępowi technologicznemu. Ten poziom jesteśmy w stanie osiągnąć dzięki wdrożeniu innowacyjnych technologii, nie tylko na poziomie produkcji energii, ale również jej wykorzystania po stronie odbiorców. To z pewnością przyczyni się do znacznej redukcji emisji CO2 – mówił Jacek Łukaszewski.

Na rozwiązanie dylematu energetycznego wpływ ma również wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Do roku 2030 generatory słoneczne i akumulatory będą stanowić około 50% wszystkich nowych instalacji, podnoszących ilość dostępnej mocy[4]. Już teraz 57% konsumentów rozważa zapewnienie sobie samowystarczalności energetycznej[5], co z kolei zwiększa zapotrzebowanie na instalację mikrosieci elektroenergetycznych. Rozproszona produkcja energii oznacza zwiększone inwestycje w sieci energetyczne, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które będą w stanie np. skrócić czas przerw w dostawach energii jak również komunikować się z operatorami w celu zapewnienia dostaw energii w sposób efektywny – mówi Jacek Łukaszewski. Do tego potrzebujemy jednak jeszcze lepszych technologii.

Innowacje, które zmieniają świat energii

Postępujący rozwój technologiczny, a w szczególności konwergencja systemów IT i OT, sprawia, że produkty energetyczne, które zapewniają nam dostęp do energii pozwalają automatycznie mierzyć, monitorować i sterować zapotrzebowaniem oraz poziomem zużycia energii. Łącząc automatykę i systemy zasilania z oprogramowaniem i narzędziami analitycznymi uzyskujemy dostęp do inteligentnych systemów wspierających podejmowanie lepszych i bardziej przewidywalnych decyzji w czasie rzeczywistym.

Innowacje energetyczne, które już przenikają do naszego codziennego życia i które bardzo szybko zrewolucjonizują świat energii i korzystania z niej to m.in.: wzajemna komunikacja urządzeń, lokalne zarządzanie, przetwarzanie w chmurze czy aplikacje i narzędzia analityczne. Dla przykładu, skomunikowane produkty zapewnią pełną wymianę informacji między urządzeniami energetycznymi i elektrycznymi, zapewniając lepszą pracę sieci energetycznych i kontrolę zużycia energii w domu poprzez np. sterowanie z poziomu aplikacji mobilnej. Z kolei lokalne zarządzanie dotyczy procesów zachodzących w budynkach, w szczególności obiektach biurowych czy badawczych, gdzie istnieje potrzeba zapewnienia szczególnych, często komfortowych warunków pracy. To wszystko odbywa się właśnie przy pomocy wzajemnie skomunikowanych czujników, sterowanych z poziomu jednej aplikacji.

W sektorach energetycznym i przemysłowym coraz ważniejsze jest przetwarzanie danych w chmurze. Ta warstwa infrastruktury technicznej pozwala zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowe oraz optymalizację dla różnych poziomów systemów operacyjnych, zapewniając dostęp do informacji właściwym osobom, zawsze i wszędzie, 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Jest to kluczowe w zapewnieniu ciągłości pracy firm z sektorów, dla których energia jest niezbędnym elementem działalności.

Te fundamentalne rozwiązania sprawią, że zmieni się model funkcjonowania energetyki oparty na tradycyjnej produkcji energii. Połączenie tego tradycyjnego modelu ze źródłami odnawialnymi, wsparte przez rozwiązania z zakresu IT i IoT zmieni znacząco rynek i pozwoli wejść w nowy etap rozwoju, podobny do tego który zadział się w telekomunikacji. W konsekwencji pomorze to także znacząco zwiększyć efektywność energetyczną i rozwiązać istniejący dylemat.

Więcej informacji: www.schneider-electric.com/pl


[1]Departament Spraw Ekonomicznych i Społecznych ONZ (DESA)

[2]Cisco

[3]Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA)

[4] Bloomberg New Energy Finance

[5] Accenture                                                                                                                                                        

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj