10 najmocniejszych elektrowni na świecie

2576

Elektrownie – fascynująca symbioza natury i technologii

Jeśli bateria jest rozładowana, sięga się po ładowarkę. W mgnieniu oka jest podłączona do gniazdka. Dzienne ładowanie zużywa następnie 3,9 kWh (kilowatogodziny) energii rocznie. To jest tylko jeden z niezliczonych przykładów zużycia energii. To, jak bardzo na tym polegamy w życiu codziennym, widać tylko w rocznej spłacie energii elektrycznej. Ponieważ „prądożercy” są wszędzie.

Na przykład pomaga nam kawa rano przy przebudzeniu. W tym celu sięga się do ekspresu do kawy, który zużywa średnio 170 kWh rocznie. Oczywiście nie może przy śniadaniu zabraknąć świeżego tosta. Toster zużywa przy pięciominutowym użytku średnio 0,074 kWh. Potem podchodzi się do lodówki i wyjmuje się wędlinę, włącza się radio i tak dalej. Podsumowywać, istnieje wiele urządzeń, które działają tylko za pomocą prądu i są używane mniej lub więcej świadomie.

Zużycie na głowę wynosiło w Polsce około 4,57 megawatogodziny w 2018 r., według Statista. Przeniesienie tej wartości na całą populację Polski, a nawet na całą populację świata, łączy ogromne osiągnięcie i energię, którą trzeba najpierw gdzieś wyprodukować. Do wytwarzania prądu używa się tymczasem różne nośniki energii, n.p. węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny także słonce, wiatr, woda, energia jądrowa itp.

Ten ranking poświęcamy elektrowniom, które wchodzą przy pozyskiwaniu energii do akcji. Najważniejszą cechą jest wytwarzanie energii w gigawatach (GW). Chociaż w Polsce jest 18 elektrowni zawodowych, nawet najsilniejsza z nich nie może konkurować z tymi w naszym rankingu. Koniecznie przeczytaj nasz ranking najmocniejszych elektrowni na świecie! Dodatkowo do mocy, informujemy Państwo także o detale budowy, ich lokalizacja i dużo więcej.

Zapraszamy do lektury o tych imponujących technicznych wspaniałych wyczyny!

Źródło: Zespół Surplex

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj