DSR – sposób na oszczędność energii dla przemysłu!

924

Szalejące ceny energii i niejasne procedury pomocowe powodują, że przedsiębiorstwa coraz intensywniej szukają sposobów, by zmniejszyć rachunki za prąd. Wśród wielu mniej lub bardziej skutecznych sposobów szczególną uwagę warto zwrócić na redukcję opłaty mocowej, która po raz kolejny wzrosła, oraz na mało znane narzędzie Rynku Mocy jakim jest DSR.

Co to jest DSR?

Demand Side Response (DSR), czyli Odpowiedź Strony Popytowej to usługa polegająca na czasowym obniżeniu (lub przesunięciu w czasie) poboru mocy na wezwanie Operatora Sieci Elektroenergetycznej w zamian za wynagrodzenie. DSR jest jednym z narzędzi stabilizacji ogólnokrajowej sieci dystrybucyjnej, nie dziwi zatem, że operator sieci przesyłowych, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE) jest gotowy płacić firmom za gotowość do redukcji poboru mocy. Dlatego pieniądze z DSR wolne są od wszelkiego ryzyka, niepotrzebne są żadne opłaty na start, a wysokość wypłacanego wynagrodzenia jest gwarantowana i wypłacana nawet wtedy, gdy wezwań do redukcji nie będzie.

Do DSR można przystąpić za pośrednictwem tzw. agregatora jakim jest Lerta, agregująca w ramach wirtualnej elektrowni ponad 200 jednostek.

Oprócz korzyści finansowych, podpisanie umowy o świadczenie usług DSR z Lertą to szereg innych korzyści, takie jak brak odpowiedzialności za nieudane redukcje czy zbyt późne zgłoszenie niedyspozycyjności, zapewnienie stabilnych dostaw energii niezależnie od bieżącego zapotrzebowania rynkowego oraz korzyści wizerunkowe. Przystępując do programu zyskuje się bowiem prawo do używania godła „Wspieram bezpieczeństwo energetyczne Polski”.

Uczestnicy DSR agregowani w ramach Wirtualnej Elektrowni Lerta szczególnie cenią sobie bezpłatny dostęp do narzędzia Opłata Mocowa i do możliwości redukcji tej opłaty nawet o 83%.

Czym jest opłata mocowa?

Opłata mocowa wynika z wprowadzenia mechanizmu Rynku Mocy w Polsce i ma na celu pokrycie kosztów z nim związanych. Jej wysokość znacząco wpływa na wysokość rachunków. Dla odbiorców biznesowych, w zależności od ilości zużywanej energii, będzie to wzrost opłat nawet o kilkaset tysięcy rocznie.

Dowiedz się więcej o DSR z Lertą

Jak działa moduł Opłata mocowa?

Najprostszym sposobem jest ustalenie takiego harmonogramu korzystania z energii, by zmieścić się w limitach ulg określonych przez ustawodawcę, czyli:

– 83% ulgi jest przewidziane dla odbiorców, którzy zużywają w godzinach pozaszczytowych nie więcej niż 5% energii w porównaniu do godzin szczytu.
– 50% ulgi dla odbiorców, którzy zużywają w godzinach pozaszczytowych 5-10% energii więcej niż w porównaniu do godzin szczytu.
– 17% ulgi dla odbiorców, którzy zużywają w godzinach szczytu 10-15% energii więcej niż w porównaniu do godzin szczytu.

Więcej o module Opłata Mocowa i systemie Lerta Energy Intelligence

Skąd jednak firmy mają wiedzieć, do której kategorii się zaliczają i czy w danym miesiącu (ulgi naliczane są co miesiąc) kwalifikują się do kategorii K1, czy K4?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj